Komisja Europejska wszczyna dochodzenie w sprawie patentów

2 minuty czytania
Komentarze
Komisja Europejska

Wojny patentowe od dawna spędzały sen z oczu Samsungowi oraz Apple. Patenty stały się bronią w walce o klientów. Gdy finanse przestały być ważne zaczęto blokować dane urządzenia w różnych krajach, a nawet i kontynentach. Wiele razy ten temat był poruszany na łamach Android.com.pl (ogromną część konfliktu może prześledzić na tej infografice), jednak takiego rozwinięcia sprawy mało kto się spodziewał.

Komisja Europejska wczoraj poinformowała, że rozpoczęła dochodzenie, dotyczące nadużywaniu patentów, przeciwko… Samsungowi. Oświadczono, że Samsung dążył do zabezpieczeń w różnych sądach, przeciwko innym producentom urządzeń przenośnych (można to zrozumieć jako Apple). Wygląda na to, że Komisja widzi w działaniach koreańskiego giganta zagrożenie i próbę monopolizacji rynku.

FRAND – jest licencją dotyczącą „zdrowego” przyznawania i operowania patentami. Główną jej zasadą jest operowanie nimi w sposób niedyskryminujący reszty rynku. Licencja FRAND umożliwia przedsiębiorstwom wymianę wiedzy w tej branży oraz pracy przy rozwoju otwartych standardów i technologii, takich jak 3G, czy WiFi. Na ten temat wypowiedział się Florian Mueller na blogu FOSS Patents.

„Moim zdaniem, posiadacze patentów FRAND mogą poprosić o odpowiednie odszkodowanie, ale nie wolno wstrzymywać produktów, dopóki domniemany sprawca naruszenia jest gotów pozyskać licencję na warunkach FRAND (jeśli faktyczne jest naruszenie ważnych patentów ).”

Wydaje mi się to bardzo ciekawe, ponieważ próby blokowania produktów Samsunga przez Apple wydają się być niedostrzegane. Z drugiej strony częściowo można było się tego spodziewać, przecież już dawno mówiło się o tym, że działania Samsunga na polu patentowym są pod lupą Komisji Europejskiej. Ciekawe jest tylko, co z tego wyniknie i czy będzie to pozytywne dla Nas – konsumentów.

 

Źródło: thenextweb, zdnet

Motyw