Nowoczesne zegary atomowe są niezwykle precyzyjne. Ich dokładność jest mierzona pod względem żywotności całego wszechświata.  Gdyby jeden z nich zaczął działać na początku wszechświata, nie śpieszyłby ani nie późnił się nawet o jedną sekundę. Sęk w tym, że zegary atomowe nie powstają po to, by liczyć sekundy. Dlatego też mimo wszystko wciąż jest w nich miejsce na poprawę.

Nowy zegar atomowy

Nowy zegar atomowy

Fizycy z Massachusetts Institute of Technology zaprojektowali nowy typ zegara atomowego, który mierzy zaplątane atomy zamiast chmury losowo oscylujących atomów.

Atomy są skorelowane w sposób, który jest niemożliwy do osiągnięcia zgodnie z prawami fizyki klasycznej. To pozwala naukowcom na dokładniejszy pomiar drgań atomów.

— Powiedziała Jennifer Chu z Biurem Informacyjnym MIT.

I nie, to nie znaczy, że łamie on prawa fizyki. Po prostu fizyka klasyczna nie do końca sprawdza się ani w skali makro, ani w skali mikro. Jej zasady świetnie opisują zjawiska w skali człowieka, jednak są niewystarczające już przy pojedynczych atomach, czy gwiazdach. 

Zobacz też: Oto czwartkowe zmiany w ofercie HBO GO

Jak więc to działa? Otóż atomy są uwięzione w jamie optycznej złożonej z dwóch zwierciadeł. Tam są one poddawane strumieniowi laserowemu, co sprawia, że są one zaplątane. Następnie ich częstotliwość jest mierzona drugim laserem. To przekłada się na nieosiągalną do tej pory dokładność. Gdyby zegar ten został uruchomiony na początku Wszechświata, to pomyliłby się zaledwie o 100 milisekund. Dlaczego to takie ważne? Otóż bardziej precyzyjne zegary atomowe mogłyby  pomóc naukowcom odkryć tajemnice Wszechświata poprzez pomiary takich rzeczy jak ciemna materia i fale grawitacyjne.

Czy w miarę starzenia się wszechświata zmienia się prędkość światła? Czy zmienia się ładunek elektronu? To właśnie można badać za pomocą bardziej precyzyjnych zegarów atomowych.

—  Stwierdził Vladan Vuletic, profesor fizyki na MIT.

Badania zespołu, wspierane częściowo przez Narodową Fundację Naukową, Biuro Badań Marynarki Wojennej i DARPA, zostały opublikowane w czasopiśmie Nature.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.