Aplikacje dla Androida będą ładniejsze i spójniejsze z systemem?

2 minuty czytania
Komentarze

design_elements_landing
Liczba aplikacji, jakie znajdują się w Android Markecie zwiększa się bardzo dynamicznie. Niestety, ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Koncern z Mountain View zdecydował się na stworzenie zbioru wskazówek, odnośnie tego, jak powinny wyglądać i działać programy tworzone dla Androida.

Dość regularnie pojawiają się kolejne informacje, które potwierdzają, że w Android Markecie mamy możliwość znalezienia coraz większej liczby gier i aplikacji. Użytkownicy, bardzo często innych systemów, zarzucają Androidowi, że wygląd i dopracowanie aplikacji pozostawia bardzo wiele do życzenia. Nie ma co się oszukiwać – faktycznie jest tutaj wiele do zrobienia.

Przyczyn takiego stanu rzeczy bardzo często doszukiwano się przede wszystkim w braku sprecyzowanych zasad, które jasno określałyby kryteria, jakie powinny spełnić tworzone programy. Zmiany w kwestii wyglądu nie ograniczą się jedynie do zastosowania interfejsu Holo – tym razem Google zaprezentowało zbiór wskazówek i narzędzi, które powinny być przydatne dla programistów.

Screenshot_2012-01-13_at_12.19

Na stronie Android Design znajduje się przewodnik, który podpowiada programistom, jak powinny wygląd aplikacje tworzone dla Androida Ice Cream Sandwich. W efekcie, większość nowych programów powinna być nie tylko spójniejsza z całym systemem, ale również prezentować się znacznie atrakcyjniej.

Na wspomnianej stronie znaleźć można m.in. informacje dotyczące urządzeń i wyświetlaczy, skórek Holo (w trzech wersjach – jasnej, ciemnej oraz jasnej z ciemnym paskami menu), czcionek, kolorystyki, ikonek, jak i tworzenia treści komunikatów pojawiających się w trakcie korzystania z danej aplikacji.

Od teraz wiele zależeć będzie od samych programistów – skorzystanie z dostępnych wskazówek na pewno będzie mile widziane przez użytkowników, którzy otrzymają programy znacznie ładniejsze i spójniejsze z systemem. Decyzja o stworzeniu serwisu, który zawierać będzie wiele przydatnych informacji jest bardzo dobrym posunięciem ze strony Google – pozostaje jedynie pytanie, dlaczego tak późno?

źródło: AndroidPolice

Motyw