Wi-Fi Display to pierwsza generacja technologi zaprezentowanej przez Qualcomma. Zapewnia ona możliwość przesyłania treści między komputerami, smartfonami, tabletami i telewizorami. Czy nie przypomina to nam DLNA? Otóż nie jest to żadna rewolucja, a jedynie ewolucja istniejących już rozwiązań pozwalających na bezprzewodowy przesył multimediów. Co więc jest wyjątkowego w rozwiązaniu Qualcomma?

Nowością jest pominięcie pośrednich urządzeń, które przy DLNA niestety są wymagane. Bezpośrednie połączenie znacznie ułatwi praktyczne zastosowanie. Do dyspozycji będą oba pasma: 2.4 GHz oraz 5 GHz. Analitycy twierdzą, że technologie pojawią się na rynku około roku 2014, jednak Qualcomm twierdzi, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pierwsze urządzenia ujrzymy już w czerwcu tego roku. Jest to o tyle możliwe, że Android 4.0 Ice Cream Sandwich jest przygotowany do obsługi Wi-Fi Display.

Poniżej załączam obrazek prezentujący dokładne działanie.

Urządzenia będą widzieć się bezpośrednio i nawiązywać szyfrowane połączenie. Po sparowaniu przesyłanie treści będzie wyjątkowo łatwe. Według mnie może to trochę przypominać technologię NFC tylko z wyświetlaniem treści w czasie rzeczywistym. Dodatkowo urządzenia nie posiadające wsparcia będą mogły być doposażone w specjalny odbiornik podłączany przez HDMI, który pozwoli w pełni cieszyć się dogodnościami. Przewidywana cena odbiornika ma nie przekraczać 100$.

Moim zdaniem zaprezentowane rozwiązanie stanie się standardem w przyszłych smartfonach i tabletach. Pozwoli on wielu z nas uporać się z plątaniną kabli oraz uprzyjemni korzystanie z naszego Androida. Przykładem zastosowania rozwiązania Wi-Fi Display może być podłączenie bezprzewodowej klawiatury i myszki do telefonu lub tabletu, przesłanie zawartości na duży ekran telewizora i cieszenie się piękną grafiką gier lub dużo przyjemniejsze przeglądanie internetu. Ja właśnie na coś takiego czekałem. A wy jak byście wykorzystali to rozwiązanie? Piszcie w komentarzach.

 

Źródło: http://www.androidandme.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Jarosław Biały