Technologia zdecydowanym krokiem wkracza do coraz to kolejnych dziedzin życia. Ostatnio coraz popularniejsze stają się… roboty gaśnicze. W tego typu maszyny zainwestowała właśnie straż pożarna z Los Angeles.

Roboty gaśnicze coraz popularniejsze – co potrafią?

Jeśli ktoś spodziewał się, że roboty zastąpią strażaków w ich codziennej pracy – spokojnie, to jeszcze nie ten etap. Póki co maszyny mają być wysyłane do trudno dostępnych miejsc, takich jak wnętrza budynków. Solidna konstrukcja robotów sprawia, że można skierować je bezpośrednio w miejsce pożaru i zalać płonący ogień strumieniem wody pod dużym ciśnieniem.

Chcemy wykorzystywać najnowsze technologie przede wszystkim w celu usprawnienia działań gaśniczych przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka dla strażaków – wyjaśnia Margaret Stewart, rzeczniczka Straży Pożarnej w Los Angeles. Urządzenia dostarcza firma Thermite, a jej model RS3 ma na podstawowym wyposażeniu m.in. system wizyjny i kamerę podczerwieni. Pozwala to zdalnie sterować robotem z dużej odległości, nawet w przypadku dużego zadymienia. Urządzenie posiada także wciągarkę, która radzi sobie z przesuwaniem przeszkód o masie do 3,5 tony.

Sam RS3 waży nieco ponad 1,5 tony. Jak zapewnia Margaret Stewart, robot potrafi dostarczać 9500 litrów wody na minutę. W razie potrzeb można wyposażyć RS3 w dodatkowy osprzęt potrzebny do konkretnej akcji. Mogą być nim np. pojemnik na pianę lub wentylator podciśnieniowy. Robot jest napędzany silnikiem diesla o mocy ok. 37 KM. Bak ma pojemność 34 litrów, urządzenie jest w stanie pracować bez tankowania do 20 godzin. Strażacy będą z niego korzystać m.in. podczas pożarów konstrukcji szkieletowych oraz samochodów magazynowych.

Czytaj także: Rowerzyści docenieni przez Mapy Google – specjalne trasy i skróty AI

Analitycy z firmy MarketWatch podają, że wartość globalnego rynku robotów dla straży pożarnej wyniosła w 2019 roku 544,5 mln dolarów.

źródło: Los Angeles Fire Department, ceo.com.pl, zdjęcie główne: LAFD

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.