Czy da się stworzyć produkt zbyt dobry, który po latach będzie drzazgą w oku firmy, która za nim stoi? Okazuje się, że tak. Dobrym przykładem na to jest system Windows 7. Ten osiągnął koniec przedłużonego okresu wsparcia w styczniu. Można by się więc spodziewać, że liczba jego użytkowników drastycznie spadła w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy. Gdyby jednak ktoś postawiłby na taki obrót spraw cały majątek, to straciłby wszystko.

Windows 7 wiecznie żywy

Windows 7 wiecznie żywy

Udział rynkowy tego systemu operacyjnego ledwo się zmienił. Wciąż pozostaje on na prawie jednej czwartej wszystkich komputerów klasy PC, w tym laptopów. To pokazuje, jak wielką porażką dla Microsoftu jest ten system z perspektywy czasu. I nie zrozumcie mnie źle. Nie uważam go za system zły z perspektywy użytkownika. Wręcz przeciwnie. Windows 7 jest po prostu świetny. Wciąż stoi on w czasach filozofii rozwiązań lokalnych, która przemawia do wielu użytkowników i daje odporność na problemy z zewnętrznymi serwerami. Problem z nim ma jedynie Microsoft, który… chce postawić na rozwiązania oparte w chmurze i zamienić swój system na usługę, a nie produkt. 

Zobacz też: Snapdragon 860 – Qualcomm szykuje się do bałaganu w nazewnictwie

Według najnowszych danych NetMarketShare Windows 7 działa na 23,34% urządzeń. To nieco ponad 2% mniej niż 25,56% udziału w rynku, który miał w styczniu. Baza stałych użytkowników Windows 7 nie oznacza jednak złych wiadomości dla Windowsa 10. Microsoft w końcu osiągnął swój cel miliarda urządzeń z najnowszym systemem operacyjnym już w marcu. Od czasu premiery system ten powoli zwiększa swój udział w rynku i obecnie wynosi on 59,37%. Ciekawym przykładem jest tu Windows 8.1. Jego udział wciąż spada i jest on obecny na 2,87% urządzeń. Windows XP spadł poniżej 1% i znajdziemy go na zaledwie 0,82% komputerów. Wydaje się to mało, jednak Mac OS 10.14 może się pochwalić udziałami większymi o zaledwie 1,05 punktu procentowego. Systemy operacyjne Windows znajdują się obecnie na 87,03% wszystkich urządzeń. Na drugim miejscu jest Mac OS z 8,95%, a za nim Linux z 3,57%.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.