Energa ogłosiła przetarg na inteligentne liczniki – firma chce ich pozyskać blisko 600 tysięcy. Z tego typu urządzeń już korzysta część klientów operatora. Po realizacji przetargu ponad połowa osób, którym prąd dostarcza Energa, mają mieć zainstalowane inteligentne liczniki. Urządzenia pozwalają na szybki montaż mikroinstalacji OZE.

Inteligentne liczniki grupy Energa – jak to działa?

Inteligentne liczniki posiadają zdolność do przeprowadzania pomiarów w czasie rzeczywistym. Zdaniem Energi, są w stanie także wyeliminować ryzyko błędów w odczytach. Celem działania urządzeń jest lepsze zarządzanie zużyciem energii.

energa inteligentne liczniki

Odbiorcy energii, którzy posiadają inteligentne liczniki, mogą analizować odczyty np. za pomocą aplikacji Mój licznik. Możliwe jest również przeprowadzenie symulacji kosztów dla poszczególnych grup taryfowych przy użyciu cen wybranego sprzedawcy. Liczniki mają szczególnie ułatwiać prognozowanie produkcji oraz zużycia energii w mikroinstalacjach OZE. Urządzenia pozwalają też na zdalną transmisję, za pomocą której mogą być realizowane niektóre usługi. Chodzi o aktualizację grup taryfowych czy powiadamiania o problemach technicznych.

Czytaj także: Pływające panele fotowoltaiczne? Takie rzeczy już wkrótce w Polsce

Wprowadzane przez Energę liczniki są dwukierunkowe. Oznacza to w praktyce, że urządzenia liczą zarówno pobraną energię, jak i wprowadzaną do sieci przez źródło wytwórcze znajdujące się w pobliżu domu. Przetarg ogłoszony przez spółkę zakłada, że jego zwycięzca dostarczy 593 tysiące liczników jednofazowych i trójfazowych. Rozstrzygnięcie i wyłonienie wykonawcy nastąpi prawdopodobnie 15 lipca 2020 roku.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.