Kończą się surowce do produkcji baterii litowo-jonowych!

Adrian Celej Newsy 2019-07-10

Wraz z rozwojem techniki został położony nacisk na uniezależnienie popularnych sprzętów od gniazdka elektrycznego. Dziś otaczają nas akumulatory litowo-jonowe, znajdziemy je w telefonach, zegarkach, komputerach czy coraz częściej w samochodach. Jak się okazuje doprowadziło to do poważnego problemu.

Kończą się surowce!

Stale rośnie zapotrzebowanie na akumulatory. Za problem ten w głównej mierze odpowiadają samochody elektryczne, w których takie akumulatory są montowane w ilościach wręcz hurtowych. W związku z tym pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na surowce wykorzystywane do produkcji baterii litowo-jonowych, wymienia się grafit, kobalt, lit i magnez. Niepokojące informacje ma Sam Riggel, dyrektor generalny Clean TeQ. Firma ta pracuje nad projektem uruchomienia nowej kopalni tych surowców, na chwilę obecną kilkanaście podmiotów zainteresowanych jest 50% dostępnych wkrótce zasobów. W tym tempie surowców zabraknie już za kilka lat. Grupa Volkswagen na chwilę obecną zamówiła ogniwa warte 50 miliardów euro, za dostawę maja odpowiadać firmy Northvolt, CATL, SKI, LG Chem i Samsung SDI. Podobne zamówienia będą składać inne firmy motoryzacyjne, jednocześnie próbując zabezpieczyć dostępność surowców dla własnych celów. Zapotrzebowanie jest tak duże, że wkrótce odpowiednie fabryki będą powstawać w Europie i Ameryce północnej.

Elektryczne samochody są dziś pomyłką

Nie oszukujmy się – obecna motoryzacja przeżywa jakąś modę na pojazdy elektryczne. Wszyscy zapomnieli jednak o tym, że nie mamy na chwilę obecną technologii do takich celów. Obecne akumulatory litowo-jonowe maja małą pojemność, są awaryjne, powolne, a ich produkcja jest kosztowna, skomplikowana i nie ma absolutnie nic wspólnego z tak promowaną ekologią. Producenci zignorowali fakt, że na samochody elektryczne jest za wcześnie, efekty prawdopodobnie odczujemy za kilka lat na własnej skórze.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x