infected-AndroidJaka jest polityka Google w sprawie Android Marketu każdy posiadacz Androida dobrze wie i nie zapowiada się na zmiany w tej sprawie. Nikt nie moderuje aplikacji przy zamieszczaniu ich w sklepie Androida, dlatego w pierwszym zderzeniu bezpieczeństwo naszego telefonu zależy od deweloperów, ale także od nas. Jeśli te dwa podmioty zawiodą (a zwłaszcza ten drugi : ) to do gry wchodzi ojciec systemu Google.

W Android Markecie bez przerwy pojawiają się niebezpieczne aplikacje. Tym razem Google znalazło i usunęło ich aż 25 (!), ponieważ zamiast dostarczać rozrywki bądź użyteczności, starały się ukraść nasz numer IMEI, model smarftonu, numer telefonu oraz inne dane, a następnie wysłać je na zdalny serwer. Jeśli dalej się niepokoicie, to czas na listę tych nieszczęsnych programów:

Magic Photo Studio
– Sexy Girls: Hot Japanese
– Sexy Legs
– HOT Girls 4
– Beauty Breasts
– Sex Sound
– Sex Sound: Japanese
– HOT Girls 1
– HOT Girls 2
– HOT Girls 3

Mango Studio
– Floating Image Free
– System Monitor
– Super StopWatch and Timer
– System Info Manager

E.T. Team
– Call End Vibrate

BeeGoo
– Quick Photo Grid
– Delete Contacts
– Quick Uninstaller
– Contact Master
– Brightness Settings
– Volume Manager
– Super Photo Enhance
– Super Color Flashlight
– Paint Master

Jeśli zainstalowaliście którąś z powyższych aplikacji i daliście się zainfekować, to mam dobrą wiadomość. Gdzieś w zamkniętej części kodu Androida znajduje się możliwość zdalnego usunięcia tych programów przez Google, więc jeśli nie zrobiliście tego jeszcze sami to istnieje szansa, że już was wyręczono. Takie sytuacje będą się powtarzać coraz częściej, ale żeby spać spokojnie wystarczy, że będziecie pamiętać, aby sprawdzać źródło aplikacji (nazwa dewelopera, recenzje i oceny aplikacji) oraz pozwolenia, o które prosi program. Jeśli natomiast wasze urządzenie zacznie zachowywać się dziwnie (niechciane SMS-y, transfer danych) to pobierzecie darmowego antywirusa na Androida Lookout Mobile Security, który zadba o wasze bezpieczeństwo i przeskanuje telefon.

źródło: phandroid.com 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Dan Sierakowski