ARM zostało zmuszone do chwilowego zatrzymania współpracy z Huaweiem. Nim jednak to nastąpiło, chiński gigant we współpracy z firmą odpowiedzialną za architekturę procesorów w smartfonach opracował przynajmniej dwa nowe układy. Są nimi wysokopółkowy Kirin 985 oraz układ ze średniej półki Kirin 720. Jeden z nich będzie miał swoją premierę już jutro.

Jutro zobaczymy Kirin 720 czy 985?

kirin 720

Obydwa układy będą produkowane przez TSMC, które nie zamierza zawieszać współpracy z Huaweiem. Plotki z różnych źródeł nie są ze sobą zgodne. Jedne mówią o Kirinie 720 a inne o flagowym 985. Spójrzmy więc na to, co już wiemy o każdym z nich.

Kirin 720

Kirin 720 prawdopodobnie będzie wykonany w procesie litograficznym 10 nm. Chociaż wciąż odstaje od procesu 7 nm w układzie Kirin 980, jest to spory skok względem procesu 12 nm w Kirinie 710. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, w końcu jest to następca tego układu. Huawei prawdopodobnie wykorzysta również swoją jednostkę przetwarzania neuronowego, która jest wykorzystywana do AI i funkcji uczenia się maszynowego.

Zobacz też: Apple stworzyło lepszy świat usuwając gniazdo słuchawkowe z iPhone

Kirin 985

Z drugiej strony TSMC chwali się rozpoczęciem produkcji układów w litografii 7 nm dla Huawei. W takim wypadku to Kirin 985 jest najbardziej prawdopodobną opcją. Flagowy procesor na pewno będzie montowany do nadchodzących urządzeń, takich jak Mate 30 i Mate 30 Pro. W przyszłości zobaczymy go najprawdopodobniej na większości flagowych urządzeń Huawei. Osobiście mam cichą nadzieję na to, że zobaczymy obydwa. Układy te pozwolą Huaweiowi przetrzymać okres blokady, po którym znów będzie mógł nawiązać współpracę ze swoim wieloletnim partnerem biznesowym, czyli ARM.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.