MediaTek chce zawalczyć o wysoką półkę? Jego bronią ma być 5G

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-03-07

MediaTek kojarzony jest raczej z urządzaniem z niskiej półki cenowej. Koncern ma jednak plany i ambicje, żeby zaistnieć w segmencie premium. Inna sprawa, że słyszymy tę śpiewkę niemal co roku. Mimo to spójrzmy, jak producent chce to osiągnąć.

Układy Mediatek z 5G

Mediatek 5G

MediaTek nie cieszy się najlepszą opinią wśród użytkowników. Problemem jest nie tylko wydajność jego układów, która odstaje od tych Qualcomma. Pozostałe moduły w SoC oferowanym przez MediaTek również nie są najwyższej jakości. Najgorszą sławą cieszyły się układy GPS, tak tragicznie wykonane, że nie były w stanie znaleźć sygnału nawet w bezchmurny dzień w otwartym terenie. Co prawda to było kilka lat temu i od tamtego czasu producent znacznie się poprawił pod tym względem, ale wciąż nie jest idealnie, a niesmak pozostał. Pozostałe moduły łączności oraz układ odpowiedzialny za jakość muzyki również są dość przeciętne. Największa krytyka jednak wynika z tego, że MediaTek nie udostępnia dokumentacji swoich układów, przez co zrobienie dobrych custom ROM-ów na urządzenia z układami tego producenta jest niemal niemożliwe.

Zobacz też: Lego Fold wygrało pojedynek na najlepszego składanego smartfona

Mimo tych przeciwności producent świetnie odnajduje się w niskiej półce, gdzie kluczowym argumentem pozostaje niska cena. Ma jednak ambicje na zaistnienie także w segmencie premium. Chce to osiągnąć za pomocą układów wykonanych w procesie litograficznym 7 nm i wyposażonych w modem 5G. Warto zaznaczyć, że Huawei posiada już modem Helio M70, który oferuje łączność od 2G po 5G. Nie wiadomo jednak czy nowy procesor ma zostać z nim połączony, czy MediaTek zastosuje przy nim jakieś nowe rozwiązanie. Według plotek nadchodzący układ ma być oparty na rdzeniach Cortex A-76. Miejmy nadzieje, że producent poprawi także wyżej wymienione problemy, ponieważ konkurencja na rynku może przynieść nam jedynie same korzyści.

 

x