Toshiba z nowymi podwójnymi modułami aparatu chce zawojować mobilny rynek

Łukasz Pająk Newsy 2013-09-29

evo 3d optimus

Dwa lata temu pojawiła się moda na stosowanie dwóch modułów aparatu w smartfonach. Na szczęście ten trend szybko się zakończył i takie modele jak HTC Evo 3D czy też LG Optimus 3D, które widzicie na grafice powyżej, nie odniosły sukcesu, a marzenia o posiadaniu telefonu nagrywającego filmy w trójwymiarze zostały zrównane z gruntem.

Mimo wszystko, Toshiba planuje wypuścić podwójny moduł aparatu, który nie będzie nagrywał w 3D. Japońska firma ma zamiar wykorzystać osobne soczewki do robienia jeszcze lepszych zdjęć dwuwymiarowych. Dodatkową zaletą tego rozwiązania będzie możliwość ustawienia ostrości nawet po wykonaniu fotografii. Oczywiście sama jakość obrazu ma również ulec zmianie, co wpasowuje się do dzisiejszej mody producentów na tworzenie jak najlepszych smartfonów, które mają udawać aparaty fotograficzne.

toshiba aparat

Rozwiązanie Toshiby jest z pewnością interesujące. Widać, że dzięki dzisiejszej technologii zrobione w jednym momencie zdjęcie może być później dowolnie modyfikowane bez używania dodatkowych zaawansowanych programów graficznych. Pierwszym producentem, który umożliwił poprawę fotografii jest Nokia, która w 808 PureView i Lumii 1020 umożliwia wybranie przybliżenia i zapisanie poprawek bez utraty jakości w dowolnym momencie po zrobieniu zdjęcia.

Japończycy z pewnością zainteresują producentów smartfonów. Pojawia się jednak pytanie który pierwszy wykorzysta to rozwiązanie – Samsung, Sony, LG czy zupełnie inny producent? Toshiba najprawdopodobniej nie stworzy własnego urządzenia, gdyż nie odniosłoby ono wielkiego sukcesu. Sama premiera podwójnego modułu przewidywana jest na drugą połowę przyszłego roku.

źródło: Android Beat • Dark-J

  Miałem LG Swift 3D… Zdjęcia w 3D fajne i chętnie bym z tego korzystał dalej… ale nie ma na rynku oferty sprzętowej. Filmy robione tym telefonem to była porażka, gubił klatki, coś tam ciągle się zacinało… ogólnie telefon często się wieszał, dlatego też go wymieniłem na inny 😉 Ale podsumowując jakby był na rynku dostępny smartphone z funkcją 3D, który by działał jak dzisiejsze topowe modele, to bez wahania bym go kupował.

 • xyxzxyxzxy

  Dlaczego autor użył stwierdzenia „NA SZCZĘŚCIE ten trend szybko się zakończył”?

  • pablo86

   Też mnie to ciekawi

   • Łukasz Pająk

    Gdyż uważam, że ta technologia nie jest jeszcze na tyle rozwinięta ogólnie, aby stosować ją w tanich smartfonach.

    • xyxzxyxzxy

     Faktycznie – Evo 3D kosztujące przy premierze ok. 2200 zł , było bardzo tanim urządzeniem. Podobnie jak LG, które kosztowało ok. 2000 zł. I oba urządzenia trzymają dalej cenę. Więc nie trafiłeś ze stwierdzeniem „tanie smartfony”. Natomiast, inną sprawą jest rozwinięcie technologii – tutaj nie chcę się do końca wypowiadać, bo nie testowałem 3D w smartfonie, natomiast czytając wszelakie recenzje mogę się z tym stwierdzeniem zgodzić.

    • dzordzu

     a ja jestem posiadaczem i użytkownikiem evo 3d i bardzo sobie cały czas chwalę. 3d może i jest bardziej bajerem niż super funkcją, ale jest i korzystam. Nie mam też pojęcia o co autorowi chodzi z równaniem do gruntu, bo chociaż to nie było moje marzenie, to filmy w 3d nagrywam i sobie chwalę. Telefon tani też nie był (tym bardziej cieszę się, że po 2 latach dalej jestem z niego zadowolony i nie mam jakiegoś mega ciśnienia na nowości).

     w skrócie: głupie uwagi autora są nie na miejscu i są głupie.

    • ecilop889

     Praktycznie każda nowa technologia najpierw trafia do high-endów, a dopiero później do mid- i low-endów; wiadomym jest też że jest ona ulepszana wraz z upływem czasu i powstaniem nowych telefonów, jak na pierwszy telefon z 3D Lg p920 radzi sobie bardzo dobrze, efekt 3D jest naprawdę fajny; IMHO tego typu stwierdzenie jest po prostu głupie i pokazuje poziom autora

     ps. aparaty w telefonie też od początku nie miały np 8mgp i takiej jakości jak np dzisiejszy sgs4, a jednak były implementowane i to właśnie dzięki temu były i są udoskonalane

     • Łukasz Pająk

      Czy Pan ecilop889 był w jakimś prawdziwym kinie trójwymiarowym za granicą czy stwierdza tak tylko po korzystaniu z LG Optimus 3D? Jeżeli to drugie to bardzo proszę o „poziomie” nie dyskutować, gdyż jest to po prostu śmieszne… Tak jak i niektóre komentarze na tym i innych portalach.x