Chrome OS zbliża się wielkimi krokami

Tomasz Halasz 2010-12-04

Od kiedy świat dowiedział się o systemie operacyjnym Google’a mającym zrewolucjonizować korzystanie z komputera osobistego minął już ponad rok. W sieci pojawiło się wiele przecieków, spekulacji, a także wersje alfa Chrome OS, które można było testować na wirtualnej maszynie. Jednak data premiery była ciągle opóźniana, co wprowadzało zniecierpliwienie wśród wszystkich wyczekujących rewolucji. Ale wreszcie mamy obiecujące wieści.

Wczoraj Google rozpoczął rozsyłać zaproszenia na konferencję mającą się odbyć w najbliższy wtorek, 7. grudnia, na której mają zostać poruszone ciekawe nowinki na temat Chrome. Krążą spekulację o udostępnieniu przez giganta wersji testowej systemu operacyjnego, jednak zdecydowanie bardziej przekonująca wydaje się być prezentacja sklepu zawierającego dodatki i aplikacje do przeglądarki. Mowa tutaj o Google Chrome Web Store, który na pewno wielu użytkownikom skojarzy się od razu z androidowym Marketem.

Nie wiadomo jeszcze, czy we wtorek ów sklep zostanie uruchomiony, czy nie. Jednak jest to wyraźny znak, że zbliża się premiera długo wyczekiwanego OS-u, który jak już wiemy opiera się wyłącznie na przeglądarce internetowej, a aplikacje i dodatki do niej rozszerzą funkcjonalność systemu.

Dodano 4.12.2010 12:20:
Udało nam się dotrzeć do zrzutu ekranu prezentującego sklep dla Chrome. Grafika pochodzi ze strony kodowej Google, więc można ją uznać za dość oficjalną  • ruphert

  [quote name=”jun_dymek”][quote]Ten system to przeglądarka, włącz sobie Chroma i zobacz co tam możesz a czego nie możesz. Tu raczej chodzi o zmianę trybu myślenia.[/quote]

  Z tym, że google jasno mówi, że chce również pozyskać klientów biznesowych. Jeśli miałaby to być sama przeglądarka to żadna firma nie mogła by z tego korzystać (chociażby programy księgowe, word, excel). Myślę, że musi to być bardziej złożone niż dostęp do netu. W zasadzie już teraz usługi google są ze sobą połączone bardzo dobrze (gdzie się nie zaloguję mam dostęp do poczty, kontaktów itp.). System to coś więcej i bez możliwości użytkowania normalnych programów google wiele by nie zdziałał – tak mi się wydaje. Mam nadzieję, że się mylisz i będzie to jednak system z prawdziwego zdarzenia. Chyba, że nie wgłębiłem się w temat i już jasno powiedziano, że jest tak jak piszesz. Wtedy wielka szkoda.[/quote]

  To jest przeglądarka i tyle, nie ma tutaj żadnej niewiadomej. Programy księgowe i inne biznesowe instaluje się chmurze (Edytor, Arkusz, baza danych) jako aplikacje webowe. Założenie jest takie że nowoczena firma ma takie programy.

  A np. Architekt czy Devloper i tak potrzebuje narzędzi stacjonarnych i nie będzie używał samej przeglądarki.

  ChromeOS = przeglądarka + system botujący komputer. Pytanie czy zdajesz sobie sprawę jak duże możliwości ma ta przeglądarka, może nawet uruchamiać kod binarny natywny dla procesora.

 • jun_dymek

  [quote]Ten system to przeglądarka, włącz sobie Chroma i zobacz co tam możesz a czego nie możesz. Tu raczej chodzi o zmianę trybu myślenia.[/quote]

  Z tym, że google jasno mówi, że chce również pozyskać klientów biznesowych. Jeśli miałaby to być sama przeglądarka to żadna firma nie mogła by z tego korzystać (chociażby programy księgowe, word, excel). Myślę, że musi to być bardziej złożone niż dostęp do netu. W zasadzie już teraz usługi google są ze sobą połączone bardzo dobrze (gdzie się nie zaloguję mam dostęp do poczty, kontaktów itp.). System to coś więcej i bez możliwości użytkowania normalnych programów google wiele by nie zdziałał – tak mi się wydaje. Mam nadzieję, że się mylisz i będzie to jednak system z prawdziwego zdarzenia. Chyba, że nie wgłębiłem się w temat i już jasno powiedziano, że jest tak jak piszesz. Wtedy wielka szkoda.

 • ruphert

  [quote name=”jun_dymek”]Jak dla mnie pomysł jest super – trzymam kciuki za nowy system. Tylko mam nadzieję, że chrome os będzie „pełnowartościowym” systemem tzn. umożliwi pracę (nie tylko mailowanie i www) bez używania Windowsa. Nie ukrywam, że liczę na google – pełna synchronizacja mi się marzy od jakiegoś czasu.[/quote]
  Ten system to przeglądarka, włącz sobie Chroma i zobacz co tam możesz a czego nie możesz. Tu raczej chodzi o zmianę trybu myślenia.

 • jun_dymek

  Jak dla mnie pomysł jest super – trzymam kciuki za nowy system. Tylko mam nadzieję, że chrome os będzie „pełnowartościowym” systemem tzn. umożliwi pracę (nie tylko mailowanie i www) bez używania Windowsa. Nie ukrywam, że liczę na google – pełna synchronizacja mi się marzy od jakiegoś czasu.

 • ruphert

  [quote name=”juniorbattle”]Nie ciekawi was to, czym kierowali się szefowie google, opierając system na przeglądarce internetowej? Zdaję sobie sprawę, że takie rozwiązanie może umilić pracę, ułatwić ale … wszystko oparte na przerglądarce internetowej? Wyobraźcie sobie oglądanie filmów (DVD, DivX) na tym systemie operacyjnym. Też przez przeglądarkę? Wydaje się trochę monotonne …[/quote]

  Wyobraź sobie przeglądarkę które nie potrafi odtwarzać filmów?

  Strategia ChromeOS była bardzo spójna i sensowana, do pewnego stopnia zburzył ją sukces androida 😉

 • juniorbattle

  Nie ciekawi was to, czym kierowali się szefowie google, opierając system na przeglądarce internetowej? Zdaję sobie sprawę, że takie rozwiązanie może umilić pracę, ułatwić ale … wszystko oparte na przerglądarce internetowej? Wyobraźcie sobie oglądanie filmów (DVD, DivX) na tym systemie operacyjnym. Też przez przeglądarkę? Wydaje się trochę monotonne …

 • Gość

  Zwrot „strona kodowa” nie powinien się tu pojawić, bo znaczy coś innego niż „strona z kodem”, a także „Google Code”. Polecam sprawdzić na wikipedii:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_kodowa

 • ruphert

  [quote name=”7ymekk”]zaraz zjawią się hunterzy i będą narzekać, że news nie ma nic wspólnego z Androidem;][/quote]

  Hunterzy dla odróżnienia od przeciętnego użytkownika tego forum, czyli np. Ciebie orientują się w temacie i wiedzą że postulowany przez Ciebie argument nie ma żadnego sensu, dlatego nie będą go podnosić.

  Ty natomiast jako typowy przeciętny użytkownik z zablokowanym czopem czołowym szukasz zadymy i próbujesz sprowokować flejma. Przykro mi, ale tym razem Ci się nie uda.

  Pozdrowienia dla szanownej redakcji 😉

 • jscani

  Równie dobrze można powiedzieć że Mac OS X nie ma nic wspólnego z iOS… Sądzę że oba systemy będą miały duży wpływ na siebie, a własciwie już mają – wystarczy spojżeć na Google Apps.

 • wizu

  News nie ma nic wspólnego z Androidem.

 • 7ymekk

  zaraz zjawią się hejterzy i będą narzekać, że news nie ma nic wspólnego z Androidem;]x