Firma Gartner zajmująca się analizą rynku telefonii komórkowej pokusiła się o daleko idące zarysowanie drogi, którą podążać mają mobilne systemy operacyjne. W przejrzystej tabeli ujęte zostało pięć najważniejszych systemów mobilnych, a także jedna pozycja, która zawiera w sobie inne, mniej liczące się OSy (np. Bada OS). O ile na podstawie dotychczasowych wyników sprzedaży poszczególnych modeli telefonów, czy informacji udzielanych przez Google nt. aktywacji urządzeń z Androidem można wysnuć dość prawdopodobną prognozę na najbliższy rok, o tyle wróżenie rozwoju danego systemu mobilnego aż do 2014 roku jest zadaniem karkołomnym. 

Według prognozy Gartnera, Android już w 2014 roku zbliży się do najbardziej popularnego mobilnego systemu operacyjnego na świecie – Symbiana. Dokument jednoznacznie pokazuje, że w dłuższej perspektywie tylko Android i „inne systemu operacyjne” będą zyskiwać użytkowników, wszyscy dotychczasowi giganci, będą musieli przygotować się na wojnę z armią zielonych robotów, a ewentualna przegrana anty-zielonej koalicji może spowodować dominację Androida na rynku platform mobilnych, tak jak ma to miejsce teraz, w przypadku Symbiana.  

Całą analizę należy traktować ze sporym dystansem, tak jak wspomniałem wytyczanie kierunków rozwoju na długie lata w dziedzinie, w której co kilka tygodni dochodzi do rewolucji technicznej nie może być w 100% trafne i bezbłędne. Ogromną rolę w wynikach sprzedaży mają akcje reklamowe, funkcje telefonów, czy opinie użytkowników na ich temat i to one te czynniki będą w ogromnym stopniu wpływać na trafność prognoz od Gartnera. 
źródło: androidandme.com 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Filip Stachowicz