Android Oreo z fatalnym wynikiem. Fragmentacja systemu coraz większa

mm Adam Lulek Newsy 2018-01-09

Android Oreo został wydany 21 sierpnia 2017 roku. Od tego czasu wielu użytkowników flagowych smartfonów czeka na aktualizację. Niestety dostępna jest ona póki co na nielicznych urządzeniach mobilnych. Można do nich zaliczyć te, które zadebiutowały już z „ósemką” na pokładzie np. linia Huawei Mate 10 oraz te, które otrzymały update jak np. Xiaomi Mi A1.

Zobacz także: Sprawdź, czy Twój smartfon dostanie Androida Oreo

Na początku każdego miesiąca, Google podaje zestawienie, na którym widać procentowy podział wersji Android zainstalowanych na smartfonach. Najnowsze zestawienie nie pozostawia żadnych złudzeń, co do nasilającego się problemu fragmentacji zielonego robota. Po ponad 4 miesiącach od premiery, Android Oreo zostało zainstalowane na 0,7% urządzeń mobilnych. Czas ten pokazuje, jak wolno producenci pracują nad aktualizacją. Otrzymały je jedynie póki co nieliczne flagowce i kilka wyjątków jak Xiaomi Mi A1.

Na pocieszenie można dodać, że na sile przybiera wersja Nougat, która widniała na 26,3% smartfonów. Wciąż jednak najpopularniejszą odsłoną zielonego robota jest Marshmallow z wynikiem 28,6%. Na trzecim miejscu plasuje się Lollipop z 25,1% udziałem. Nawet wersja KitKat osiągnęła wynik 12,8%. Kolejne odsłony to odpowiednio Jelly Bean – 5,6%, Ice Cream Sandwich – 0,5%, Gingerbread – 0,4%.

Zapewne wynik Androida Oreo poprawi się w najbliższych miesiącach. Wtedy ukaże się na rynku więcej urządzeń z zielonym robotem w tej wersji. Ponadto producenci zaczną w końcu aktualizować swoje najważniejsze smartfony.

Źródło: phonearena • Jamrug

  Odciąć dostęp do usług Google na systemach starszych niż jeden do tyłu od aktualnego. Leniwi producenci utoną w pozwach o brak deklarowanego wsparcia, wielu przypłaci to zniknięciem z rynku ale pozostaną Ci, którzy nie lecą w kulki z aktualizacjami.

 • Marucins

  Sami sobie B. robią.
  Niech zatrzymają się dłużej nad jedną wersją – ogarną system porządnie. I wymusza takie bajery jak projekt Treble. Tylko po co… Kto wtedy kupi nowe telefony… :

 • Piotrek T D Wójcik

  To jest jeden wielki skandal jak ten cholerny robot postępuje!!! Wstydź się andku!!! Jak nie chcesz dawać do przynajmniej wszystkich flagowców w pierwszym miesiącu i sukcesywnie do tańszych urządzeń!

 • edi194

  0,2% dzięki customom, dziękuje pan xda

 • allbigben

  A wystarczy, przy udzielaniu licencji na dany model zaznaczyć np. 2 lata na aktualizacje wydawane przez Google i po sprawie.

 • Linkyop

  Pod koniec stycznia słupek 8.0 podskoczy.

  • Karol Makowski

   następnego roku chyba …

 • Hubi75

  HTC U11+ na Oreo śmiga mi aż miło. W końcu lutego ma być aktualizacja do 8.1.1
  Taki Samsung wypuszcza jeszcze aktualizacja do Nougata. Niby dobrze że coś robią ale to jednak kpina że ludzie czekają na stare wersje softu. Nie znam żadnych urządzeń które producent aktualizuje do nieaktualnego oprogramowania.

 • luki pt

  Super ten oreo mam nieoficjalny AOSP, a producenci ze swoim softem niech się jebią 🙂

 • May Czos

  ” Czas ten pokazuje, jak wolno producenci pracują nad aktualizacją.”
  Albo jak skomplikowanym procesem jest owa aktualizacja.

  • Bart

   Dokladnie. Proces aktualizacji systemu to najwieksza wada androida, a google jest bardzo bierny w robieniu „cokolwiek” z tym.

   • stark2991

    Google niewiele może zrobić skoro największe opóźnienia występują po stronie producentów. Zresztą po części po to powstał projekt Treble żeby to przyspieszyć. Co robią producenci? Celowo wydają telefony z Nougatem żeby nie musieć go wspierać. Zgadnij czemu.

   • Google jednak coś z tym zrobiło, producenci lecą w kulki. Xiaomi A1 dostało, można? Można ale producent musi chcieć, a nie będzie chciał bo mu się nie opłaca 🙂

 • ADR800

  No to jestem w grupie 0,5% ze swoją Xperia XZ z 2016 roku.

  • Skarpet

   Za szybko nowe wersje wychodzą, kiedy jeszcze są przygotowywane update do 7 to już wychodzi 8.

   • Wersje mogą wychodzić i co pół roku, ważne by podejście producentów się zmieniło, a oni traktują aktualizacje jako kartę przetargowa, chcesz nowy system, kup nowy produkt.

    • Skarpet

     No niestety.. Dlatego powinni jakoś to oddzielić żeby mogli najważniejsze funkcje implementować sami. Chyba w Oreo miało to właśnie wejść (?), nie jestem na 100% pewny.

    • pepe72

     Dokładnie. Jak ASUS sp…ł upgrade z 4.4.4 do 5.0 to na tablecie nadal mam 4. Co więcej nie ma szansy na nic nowszego, a mój tablet nadal działa.x