Płaska ziemia w kształcie oscypka z widocznymi kontynentami na tle kosmicznego nieba pełnego gwiazd.

Płaska Ziemia pod lupą naukowców. „Byliśmy bardzo zaskoczeni”

2 minuty czytania
Komentarze

Płaska ziemia to zwykle albo obiekt żartów, albo podstawa jednej z bardziej bezsensownych teorii spiskowych. W końcu już sama obecność pagórków, dolin i innych nierówności terenu dowodzi, że Ziemia płaska być nie może, a co najwyżej pofalowana. Jak się jednak okazuje, w dalekiej przeszłości nasza planeta rzeczywiście mogła być spłaszczona. Nie jest to jednak klasyczna Płaska Ziemia.

Płaska ziemia jako realna hipoteza

Dwa obrazy, na których jest płaska ziemia z obliczeń superkomputera: po lewej stronie okrągła struktura z jasnym czerwonym centrum, po prawej przedłużona struktura z jasnym centrum i rozmytymi końcami.
Fot. UCLan

Warto jednak tu podkreślić, że mogła być, ale nie musiała. Otóż Astrofizycy z University of Central Lancashire (UCLan) dzięki modelom komputerowym odkryli, że planety podczas swojego początkowego etapu rozwoju mogą przypominać spłaszczoną sferoidę. Łatwo ją sobie wyobrazić na przykładzie kształtu oscypka, podczas gdy płaskoziemcy mówią tu raczej o formie pizzy. 

Dopiero z czasem sferoidy mają formować się w bardziej kulisty kształt. Nadal mowa jest tu jednak o bardzo wczesnym etapie życia planety, kiedy ta nie ma jeszcze stałej i jednolitej powierzchni. Płaska Ziemia w firmie dysku jest jednak czymś, co można odrzucić nawet na wczesnym etapie powstawania planety. Tak przynajmniej sugerują badania opublikowane w Astronomy and Astrophysics Letters Journal.

Byliśmy bardzo zaskoczeni, że okazały się, że są to spłaszczone sferoidy. Badaliśmy powstawanie planet przez długi czas, ale nigdy wcześniej nie myśleliśmy o sprawdzeniu kształtu planet, które tworzą się w symulacjach. Zawsze zakładaliśmy, że są kuliste.

Dr Dimitris Stamatellos, Wykładowca Astrofizyki na UCLan i współbadacz

Odkrycie to jest kluczowe dla obserwacji młodych planet. O ile w przypadku obserwacji kuli jej rzut zawsze jest kołem, tak dla innych brył ma on różny kształt zależnie od kąta, pod jakim kosmiczne teleskopy patrzą na obserwowane obiekty.

Być może pozwoli nam to na opracowanie udoskonalonych metod poszukiwania młodych planet. Natomiast ich obserwacje pomogą nam lepiej zrozumieć procesy, jakie zachodziły na Ziemi przed miliardami lat. Na pewno z nowej teorii ucieszą się też górale, którzy do swojej oferty będą mogli dorzucić oscypkowe globusy pradawnej Ziemi. Miłośnicy płaskiej ziemi w kształcie pizzy nie mają jednak powodów do radości. 

Źródło:  UCLan, Fot. wyróżniające wygenerowane za pomocą DALLE-3