Nadchodzi zima, więc powróci również temat smogu i zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju. Zwłaszcza w obliczu rozpoczynającej się IX kadencji Sejmu, stanowiąc kolejny dobry powód dla pyskówek politycznych naszego establishmentu. Powstały cztery nowe zespoły parlamentarne, których prace skupione będą wokół ochrony klimatu – trzy z nich zostały obsadzone posłami opozycji, a jedna stroną rządową – możemy więc założyć, że nie będzie z tego żadnych konkretnych rezultatów… Tymczasem w Krakowie doszło do precedensu i skazania mieszkańca na karę ograniczenia wolności za palenie w piecu nielegalnymi materiałami.

Precedens z Krakowa – za tworzenie smogu do więzienia

Polska smog Kraków

Krakowski sąd skazał na miesiąc ograniczenia wolności mieszkańca, który palił w piecu centralnego ogrzewania drewnem i węglem – zabronionymi obecnie rodzajami paliw – poinformował PAP rzecznik straży miejskiej Marek Anioł, dodając, że sąd rejonowy wymierzył mężczyźnie karę miesiąca ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin. Podsądny zignorował przepisy uchwały antysmogowej, a nieprawidłowości wykazała kontrola przeprowadzona przez straż miejską:

Sąd uznał, że okoliczności zdarzenia i wina obwinionego nie budzą wątpliwości, i uznał ten czyn za wykroczenie w związku z Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej wyciągane są konsekwencje wynikające z przepisów prawa. Osoba, która je łamie można zostać pouczona lub ukarana mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Sprawa może trafić także do sądu – wówczas łamiącemu przepisy grozi grzywna nawet do 5 tys. zł. Każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie – powiedział Marek Anioł.

Zobacz też: Nowe sklepy Xiaomi

Kraków walczy ze smogiem

Polska smog Kraków

Polska uchwała antysmogowa ma zwiększać świadomość społeczną i stopniowo wprowadzać zmiany w zakresie stosowanych paliw. Przepisy pozwalają lokalnym samorządom indywidualnie podejść do kwestii smogu, w zależności od skali – nadrzędnym celem jest ograniczenie szkodliwej emisji, do której jesteśmy zobowiązani przez prawo Unii Europejskiej. Najszybciej działają miasta o największym stopniu zanieczyszczenia powietrza. Od 1 września 2019 roku uchwałą samorządu na terenie Krakowa wprowadzono całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Zakaz dotyczy nie tylko domowych pieców i palenisk węglowych, ale także kominków i ciężkich, stacjonarnych grillów – z wyłączeniem tych sezonowych, rusztów i rożen rozkładanych okazjonalnie. Przepisy dotyczą również punktów gastronomicznych – czy wpłynie to na jakość powietrza?

Zobacz też: Energia odnawialna w Polsce

Polska pod pierzyną smogu

Polska smog

Mimo prób walki ze smogiem polskie miasta stanowią 72% listy najbardziej zanieczyszczonych ośrodków miejskich Unii Europejskiej. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że minimalne średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 na poziomie 10 ug/m3 przy długotrwałej ekspozycji, zwiększa liczbę zgonów z powodu chorób układów krążenia i oddechowego, w tym raka płuc. Oto lista 10 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast w 2018 roku:

  • Opoczno
  • Żywiec
  • Rybnik
  • Pszczyna
  • Kraków
  • Nowa Ruda
  • Nowy Sącz
  • Proszowice
  • Godów
  • Wodzisław Śląski

Zobacz też: Jak zabezpieczyć konto Google

„Czyste Powietrze” receptą na smog?

Polska smog Kraków

„Czyste Powietrze” jest programem rządowym, który ma dofinansować modernizację systemów grzewczych w polskich domach. Projekt ruszył we wrześniu 2018 roku – wojewódzkie fundusze ochrony środowiska wydały 55 tys. pozytywnych rekomendacji o wartości 1 miliarda złotych, przy łącznej wartości wszystkich złożonych wniosków na poziomie 2 mld złotych. Zwrot pieniędzy następuje po samodzielnym przeprowadzeniu inwestycji – ociepleniu domu czy wymianie pieca grzewczego. Warto wspomnieć, że do beneficjentów trafiło 125 milionów złotych. Szanowni Państwo, musicie sami ocenić te liczby… Nosicie maseczki albo korzystacie z urządzeń do oczyszczania powietrza? Może korzystacie z aplikacji, które pokazują jakość powietrza?

Źródło: energetyka24.com, pap.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Fronczak

Politolog z wykształcenia, historyk z zainteresowania. Gawędziarz i świadomy konsument kultury popularnej.