Chiny Shenzhou 16

Chiny wysłały pierwszego cywila w kosmos. Następny cel: Księżyc!

2 minuty czytania
Komentarze

Chiny przypieczętowały swoją wizję podboju kosmosu na skraju pustyni Gobi. 30 maja 2023 r., o godz. 3:31 czasu polskiego, Państwo Środka wystartowało z kolejną misją kosmiczną, odpalając rakietę Shenzhou 16. Jest o tyle historyczne wydarzenie, że po raz pierwszy w historii tego kraju, w załodze znajduje się astronauta będący cywilem.

Chiny nie próżnują i ruszają z kolejną misją

Poprzednia załoga wyruszyła do chińskiej stacji orbitalnej Tiangong w czerwcu 2022 r. i wróciła w listopadzie 2022 r. Dlatego też czas na nową ekipię. Trójka astronautów — Jing Haipeng, Zhu Yangzhu, and Gui Haichao poleciała w przestrzeń kosmiczną na kolejne 5 miesięcy. Co również istotne, Jing Haipeng, dowódca misji, brał udział w pierwszej misji kosmicznej Chin w 1998 r. i ma za sobą aż trzy ukończone misje kosmiczne.

Warto też zwrócić uwagę, że Gui Haichao jest profesorem aeronautyki na Uniwersytecie Beihang i pierwszym cywilem, który bierze udział w chińskiej misji kosmicznej. Podczas gdy jego koledzy będą sterować statkiem kosmicznym, on zajmie się pracą nad eksperymentami. Chińskie media najbardziej jednak zdziwił fakt, że Gui Haichao został dopuszczony do lotu, pomimo że… nosi okulary.

Jak wyglądają dalsze plany na program kosmiczny Chin?

Można więc powiedzieć, że sny Komunistycznej Partii Chin powoli się spełniają. Wymarzona w 1992 r., stacja orbitalna Tiangong rozpoczęła działalność na orbicie jako rdzeń w 2021 r. Pod koniec 2022 r. zakończono pracę nad jej podstawowymi elementami. Chiny są na tyle pewne swojego projektu, że chcą Tiangong udostępnić innym państwom, celem przeprowadzania eksperymentów w kosmosie.

To jednak nie koniec chińskich planów. Ambicje Państwa Środka sięgają Księżyca, podobnie jak Amerykan. Chiny potwierdzają też, że do końca 2030 r., ludzka załoga miałaby się znaleźć na Księżycu. Czy rozwój programu kosmicznego pozwoli zrealizować tę wizję? To już druga sprawa. Na 2023 r. zostały zaplanowane łącznie trzy misje. Obecna — Shenzhou 16, transport Tianhzou 16 oraz kolejna załoga na Tiangong, czyli Shenzhou 17.

zdjęcie główne: YouTube / China Central Television (CCTV)

Motyw