rakieta z drukarki 3D Terran 1

Rakieta z drukarki 3D dziś poleci w kosmos i możesz to obejrzeć na żywo

2 minuty czytania
Komentarze

Rakieta z drukarki 3D dziś odbędzie swój lot w kosmos i choć Terran 1 nie powstał w całości z drukarki, to jest to jeden z najciekawszych projektów ostatnich lat. Głównie dlatego, że koszty wynoszenia jakichkolwiek ładunków w kosmos są gigantyczne, więc firmy z całego świata poszukują sposobu na to, by robić to taniej. Druk 3D pozwala na znaczne obniżenie kosztów produkcji rakiety, więc możemy właśnie patrzeć na przyszłość lotów w kosmos, które wcale nie muszą należeć do Starlink.

Rakieta z drukarki 3D – start Terran 1 do obejrzenia na żywo

rakieta z drukarki 3D Terran 1
Fot. Relativity Space

Start Terran 1 zaplanowano na 8 marca 2023 roku o godzinie 18.00 naszego czasu i można go będzie obejrzeć na platformie YouTube. Wydarzenie nazwano „Good Luck, Have Fun”, czyli Powodzenia i dobrej zabawy, co może być dobrą zapowiedzią tego, co może się wydarzyć. Relativity Space przeciera bowiem poniekąd szlaki, ponieważ ich system nośny mocno wyróżnia się na tle konkurencji. Głównie dlatego, że jego większa część została stworzona za pomocą druku 3D. Według informacji udostępnionych przez firmę, system Terran 1 stworzony został w 84 procentach z wykorzystaniem technologii druku 3D. Wykorzystanie tej technologii ma przyśpieszyć proces budowy rakiet, bez konieczności bycia zależnym od zewnętrznych dostawców.

Najważniejsze jednak jest to, że rakieta będzie o wiele tańsza w produkcji, a sama firma pracuje także nad większą wersją rakiety o nazwie Terran R. Ta ma być w stanie przetransportowywać ładunki o większej masie, które mogły będą trafić na Marsa. Zanim jednak do tego dojdzie, Terran 1 musi sprawdzić się w pierwszych lotach. System jest przystosowany do tego, by wynosić na orbitę okołoziemską niewielkie satelity, a napędzają go silniki Aeon 1, które wykorzystują ciekły azot oraz gaz ziemny. I także powstały w technologii druku 3D. Wprawdzie podczas lotu, który ma się dziś odbyć, na pokładzie Terran 1 nie będzie żadnego ładunku, to i tak warto go śledzić. W końcu rzadko kiedy ma się możliwość obejrzenia na żywo czegoś tak przełomowego. Trzymajmy więc kciuki za dobre warunki atmosferyczne.

Źródło: Relativity Space

Motyw