Mężczyzna siedzący w samochodzie, z dłonią na twarzy, obok zielona naklejka z informacjami: rok produkcji 2008, rodzaj paliwa P, wyłączenie gminne: NIE, miasto: Warszawa, numer rejestracyjny: AB 0123C.

Strefa Czystego Transportu i naklejka na samochód. Za jej brak grozi mandat

3 minuty czytania
Komentarze

Strefa Czystego Transportu to projekt, który budzi w Polakach skrajne emocje. Część z nas jest zwolennikami tego rozwiązania, podczas gdy inni twierdzą, że jest to jawne ograniczanie wolności większości obywateli. Niezależnie do której grupy należycie – warto wiedzieć, że wraz z wprowadzeniem strefy do Warszawy na niektórych samochodach pojawią się nowe oznaczenia.

Strefa Czystego Transportu z nową naklejką – kto musi ją mieć?

Korek uliczny w dzień, auta ustawione w długim rzędzie, w tle niebieski autobus miejski i znaki drogowe.
Fot. Pixabay / aled7

Już 1 lipca tego roku, czyli za pięć tygodni, w Polsce zostanie otwarta pierwsza Strefa Czystego Transportu w Warszawie. Zgodnie z założeniami tej inicjatywy w wyznaczonym obszarze będą mogły poruszać się tylko „pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin (tzw. normy Euro, które są powiązane z datą produkcji pojazdu)”.

Początkowo Strefa Czystego Transportu będzie dosyć „wyrozumiała”, co możecie sprawdzić między innymi na stronie, weryfikującej, które samochody mogą do niej wjechać. Oczywiście wraz z rozwojem technologii obszar ten będzie stawać się bardziej restrykcyjny, co zapewne odczują osoby poruszające się autami spalinowymi.

Aby skontrolować tysiące aut, które będą poruszać się po Strefie Czystego Transportu, władze zdecydowały się wprowadzić do obiegu nową naklejkę weryfikującą, czy dany pojazd może wjeżdżać do obszaru, czy też nie.

Pojazdy samochodowe uprawnione do wjazdu do strefy czystego transportu, oznacza się naklejką umieszczaną w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. […] Naklejkę wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta za opłatą, której maksymalna wysokość wynosi 5 zł.

Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (art. 39)Serwis Administracyjno-Samorządowy

Jak miasto będzie kontrolować auta w SCT?

Samochody elektryczne ładowane na stacjach ładowania.
Fot. 4045 / Shutterstock

Przypomnijmy, że pierwsza Strefa Czystego Transportu w Polsce zostanie uruchomiona w Warszawie już 1 lipca. W związku z tym, jeśli wasze samochody spełniają warunki wjazdu (auta benzynowe z rocznika 1997 lub nowsze, auta z silnikiem diesla 2005 roku lub nowsze) – należy wyposażyć się w nową naklejkę. Oczywiście dotyczy to także pojazdów elektrycznych.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Samochody, które nie posiadają naklejek, mogą zostać ukarane mandatem wynoszącym nawet 500 złotych. Co ciekawe, weryfikację nowych oznaczeń w dużym stopniu oddano specjalnym kamerom, które będą stale rejestrować samochody wjeżdżające do SCT. Gdy tylko system wychwyci, że auto nie ma przyklejonej naklejki, skieruje mandat do właściciela pojazdu na podstawie tablic rejestracyjnych.

Na nowym oznaczeniu widnieje rok produkcji pojazdu, rodzaj paliwa, numery rejestracyjne oraz informacja o tym, jaką SCT obejmuje zezwolenie (np. Warszawa, Kraków lub Wrocław). Wzór naklejki zamieszczamy poniżej.

Zielona plakietka z napisem "Rok produkcji 2008", "Rodzaj paliwa P", "Wyłączenie gminne NIE", "WARSZAWA" oraz numerem rejestracyjnym "AB 0123C". Na dole ikona samochodu i napis "Strefa".
Fot. gov.pl

Dziękujemy, że dotarłeś do końca materiału. Zbieramy właśnie dane pośród naszych czytelników dotyczące ich podejścia do zarobków programistów. Jeżeli masz dodatkowe 10 sekund – będziemy wdzięczni, jeśli odpowiesz na poniższe pytanie.

Źródło: Dziennik.pl. Zdjęcie otwierające: Nataliya Dmytrenko / Shutterstock, modyfikacje własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw