Niebieski samochód Toyota Mirai zaparkowany przed budynkiem z białymi kolumnami.
LINKI AFILIACYJNE

Samochody wodorowe przejechały w Polsce ponad milion kilometrów. To zasługa… Grupy Polsat Plus

2 minuty czytania
Komentarze

Grupa Polsat Plus od dłuższego czasu rozwija flotę ekologicznych pojazdów, na którą składają się między innymi samochody wodorowe. Okazuje się, że niedawno osiągnęła ona znaczący kamień milowy – futurystyczne auta pokonały pierwszy milion kilometrów na polskich drogach.

Samochody wodorowe na polskich drogach

Samochody wodorowe. Naklejka "PLANET EARTH FIRST" z logiem Greenpeace na słupie, w tle roślinność i ogrodzenie.
Fot. Lauris Rozentāls / Pexels.com

Samochody wodorowe mają masę zalet, jednak wśród tych najważniejszych jednym tchem wymienia się zerową emisję dwutlenku węgla oraz zdolność do oczyszczania powietrza. Grupa Polsat Plus od dłuższego czasu przygląda się tej technologii w ramach swojej ekologicznej misji. Polska spółka dysponuje flotą ponad 150 elektrycznych samochodów wodorowych – Toyoty Mirai oraz Hyundai Nexo. Co ważne, wszystkie te pojazdy sumarycznie pokonały już ponad milion kilometrów.

Srebrny samochód SUV marki Hyundai zaparkowany przy nadmorskiej drodze z widokiem na fale uderzające o skaliste wybrzeże.
Model Hyundai Nexo. Fot. Hyundai / materiały prasowe

Futurystyczne auta są wyposażone w innowacyjny napęd oparty na technologii wodorowych ogniw paliwowych, które nie emitują dwutlenku węgla ani innych szkodliwych substancji. Dodatkowo zielone paliwo wodorowe zmienia się w ogniwie paliwowym w energię elektryczną, dzięki połączeniu wodoru z tlenem. To sprawia, że produktem ubocznym ekologicznego napędu jest po prostu para wodna.

Grupa Polsat Plus rozwija technologię

Reklamowy obraz przedstawiający logo "Polsat Box Go", "Polsat Box Go Plus", "Polsat" i "Polsat Go" na ciemnoniebieskim tle z wzorem złożonym z żółtych i zielonych linii.
Fot. Polsat / materiały prasowe

Zgodnie z deklaracjami Grupy już wkrótce w Koninie spółka PAK PCE rozpocznie proces produkcji zielonego wodoru, który będzie dostarczany do stacji tankowania wodoru. Przypomnijmy, że takie punkty znane pod nazwą NESO od dłuższego czasu funkcjonują w Warszawie i Rybniku. Polska firma nie ukrywa, że w planach jest budowa następnych stacji w większych miastach.

Zastąpienie pojazdów spalinowych w Grupie Polsat Plus samochodami wodorowymi zmniejszyło emisję CO2 do atmosfery o 127 ton. Zgodnie z wyliczeniami udostępnionymi w informacji prasowej taką ilość dwutlenku węgla pięć tysięcy drzew musiałoby pochłaniać przez rok.

Wizja popularyzacji samochodów wodorowych z pewnością jest nawet bardziej ekscytująca niż misja elektromobilności. Niemniej nie wolno zapominać, że motoryzacja w Polsce to wciąż głównie auta spalinowe. W związku z tym, jeśli chcielibyście zapoznać się z tym segmentem, odsyłam do naszego zestawienia z najlepszymi samochodami do 20 tysięcy złotych.

Źródło: Informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: Toyota / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw