Zielony, elektryczny samochód miejski marki e.go poruszający się po miejskiej drodze z rozmytym tłem, pokazujący ruch i dynamikę jazdy.
LINKI AFILIACYJNE

Bankructwo Next.e.Go stało się faktem. Rynek samochodów elektrycznych nie jest z gumy

2 minuty czytania
Komentarze

Mogłoby się wydawać, że z roku na rok powstaje coraz więcej marek zajmujących się produkcją samochodów elektrycznych. Niemniej szybko okazuje się, że rynek elektromobilności nie jest z gumy, a niektóre firmy muszą ogłosić bankructwo. Taki przykry los spotkał niemieckie Next.e.Go, które swego czasu zapowiadało się naprawdę świetnie.

Next.e.Go ogłosiło bankructwo

Bankructwo Next.e.Go. Żółty elektryczny samochód miejski marki e.GO w dynamicznej pozie na asfaltowej drodze obok nowoczesnego budynku.
Fot. e.GO Mobile / materiały prasowe

Jeszcze niedawno firma Next.e.Go Mobile planowała budowę fabryki kompaktowych elektryków w Bułgarii. Niestety rynek samochodów elektrycznych jest bezlitosny, co potwierdzają najnowsze doniesienia z Niemiec. Okazuje się, że całkiem świeża marka z siedzibą w Akwizgranie ogłosiła bankructwo. Złożenie wniosku o upadłość jest wynikiem „wyzwań branżowych”, przed którymi stanęli Niemcy.

Jest to o tyle ciekawe, ponieważ dokładnie trzy lata temu na ostatniej prostej był projekt Next.e.Go Mobile, który zakładał wybudowanie trzech fabryk samochodów elektrycznych. Pierwsza z nich miała powstać w miejscowości Łowecz w Bułgarii. Koszt tego przedsięwzięcia wynosił około 143,2 miliona euro. Niemcy zakładali, że w ciągu roku bułgarska fabryka będzie w stanie produkować około 30 tysięcy samochodów elektrycznych, zatrudniając przy tym tysiąc pracowników. Cóż, w tym przypadku rzeczywistość okazała się wyjątkowo brutalna.

Przykry los niemieckiej firmy motoryzacyjnej

Kobieta w jasnej odzieży otwiera tylny bagażnik żółtego samochodu zaparkowanego przy ulicy, w tle widoczny nieostro przedstawiony rower.
Fot. e.GO Mobile / materiały prasowe

Co ważne, nie jest to pierwszy raz, kiedy Next.e.Go Mobile musi zmierzyć się z potężnymi kłopotami finansowymi. W 2020 roku Niemcy otarli się o bankructwo, jednak w ostatniej chwili z pomocną ręką zgłosił się do nich holenderski dom inwestycyjny. Niestety jak mawia klasyk „co się odwlecze, to nie uciecze”…

Swego czasu marka Next.e.Go Mobile prezentowała całkiem ciekawe projekty samochodów elektrycznych, a ich flagowym projektem było auto miejskie e.GO Life. W kolejnych latach inżynierowie przedstawili także modele koncepcyjne vanów, autobusów oraz samochodów dostawczych. Niestety najprawdopodobniej już nigdy nie przekonamy się, jak dobre (lub przeciwnie) mogły być to pojazdy.

Tymczasem pamiętajmy, że motoryzacja w Polsce to wciąż głównie samochody spalinowe. W związku z tym, jeśli w najbliższym czasie chcielibyście zmienić swój środek transportu – z pewnością zainteresuje Was nasze zestawienie aut do 20 tysięcy złotych.

Źródło: SeeNews. Zdjęcie otwierające: Next.e.Go Mobile / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw