Czy komuś z was zdarzyło się kiedyś mijać radiowóz policji, albo fotoradar podczas „pędzenia” 51 km/h w terenie zabudowanym? Okazuje się, że przekroczenie prędkości nawet o jeden kilometr na godzinę może nieść za sobą opłakane w skutkach konsekwencje finansowe…
Przekroczenie prędkości jest wykroczeniem niezależnie od jego skali
Zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem MSWiA z 15 września 2022 roku taryfikator mandatów, przewiduje karę dla kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość na danym odcinku trasy o „mniej niż 10 km/h”. W tym miejscu warto podkreślić, że taki status nie odwołuje się do błędu pomiarowego, więc istnieje możliwość, aby ukarać kierowcę, który przeholował z szybkością nawet o 1 km/h.
Sęk w tym, że nawet Główny Inspektorat Transportu Drogowego informuje o „marginesie technicznym” występującym w policyjnych miernikach prędkości. Aktualnie błąd może sięgać do około 3 km/h. Co więcej, przy bardzo złych warunkach pogodowych oraz niedoskonałości dróg, margines może zwiększyć się do nawet 10 km/h.
Taki stan rzeczy w praktyce oznacza, że państwo może ukarać kierowcę, który przekroczył dozwoloną prędkość o 1 km/h, podczas gdy sprzęt do mierzenia owej prędkości może pomylić się nawet o dziesięciokrotność tego wyniku. W związku z tym nie powinno nas dziwić, że za sprawę wziął się Rzecznik Praw Obywatelskich. Organ zaproponował logiczniejsze i bardziej akuratne uwzględnienie marginesu błędu pomiarowego w urządzeniach wykorzystywanych przez policję (od 4 do 10 km/h).
Zobacz też: Szybkie ładowanie elektryka w obniżonej cenie. Wykorzystano fotowoltaikę
Okazuje się, że na apel Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiedziało MSWiA, które „nie dostrzega pilnej potrzeby inicjowania zmian w zakresie wnioskowanym przez Pana Rzecznika”. Minister podkreślił również, że od 2022 roku przekroczenie dopuszczalnej prędkości w zakresie od 1 do 10 km/h jest równoznaczne z nałożeniem na kierowcę grzywny w wysokości 50 złotych.
Polska odnotowała jeden z najwyższych spadków wskaźnika zabitych na 1 mln mieszkańców w wypadkach drogowych wśród krajów Unii Europejskiej. Dane te potwierdzają słuszność podjętych działań legislacyjnych m.in. w odniesieniu do przekraczania dopuszczalnych prędkości jazdy przez kierujących pojazdami.
Maciej Wąsik – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji
Źródło: Interia
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.