Irizar autobus elektryczny Kraków

Kraków testuje elektryczny autobus – wygląda jak tramwaj, a ładuje się jak trolejbus

2 minuty czytania
Komentarze

W Krakowie trwają właśnie testy nowego autobusu elektrycznego marki Irizar. Można go będzie zobaczyć na ulicach miasta do 28 stycznia, czyli do najbliższego piątku. Jeżeli ktoś mieszka w Krakowie, warto na niego „polować”, ponieważ swoim wyglądem zdecydowanie wyróżnia się spośród autobusów elektrycznych jeżdżących w Polsce. A co oferuje?

Kraków testuje autobus elektryczny marki Irizar

Irizar autobus elektryczny Kraków
Fot. MPK Kraków

Coraz częściej na ulicach polskich miast można zaobserwować elektryczne autobusy. Tym razem nowy pojawił się w Krakowie, choć to obecnie tylko testy. Autobus hiszpańskiej marki Irizar będzie poruszał się po ulicach miasta jedynie do 28 stycznia, ale niewykluczone, że miasto zainwestuje w tego typu pojazdy i niedługo będzie ich więcej. Wiele zależy od tego, jak wypadną trwające właśnie testy. To pierwszy raz, kiedy w Polsce testowany jest pojazd tej marki, a spotkamy go na trasach linii 124, 169 oraz 424. Autobus jest w pełni elektryczny i bezemisyjny, ale najbardziej wyróżnia go sam wygląd.

Irizar ie tram, bo tak brzmi jego pełna nazwa, wygląda trochę jak nowoczesny tramwaj. Wszystko przez bardzo opływowe kształty oraz osłony zamontowane przy kołach. Ten kształt nadwozia ma sprawić, że pojazd będzie zużywał mniej energii podczas jazdy, a tym samym dłużej będzie mógł znajdować się w trasie. Autobus dostępny jest w dwóch wersjach – 12 oraz 18 metrowej, a w Krakowie zobaczymy ten pierwszy wariant. Pojazd wyposażono w akumulator o pojemności 350 kWh (ładowanie 100 kW), ale ten może być i większy. Tutaj zależy od zapotrzebowania, ale nie wiemy, która wersja jest testowana. Autobus wyposażono w silnik o mocy 180 kW, a na jednym ładowaniu ma przejechać do 250 kilometrów.

Zobacz też: Allegro z nowym programem dla sprzedających.

Jeżeli chodzi o ładowanie, to Irizar może korzystać z wtyczki Combo2, ale także i pantografu. Z tej ostatniej metody korzystają też Solarisy, które jednak nie wyglądają tak kosmicznie, jak Irizar.

Źródło: MPK Kraków / Irizar-emobility

Motyw