co piąta firma auto elektryczne

Raport PKO Leasing: co piąta firma w Polsce planuje mieć auto elektryczne

2 minuty czytania
Komentarze

Z raportu PKO Leasing wynika, że co piąta firma w Polsce planuje nabyć auto elektryczne. Bardzo mała część pytanych przedsiębiorców chce jednak kupić taki pojazd na własność. Zdecydowana większość woli leasing lub wynajem długoterminowy.

Co piąta firma chce mieć auto elektryczne

co piąta firma auto elektryczne

Raport Floty samochodów kluczem do elektromobilności stworzony przez PKO Leasing jest podsumowaniem stanu i potencjału rozwoju rynku samochodów elektrycznych w naszym kraju. Badanie przeprowadzone na potrzeby raportu pokazuje, że popularność aut elektrycznych rośnie. Co piąta firma w Polsce chce używać takich pojazdów w swojej codziennej działalności i planuje nabycie samochodu na prąd.

Co ciekawe, aż 90% przedsiębiorców deklarujących chęć korzystania z aut elektrycznych w firmie chce sfinansować ten wybór przez firmę leasingową lub skorzystać z wynajmu długoterminowego. Raport przygotowany przez PKO Leasing wskazuje, że powodem tego stanu rzeczy jest niepewność dotycząca zarządzania flotą elektrycznych aut. Klientom trudno przewidzieć, jakie będą koszty serwisowania samochodów na prąd, a także w jakim tempie pojazdy będą tracić na wartości.

O zakupie samochodu elektrycznego decydują czynniki na literę >>e<<. Z jednej strony jest to ekologia, która pcha wiele firm czy osób fizycznych do tego, by zastąpić pojazd konwencjonalny zeroemisyjnym odpowiednikiem. Ale bardzo ważna jest również ekonomia – twierdzi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).

Czytaj także: Mobile Vikings ze świetną akcją – 100 GB za oddanie krwi

Przeszkodą dla rozwoju elektromobilności w Polsce może być niewystarczająca liczba stacji ładowania pojazdów. Specjalna infrastruktura w ostatnim czasie wprawdzie dynamicznie się rozwija (mamy w Polsce ok. 1,5 tysiąca ogólnodostępnych stacji), ale do poziomu zachodnich sąsiadów jeszcze nam daleko. Nie ma porównania z Holandią, Niemcami czy Francją, gdzie stacje są liczone w dziesiątkach tysięcy – mówi Maciej Mazur. Dyrektor PSPA przypomina jednak, że oprócz ogólnodostępnej infrastruktury jest jeszcze ta budynkowa, z której przeważnie korzystają użytkownicy aut elektrycznych.

źródło: PAP MediaRoom

Motyw