Urządzenia przekształcające wibracje w energię

Amortyzatory przekształcą drgania i ciepło w prąd dla akumulatora w aucie? Trwają prace

2 minuty czytania
Komentarze

Racjonalne wykorzystywanie energii to istotne wyzwanie cywilizacyjne. Urządzenia przekształcające ciepło i wibracje w energię elektryczną pomogłoby ludzkości w poradzeniu sobie z nim. Prace naukowców nad takim sprzętem już trwają. Okazuje się, że mógłby on znaleźć zastosowanie w motoryzacji

Urządzenia przekształcające wibracje w energię elektryczną zmienią motoryzację?

Wspomnianym urządzeniem może być amortyzator regeneracyjny. Taki sprzęt przyda się np. w samochodach elektrycznych oraz hybrydowych. Prace nad urządzeniem są prowadzone w ramach projektu Electro-Intrusion finansowanego z programu Horyzont 2020.

Jak mówi członek międzynarodowego projektu dr hab. profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Mirosław Chorążewski, ludzie rozpraszają znaczną ilość energii w postaci wibracji. Urządzenia takie jak amortyzatory czy silniki pochłaniają drgania i przekształcają energię mechaniczną w ciepło. Obecne metody odzyskiwania energii są jednak mało sprawne. Celem naszego projektu jest opracowanie nowoczesnego urządzenia do przekształcania odpadowej energii wibracyjnej w energię elektryczną, przy jednoczesnym pozyskiwaniu energii cieplnej z otoczenia – wyjaśnia prof. Chorążewski.

Projekt potrwa do 2024 roku. Jego cel to powstanie prototypu amortyzatorów regeneracyjnych. Specjalna zawiesina zastąpi wewnętrzne części normalnego amortyzatora. Zawieszenie będzie pochłaniało drgania samochodu i pobierało ciepło z otoczenia. Następnie wszystkie te energie przekształci w prąd zasilający akumulator auta. W zależności od typu samochodu, w jakim zawieszenie będzie montowane – to w przypadku samochodów elektrycznych nasze rozwiązanie pozwoli zwiększyć jego zasięg, a w przypadku klasycznych pojazdów opartych o silniki spalinowe pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa – wyjaśnia prof. Chorążewski.

Czytaj także: Lądowanie Crew Dragon zakończone sukcesem – oby więcej takich wiadomości

W badaniach ma brać udział światowy producent amortyzatorów, który będzie odpowiedzialny za projekt, konstrukcję oraz testowanie urządzeń. Firma przeprowadzi też analizę porównującą ekonomiczny aspekt nowych amortyzatorów z tymi klasycznymi.

źródło: Nauka w Polsce

Motyw