Nvidia Drive Atlan

NVIDIA Drive Atlan to nowa platforma, która rozrusza autonomiczne pojazdy

2 minuty czytania
Komentarze

NVIDIA Drive Atlan będzie czymś, co ma zmienić podejście do projektowania autonomicznych pojazdów. Firma zapowiedziała nową platformę, która, jak sama określiła, będzie „centrum danych na kółkach”. Pierwsze efekty zobaczymy jednak dopiero w 2025 roku, co nie oznacza, że o samym Drive Atlan nic jeszcze nie wiadomo.

NVIDIA Drive Atlan

Nvidia Drive Atlan

Autonomiczne pojazdy, czyli takie, które nie będą wymagały ludzi do obsługi, to już nie fantastyka naukowa. Wprawdzie dalej nie widujemy takich samochodów na ulicach, ale tutaj w grę wchodzą różnego rodzaju regulacje prawne. Do tego dochodzą także ograniczenia i stały rozwój algorytmów Sztucznej Inteligencji. To wszystko potrzebuje odpowiednich podzespołów, które pozwolą na wykonywanie ogromnej liczby operacji. I czymś takim będzie NVIDIA Drive Atlan. To nowa platforma, która ma łączyć infrastrukturę obliczeniową potrzebną do obsługi autonomicznych pojazdów w jednym chipie.

Nowa platforma ma być zdolna do wykonywania nawet biliarda obliczeń na sekundę. To będzie czterokrotny wzrost względem tego, co obecnie jest wykorzystywane na platformach NVIDIA. Atlan zostanie wyposażony także w nową jednostkę NVIDIA BlueField. Ta ma odpowiadać za bezpieczeństwo danych oraz sieci. Nowoczesne pojazdy wymagają coraz więcej, a NVIDIA ma zamiar sprostać tym wymaganiom. Wprawdzie do debiutu NVIDIA Drive Atlan zostało jeszcze sporo czasu, to projekt jest ponoć mocno rozwijany już teraz.

Zobacz też: Oto nowy Citroen C5X – co ma do zaoferowania?

Czy w 2025 roku zobaczy już w pełni autonomiczne pojazdy? Zapewne nie, ale wygląda na to, że będziemy już całkiem blisko ich debiutu. Platforma od NVIDIA ma obsługiwać nie tylko sam autonomiczny pojazd, ale również jego kokpit oraz aplikacje. Za projekt można już trzymać kciuki i liczyć, że nic nie stanie na drodze do jego realizacji. W przyszłym roku powinny pojawić się pojazdy, które korzystają z NVIDIA Orin, którego Atlan będzie sporym rozwinięciem.

Źródło: NVIDIA

Motyw