Zbliżenie na karty kredytowe Visa w różnych kolorach.

Karty Visa będą zbierać o tobie dane. Potem przekażą je firmom, które zrobią dla ciebie spersonalizowaną reklamę

2 minuty czytania
Komentarze

Kart Visa używa ponad dwa miliardy osób na całym świecie. Każda zmiana w polityce prywatności czy systemie udostępniania danych ma więc ogromne znaczenie i globalny zasięg. Teraz firma pochwaliła się swoją nową autorską technologią, związaną ze zbieraniem informacji od użytkowników. Jak można było się spodziewać – wywołało to mieszane uczucia wśród konsumentów i ekspertów ds. prywatności.

Karty Visa będą zbierać o tobie dane – Spis treści

Visa prezentuje nową technologię

Stos kart Visa ułożonych jedna na drugiej.
Fot. Kikinunchi / Shutterstock

Jak podaje Bloomberg, Visa wprowadza nową usługę, która pozwoli posiadaczom kart na udostępnienie danych transakcyjnych sprzedawcom detalicznym za pomocą „tokenów danych”. Dzięki temu sprzedawcy będą mogli wykorzystywać te informacje do tworzenia spersonalizowanych ofert marketingowych w czasie rzeczywistym.

Jak twierdzi Ryan McInerney, dyrektor generalny Visa, konsumenci będą mogli za pośrednictwem aplikacji bankowej także cofnąć dostęp do swoich informacji.

Chodzi o to, aby klient miał kontrolę nad tym, kiedy i jak udostępniać te dane.

Ryan McInerney, dyrektor generalny Visa na konferencji w San Francisco 15 maja 2024 roku
Osoba trzymająca czarną kartę Visa z czipem i symbolem płatności zbliżeniowej.
Fot. 1777177 / Shutterstock

W ten sposób Visa stara się konkurować z nowoczesnymi fintechowymi rywalami, takimi jak Stripe i Plaid, oferując bardziej zindywidualizowane i zaawansowane technologicznie rozwiązania płatnicze. Usługa ta ma być dostępna jeszcze w tym roku i jest wynikiem współpracy firmy z bankami uczestniczącymi w programie.

Jak mają działać „tokeny danych”?

Dane będą udostępniane za pośrednictwem zastrzeżonych „tokenów” giganta płatności, które zapewniają dodatkową warstwę bezpieczeństwa między informacjami bankowymi konsumenta a sprzedawcą.

Zbliżenie na kartę Visa i terminal płatniczy.
Fot. Alexandru Nika / Shutterstock

Klienci będą mieli możliwość wyrażenia zgody na udostępnienie swoich danych, a tokeny danych będą wykorzystywane przez sztuczną inteligencję do analizowania i generowania spersonalizowanych ofert na podstawie historii transakcji. Banki będą także mogły monitorować, gdzie i w jaki sposób dane klientów są wykorzystywane, co pozwoli klientom na kontrolowanie dostępu do swoich informacji i ewentualne wycofanie zgody.

Zgodnie z informacjami na portalu Quartz, Visa jest nadal największym na świecie wydawcą kart kredytowych, posiadającym 4,3 mld kart na całym świecie i ponad 2,9 mld kart debetowych w obiegu na całym świecie. Przypomnimy tylko, że jeśli płacicie smartfonem, w przypadku zgubienia lub kradzieży, zawsze dobrze jest mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, aby łatwo go namierzyć.

Źródło: Bloomberg, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Markus Mainka / shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw