Zdjęcie neonowego szyldu PKO Bank Polski i znaku informacyjnego z napisem "bankomat 24h wpłatomat" w nocy.

Rewolucyjne zmiany dla klientów banku PKO BP. Chodzi o karty płatnicze

3 minuty czytania
Komentarze

Jesteś klientem banku PKO BP? W takim razie następna karta płatnicza, którą otrzymasz, będzie wyglądała inaczej niż do tej pory. Instytucja stawia na ekologię i w związku z tym proponuje posiadaczom kont innowacyjne rozwiązanie. Nowy wariant środka płatniczego będzie różnił się od swoich plastikowych poprzedników nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim materiałem.

Nowe ekologiczne karty płatnicze PKO BP

Wejście do oddziału PKO BP z logiem firmy umieszczonym nad drzwiami i plakatami na witrynach.
Fot. Rakoon / Wikimedia/ CC 1.0

Karty płatnicze PKO Banku Polskiego wykonane z ekologicznych materiałów to innowacyjne rozwiązanie, które wpisuje się w globalne trendy zmierzające do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wiele firm w swoich działaniach także pokazuje, że kryzys klimatyczny nie jest im obojętny. InPost w programie NET-ZERO postanowił osiągnąć neutralność zerową emisję netto do 2040 roku, a Allegro wprowadzając e-paragony skupia się na zminimalizowaniu ilości zużytego papieru. Takie przykłady można mnożyć.

Zieloną rewolucję postanowił przeprowadzić też PKO BP. Jako pierwszy bank w Polsce zaczął wydawać karty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, w tym z tworzywa Ocean Plastic pozyskiwanego przez organizację Parley for the Oceans, która aktywnie działa na rzecz ochrony mórz i oceanów, chroniąc je przed zanieczyszczeniem plastikiem. Wśród materiałów używanych do produkcji kart znajduje się także PVC z odzysku (rPVC), pochodzące głównie z odpadów przemysłowych, np. z branży opakowań i poligrafii​.

Zaczynamy na masową skalę wydawać karty płatnicze wykonane z tworzyw z recyklingu. To ważny krok w rozwoju zrównoważonych płatności, które są zgodne z naszym przekonaniem i ze strategią banku.

Edyta Tararuj, dyrektor Biura Rozwoju Produktów w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego w PKO BP, w komunikacie prasowym

Nowe karty, oprócz aspektu proekologicznego, spełniają wszelkie normy jakościowe i bezpieczeństwa. Różnią się one wizualnie od tradycyjnych kart umieszczeniem na rewersie informacji o wykorzystaniu materiału pochodzącego z recyklingu oraz symbolem recyklingu. Zobaczymy tam napis „Wykonano w 100% z PVC z recyklingu” lub „Wykonano w 70% z Ocean Plastic”. PKO BP w ten sposób chce promować bardziej zrównoważone płatności i inspirować inne instytucje do wprowadzania podobnych rozwiązań.

Czy klienci muszą wymieniać kartę na nową?

Odpowiedź jest krótka: nie – karty w PKO Banku Polskim będą wymieniane po kolei. Wprowadzenie nowości ma się odbywać w sposób stopniowy, zastępując dotychczasowe plastikowe karty przy okazji ich odnawiania lub wydawania nowych. Pierwsi klienci otrzymali je już pod koniec 2023 roku, a obecnie wszystkie karty produkowane dla instytucji są już bardziej ekologiczne.

Takie bardziej ekologiczne karty stopniowo, w miarę wyczerpywania zapasów „starych” kart poszczególnych rodzajów, zastępują karty wyprodukowane ze standardowego tworzywa.

Edyta Tararuj, dyrektor Biura Rozwoju Produktów w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego w PKO BP, w komunikacie prasowym

Z obliczeń banku wynika, że klienci PKO BP posługują się 10 mln kart płatniczych, co łącznie daje ok. 50 ton plastiku. Działanie wpisuje się w szersze zobowiązanie PKO BP do promowania zrównoważonego rozwoju i ekologicznych inicjatyw, podkreślając rolę, jaką instytucje finansowe mogą odgrywać w walce z kryzysem klimatycznym.

Źródło: PKO BP, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw