Klientka dokonuje płatności zbliżeniowej smartfonem na terminalu płatniczym trzymanym przez sprzedawczynię.
LINKI AFILIACYJNE

Wielki wyciek danych kart kredytowych. Hakerzy uzyskali dostęp do wrażliwych informacji

2 minuty czytania
Komentarze

American Express ostrzega klientów, że dane kart kredytowych mogły wpaść w ręce przestępców. Ofiarą ataku hakerskiego, którego skutkiem był wyciek danych, stała się bowiem jedna z firm przetwarzających płatności (i tym samym dane posiadaczy kart American Express), ale ​​incydent ten nie miał wpływu na żadne systemy kontrolowane przez American Express.

Osoba płaci kartą kredytową przy użyciu terminala płatniczego, w tle filiżanka z kawą na stole w kawiarni. Wyciek danych kart kredytowych american express
https://www.americanexpress.com/

Co zostało ujawnione w wyniku ataku?

W wyniku wycieku hakerzy uzyskali dostęp do numerów kart American Express, nazwisk ich posiadaczy kart oraz dat ważności.

Na razie nie wiadomo, dane ilu klientów zostały ujawnione, jaki podmiot był obiektem ataku, kto go przeprowadził i kiedy do niego doszło. American Express powiadomił odpowiednie organy regulacyjne i ostrzega poszkodowanych klientów o sytuacji.

Co w tej sytuacji mogą zrobić klienci?

American Express stwierdził, że klienci nie będą ponosić odpowiedzialności za potencjalne zakupy dokonane przy użyciu skradzionych kart kredytowych. Jeśli karta kredytowa posiadacza karty zostanie wykorzystana do dokonania nieautoryzowanych zakupów, klienci nie będą odpowiadać za te opłaty.

American Express zaleca klientom przeglądanie wyciągów z kont w ciągu najbliższych miesięcy oraz zgłaszanie wszelkich podejrzanych działań. Firma sugeruje klientom włączenie powiadomień w aplikacji mobilnej American Express, aby otrzymywać alerty dotyczące oszustw i dokonywanych zakupów. Dobrą sugestią jest także poproszenie o nowy numer karty, jeśli dane obecnie posiadanej zostały skradzione.

Osoba trzymająca kartę płatniczą American Express i korzystająca z laptopa z otwartą stroną subskrypcyjną serwisu streamingowego.
Fot. American Express / materiały prasowe

Jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją?

Jeśli do wycieku danych już doszło, można tylko ograniczać szkody. Ale jeśli do tej pory wasze dane nie zostały ujawnione ani nie były źródeł wycieku, można zabezpieczyć się w razie wystąpienia tego typu sytuacji. W jaki sposób? Aby wyeliminować potencjalne ryzyko, warto zadbać o bezpieczeństwo w sieci oraz:

  • skonfigurować usługę monitorowania kredytu, która pomoże natychmiast wykryć potencjalne konta oszustwa i niewłaściwe wykorzystanie tożsamości.
  • umieścić ostrzeżenie o oszustwie w swoim raporcie kredytowym.
  • zablokować możliwość wzięcia kredytu, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi potencjalnych złodziei.
  • przejrzeć konta i monitorować podejrzane e-maile.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe, Bleeping Computer. Zdjęcie otwierające: American Express / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw