Widok na szklany budynek z podświetlonym logo mBanku o zmierzchu z widocznym zachodzącym słońcem i sylwetkami innych budynków w tle.
LINKI AFILIACYJNE

mBank podnosi opłaty i prowizje. BLIK przestaje być darmowy

3 minuty czytania
Komentarze

mBank poinformował o podwyższeniu niektórych opłat i prowizji. Powodem ma być wzrost kosztów obsługi wynikający z rosnących cen towarów i usług na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Jedna z istotnych zmian dotyczy BLIK-a.

mBank zmienia wysokość opłat

Od 3 kwietnia 2024 roku bank wyłącza bankomaty Euronet i Santander Bank Polska ze swojej sieci bankomatów. Oznacza to, że za wypłatę gotówki z tych maszyn klienci zapłacą prowizję. Wyniesie ona 5 zł w przypadku bankomatów Euronet oraz 3,5%, lecz nie mniej niż 5 zł w przypadku bankomatów Santander Bank Polska.

ekrany aplikacji mbank
Fot. mBank / materiały prasowe

W sieci mBanku pozostają bankomaty PlanetCash. Łącznie z maszynami w placówkach banku dostępnych dla klientów jest prawie 5 tysięcy bankomatów.

Pozostałe zmiany, które bank wprowadzi 3 kwietnia:

  • podniesienie progu minimalnej bezpłatnej wypłaty z bankomatu ze 100 zł do 300 zł
  • podwyższenie z 1,3 zł do 2,5 zł opłatę za wypłatę poniżej 300 zł
  • podwyższenie z 10 zł do 20 zł opłatę za przelewy realizowane w placówce
  • zmiany w opłatach i prowizjach, które dotyczą kredytów
  • podwyższenie m.in. opłaty za aneks oraz wcześniejszą częściową lub całkowitą spłatę kredytu.

BLIK już nie za darmo

Kolejne zmiany wejdą w życie 4 czerwca 2024 roku i dotyczą BLIK-a. Wypłaty z bankomatu przy użyciu tego kodu przestaną być darmowe. Klienci będą musieli zapłacić:

  • 2,5 zł w bankomatach sieci (mBank i PlanetCash), przy wypłacie mniej niż 300 zł
  • 5 zł w pozostałych bankomatach w Polsce.

Redakcja Android.com.pl zapytała PSP (Polski Standard Płatności), operatora BLIK-a, czy tego typu działania banku są z nim konsultowane.

Jako PSP nie mamy bezpośredniego wpływu na ustalanie cenników przez banki. Relacje pomiędzy bankami a ich klientami są niezależne i to banki decydują o swoich taryfach i opłatach.

Klaudia Rombalska, Clear Communication Group dla Android.com.pl

Jak uniknąć podwyżek?

Bank w wydanym komunikacie podpowiada, jak uniknąć wyższych opłat. Ma na to pozwolić korzystanie z płatności BLIK-iem lub kartą zamiast wybierania gotówki, wypłacanie z bankomatów wyższych kwot i wybieranie jedynie maszyn z sieci, a także zlecanie przelewów w serwisie online lub aplikacji mobilnej banku.

Na stronie banku znajdują się pełne taryfy prowizji i opłat oraz szczegółowy wykaz zmian w opłatach dla firm, bowiem cennik dla przedsiębiorców również uległ zmianie.

Korzystasz z aplikacji finansowych? Pamiętaj, że w przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona, zawsze dobrze jest mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, aby łatwo go namierzyć.

Źródło: mBank, opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: mBank / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.