kobieta trzymająca smartfon w dłoni
LINKI AFILIACYJNE

Fałszywe sklepy online mnożą się jak grzyby po deszczu. Zastanów się, gdzie robisz zakupy

2 minuty czytania
Komentarze

Internet daje wielkie możliwości, ale nie brakuje w nim także zagrożeń. Jedno z nich to fałszywe sklepy online. Choć w ostatnim czasie o takich przedsięwzięciach nie mówi się zbyt często, trzeba mieć świadomość, że wciąż one występują, a nawet jest ich coraz więcej.

Fałszywe sklepy online. Uważaj, gdzie kupujesz

Na naszym portalu często opisujemy coraz bardziej wymyślne oszustwa, które przygotowują cyberprzestępcy. Większość z nich nosi znamiona phishingu. Oszuści podszywają się pod znane marki lub instytucje, a nawet pod naszych znajomych z portali społecznościowych i robią wszystko, by zdobyć np. dane naszych kart płatniczych.

Wciąż popularnym oszustwem pozostają jednak fałszywe sklepy online. Od 2019 roku wyraźnie rośnie liczba takich sklepów. W 2022 roku CERT Polska odnotował 34% wzrost tego typu zagrożeń w porównaniu do poprzedniego roku. Cyberprzestępcy starają się przyciągnąć ofiary wyjątkowymi zniżkami i świetnymi okazjami na zakup produktów. Tyle tylko, że tak naprawdę te oferty nie istnieją. Oszuści mogą chcieć wyłudzić nasze dane lub najzwyczajniej przyjąć zapłatę za towar, którego nie posiadają i zniknąć z naszymi pieniędzmi.

Przed fałszywymi sklepami online ostrzega spot z kampanii Ministerstwa Cyfryzacji i NASK. Kampania ta składa się z pięcioodcinkowego serialu i jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Przeciwdziałanie oszustwom związanym z zakupami online musi przebiegać równolegle z edukowaniem polskich internautów. O tym, jak niezbędne i pilne jest uświadamianie konsumentom zagrożeń związanych z dokonywaniem zakupów w sieci, świadczyć też mogą statystyki naszego zespołu pokazujące stały i znaczący wzrost liczby fałszywych sklepów.

– mówi Iwona Prószyńska z CERT Polska w NASK.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, zajrzyjcie do naszych poradników o budowaniu cyberbezpieczeństwa oraz bezpiecznym korzystaniu ze smartfona. Polecamy też nasze rankingi ofert na kartę i internetu mobilnego.

źródło: MC, zdjęcie główne: Ilustrati/Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw