Plus

Plus i Polsat chwalą się wynikami za ostatni kwartał

2 minuty czytania
Komentarze

Niedawno pokazywaliśmy wyniki finansowe sieci Play za Q1 2023, a teraz przyszedł czas kolejnego operatora. Plus jest w swoim komunikacie o tyle konkretny, że obiecuje przyspieszenie sieci 5G w Polsce. Zanim przyjrzymy się liczbom, omówmy sobie, dlaczego wzmocnienie nowego standardu sieci w ogóle jest możliwe.

5G od Plusa przyspieszy do 1 Gb/s. Wszystko dzięki nowemu pasmu

Jeżeli spojrzymy na ranking prędkości internetowych połączeń mobilnych w Polsce, zgodnych ze standardem 5G, Plus nie ma sobie równych. Dzieje się tak, gdyż jako jedyny operator GSM nad Wisłą, może korzystać z dedykowanego pasma 5G, niewspółdzielonego z siecią 4G LTE.

Teraz jednak, obok pasma 2100 MHz pojawi się drugie – 2600 MHz. Agregacja trzech dedykowanych pasm (razem z tym 1800 MHz dla 4G LTE) sprawi, że 5G od Plusa będzie w stanie osiągać prędkości zbliżające się do 1 Gb/s (gigabity, nie gigabajty!). Wcześniejsze maksimum to było 600 Mb/s.

Operator szacuje, że z sieci 5G w Plusie może teraz korzystać ok. 20 mln Polaków. Składa się to na 3,5 tys. stacji bazowych, obsługujących sygnał z wszystkich trzech pasm.

Jak wyglądają wyniki finansowe za Q1 2023?

Finansowo nie ma na co narzekać. Zysk netto wyniósł 71 mln złotych. Wzrosły też przychody względem Q1 2022, dokładnie o 7%, zatrzymując się na 3,2 mld złotych. Warto również zaznaczyć, że Grupa Polsat Plus świadczy też ponad 13,2 mln usług w segmencie B2C (prywatnym). Liczby te dotyczą telewizji (5 mln), internetu (2 mln) i telefonii (6,2 mln).

Grupa Polsat Plus - wyniki finansowe
fot. Grupa Polsat Plus

Co ważne, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, tylko 7,2% klientów zrezygnowało z usług Grupy Polsat Plus. Średni miesięczny przychód od klienta fakturowanego (ARPU B2C) wyniósł 71,4 złote. No proszę, czyli jednak nie te tylko najtańsze abonamenty!

Co słychać w statystykach przenoszalności numerów?

A na koniec, choć to dane od UKE, a nie z samego raportu, warto wspomnieć też o statystykach przenoszalności numerów, tak jak to zrobiłem, omawiając wyniki finansowe sieci Play. Plus zaliczył najgorszy bilans z „wielkiej czwórki”, notując ok. 38 tys. numerów na minusie.

Nieco lepiej spisała się Netia, zaliczając 3 tys. numerów na plusie. Cyfrowy Polsat to szczegół, ale z obowiązku warto napomknąć, że bilans wyniósł -9 (słownie: dziewięć) numerów.

zdjęcie główne: Wikipedia / WrS.tm.pl

Motyw