Play

Play chwali się wynikami. Na swoich klientach zarabia krocie

2 minuty czytania
Komentarze

Play ogłosił wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2023 r. Panowie w garniturach mogą przybijać sobie piąteczki, ponieważ korporacja odniosła ogromny sukces względem zeszłego, 2022 r. Klientów usług telekomunikacyjnych tylko przybywa, a i infrastruktura zalicza rozwój. Nie przedłużając, zanurzmy się w liczbach i wskaźnikach!

Ile osób przeniosło numer do Play w Q1 2023?

Co tu dużo mówić, wszędzie widać wzrosty! Spójrzmy najpierw na statystyki, które są najbliżej zwykłych użytkowników telefonów, czyli przenoszenie numerów.

Tutaj w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2023 r. Play przyjął ponad 360 tys. numerów od innych operatorów. Ostateczny bilans (razem z numerami, które uciekły) to ok. + 18 tys. numerów, najwięcej z wielkiej czwórki operatorów GSM w Polsce. Pozytywny bilans zaliczyło też T-Mobile (ok. + 13 tys. numerów), a ujemne Orange (ok. -16 tys. numerów) oraz Plus (ok. -38 tys. numerów).

Jak wyglądają wzrosty u Play za Q1 2023 względem Q1 2022?

Przede wszystkim, liczba klientów mobilnych wzrosła o ponad 6,5%, doprowadzając ich status do 17,1 mln. Liczba aktywnych klientów wzrosła z kolei o 3%, klarując się na 12,8 mln. Co ciekawe, rośnie również liczba abonentów telefonów stacjonarnych i usług dla domu. 2 mln dają również wzrost względem Q1 2022, dokładnie o 9,1%.

To oczywiście przekłada się na pozytywne wyniki finansowe. Aż 34% wzrost przychodu (2,4 mld złotych), a także podskoczenie o 24% (1 mld złotych) na wskaźniku EBITDaL (zysk przed odliczeniem zobowiązań, podatków i amortyzacji).

Co z pewnością bardziej zainteresuje klientów Play to fakt, że tylko w Q1 2023, udało się uruchomić aż 171 stacji, zwiększając ich całościową liczbę do 10742 na koniec kwartału. Firmie udało też się zbudować największą w Polsce sieć szerokopasmową w otwartym modelu, która w przyszłości rozszerzy dostęp do światłowodu o kolejne 6 mln gospodarstw w ramach programu Polski Światłowód Otwarty. Najmocniej więc trzymamy kciuki, żeby to ostatnie udało się osiągnąć jak najszybciej.

zdjęcie główne: Wikipedia

Motyw