najtańsze ogrzewanie domu

Ostatnie dni na zwrot pieniędzy za ogrzewanie. Oto kto może odzyskać część nadpłaty od PGE

2 minuty czytania
Komentarze

Spółka PGE Energia Ciepła przypomniała o tym, że można uzyskać zwrot pieniędzy za ciepło. Konkretnie chodzi o nadpłaty z ostatnich miesięcy. Trzeba jednak złożyć w tej sprawie oświadczenie, a termin mija już 8 marca.

Zwrot pieniędzy za ciepło – oto zasady

1 marca 2023 roku weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące ochrony odbiorców ciepła systemowego. Zakładają one, że w trwającym sezonie grzewczym wzrost cen za dostawę ciepła systemowego nie może być wyższy niż 40% ceny, która obowiązywała 30 września 2022 roku. Jak doprecyzowała PGE Energia Ciepła, gwarancja ta dotyczy pełnej ceny płaconej przez odbiorcę (wartość rachunku wraz ze wszystkimi elementami składowymi).

System wsparcia obejmuje wszystkich odbiorców wrażliwych objętych nadzwyczajnymi rozwiązaniami stosowanymi przez rząd. Spółka ma badać ten warunek dla każdej grupy taryfowej i każdego miesiąca, a następnie decydować, czy należy zastosować cenę maksymalną.

Pojawia się pytanie, jak skorzystać z opisywanego wsparcia. Pełnomocnicy odbiorców wrażliwych (np. zarządcy wspólnot mieszkaniowych) muszą złożyć bezpośrednio do swojego sprzedawcy ciepła (dystrybutora) oświadczenie o spełnieniu warunków pozwalających uznać odbiorcę za podmiot uprawniony. Termin mija 8 marca 2023 roku. PGE zaznacza, że oświadczenia złożone w ramach poprzedniej ustawy z 15 września 2022 zachowują ważność i nie trzeba składać ich ponownie.

Choć ustawa obowiązuje od 1 marca 2023 roku, to obniżone ceny działają z mocą wsteczną od 1 października 2022 roku. Nadpłaty mają zostać rozliczone poprzez korekty faktur.

źródło: PAP, zdjęcie główne: Patrycja Grobelny/Pexels

Motyw