Sposób na darmowe ogrzewanie — wystarczy… doniczka. Wideo podbija sieć

2 minuty czytania
Komentarze

W internecie wyjątkową popularnością cieszy się seria filmików, w których doniczka pozwala uzyskać darmowe ogrzewanie. Co ciekawe, ten sposób naprawdę może działać, choć sprawa jest bardziej złożona, niż przedstawiła to twórczyni działająca na TikToku. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o tej metodzie, zobaczcie, na czym ona polega.

Doniczka, świeczki i… darmowe ogrzewanie

zapalone świeczki
fot. Rebecca Peterson-Hall/Unsplash

Filmy pewnej TikTokerki pokazujące, jak doniczka może pozwolić uzyskać darmowe ogrzewanie, w ciągu kilku dni obejrzało ponad 4,5 mln ludzi. Na pierwszym nagraniu użycie trzech ceramicznych donic i niewielkich świeczek pozwoliło podnieść temperaturę w łazience o powierzchni 6m2 o ok. 2 stopnie. Po czterech godzinach temperatura wzrosła z początkowych 16,8 aż do 22,5 stopni.

Kolejny etap testu zakładał ogrzanie doniczkami i ukrytymi pod nimi świeczkami 20-metrowego pomieszczenia. Tu również udało się uzyskać pożądany efekt – temperatura wzrosła z 15,7 do 22,8 stopni. Czy w takim razie odkryto właśnie genialny sposób na darmowe ogrzewanie? Byłoby tak, gdyby nie trzy istotne aspekty sprawy.

Po pierwsze, choć w przedstawionym sposobnie na ogrzanie pomieszczeń nie ma mowy o wyższych kwotach na rachunkach, to ceramiczne donice i świeczki w gruncie rzeczy darmowe nie są. Wiele osób ma te przedmioty w swoich domach, ale są też tacy, które musieliby je kupić specjalnie na potrzeby podniesienia temperatury w mieszkaniu.

Po drugie, najtańsze świeczki są produkowane z parafiny, a podczas ich spalania powstają toksyczne związki, które mogą bardzo negatywnie wpływać na zdrowie. Żeby ogrzać pomieszczenie, nie zapalimy jednej czy dwóch świeczek na parapecie, tylko kilkanaście sztuk i to nawet na kilka godzin w ciągu dnia. Opary ze świeczek najzwyczajniej będą nam szkodzić. Teoretycznie można użyć specjalnych świeczek wykonanych np. z pszczelego wosku, ale to zdecydowanie podniesie koszty całego przedsięwzięcia, co przeczy idei całej inicjatywy.

@adam_mirek

@kamelemona prosiła o pomoc – pomagam! 🕯️ #edutok #świeczki

♬ dźwięk oryginalny – adam mirek

Wreszcie po trzecie, zapalona świeczka to jednak płomień w pomieszczeniu. Dla bezpieczeństwa nie powinniśmy opuszczać miejsca, w którym jest zapalona, a już na pewno nie można zostawiać zapalonych świeczek na noc. To znacząco utrudnia stosowanie takiego ogrzewania.

Podsumowując, mając w domu świeczki i ceramiczne donice rzeczywiście można ogrzać pomieszczenia praktycznie za darmo. Wady tego rozwiązania sprawiają jednak, że powinno się je traktować jako ciekawostkę lub co najwyżej metodę do chwilowego zastosowania w ostateczności, np. awarii ogrzewania w domu.

zdjęcie główne: Nathalie Klippert/Unsplash, TikTok

Motyw