kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera Nokii E51 i rozbudowa sieci 3G w Orange

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 18 do 24 września 2007 roku.

Premiera Nokii E51

10 lat temu miała miejsce premiera Nokii E51. Telefon ten w swoim czasie zrobił prawdziwą furorę. Komórka była kierowana do klientów biznesowych, z tego powodu wspierała sieć HSDPA (max. 3,6 Mbps), została wyposażona w zaawansowanego klienta e-mail, moduł WiFi, oraz klawisze funkcyjne uruchamiające wybrane aplikacje. Całość kontrolował Symbian S60 3.1. Nokia zapomniała o zwykłych użytkownikach, z tego powodu np. aparat robił słabe zdjęcia, istniała nawet wersja bez wbudowanej kamery. Potencjalny klient za to cudo musiał zapłacić 350 euro, co w swoim czasie było bardzo wysoką ceną za klasyczną komórkę. Pierwsze egzemplarze trafiły do sprzedaży pod koniec 2007 roku.

Orange rozbudowuje sieć 3G

Dziś zasięg LTE jest dla nas czymś oczywistym, wkrótce czeka nas kolejna rewolucja, jaką będzie sieć piątej generacji. Tymczasem raptem 10 lat temu Orange podpisał z Huawei umowę, na dostawę sprzętu do rozbudowy sieci 3G. Dziś jest ona przeżytkiem, a jej znaczek znaczek obok wskaźnika zasięgu doprowadza nas do furii. Co ważne, Huawei dostał 3 lata na rozbudowanie infrastruktury, a więc cała operacja zakończyła się na chwilę przed debiutem technologii LTE.

Projekt uniwersalnych kart pamięci UFS

Od lat na rynku rządzą karty pamięci microSD. W przeszłości Sony Ericsson próbował szczęścia wykorzystując opracowane przez Sony karty M2, jednak ostatecznie wycofał się z tego pomysłu. Mimo wszystko trzej wówczas najwięksi producenci telefonów – Nokia, Samsung i Sony Ericsson postanowili opracować własny, uniwersalny standard kart pamięci, który miał zagrozić dominującemu do dziś SanDiskowi. Standard ten miał powstać do 2009 roku. Udało się? Nie, specyfikacja powstała dopiero w marcu 2016 roku, z wielkiej trójki producentów pozostał tylko Samsung, który wypuścił do sprzedaży pierwsze (i jedyne) nośniki UFS. Plany były ambitne, karty UFS miały osiągać prędkość odczytu na poziomie 530 MB/s, skończyło się jak zawsze. Więcej na temat kart UFS przeczytacie tutaj.

Zakaz sprzedaży komputerów z systemem operacyjnym?

Organizacja Globalisation Institute przekazała Komisji Europejskiej propozycję zakazania sprzedaży komputerów z preinstalowanym systemem operacyjnym. Nie powiedziano tego wprost, ale wnioskodawcy mieli na myśli Windowsa. Powód był prosty – dominacja okienkowego systemu nie pozwalała przebić się alternatywnym systemom. Z Windowsem nie miały szans nawet darmowe Linuksy, nie było mowy o innym, płatnym konkurencie. Dlaczego monopol jednego systemu jest zły? Otóż brak realnej konkurencji spowalnia rozwój. Niestety, ta teza jest jak najbardziej prawdziwa, co widać dzisiaj na rynku mobilnym. Komputery przez wiele lat nie zmieniły się, jedyną nowością było wprowadzenie ekranów dotykowych, co wiąże się ze zmianami w samym Windowsie. Tymczasem telefony cały czas ewoluują. Konkurencja na rynku wymusza tworzenie nowych rozwiązań i nietypowych konstrukcji. Z dzisiejszej perspektywy widać, jak dominacja Windowsa zaszkodziła rynkowi.

Motyw