Xperia XZ1 Compact z każdej strony – Sony przywróci świetną serię

3 minuty czytania
Komentarze

Producenci odchodzą od produkowania smartfonów z małymi wyświetlaczami. Same urządzenia niejako maleją za sprawą bezramkowych ekranów, ale jednak to nie to samo. Fani małych telefonów nie mają praktycznie żadnego wyboru. Dzisiaj średni rozmiar wyświetlacza mierzony po przekątnej to 5,5-cala. Oczywiście można ratować się starymi smartfonami lub iPhonem SE, ale nie jest to w żaden sposób dobry kompromis. W takim razie, co z Compactami od Sony?

Okazuje się, że ten magiczny dopisek wróci i to w swoim pierwotnym założeniu. Japończyków można nie lubić za wiele aspektów, ale seria Compact ewidentnie im się udała i żaden producent nie był w stanie stworzyć odpowiedniego konkurenta. Oczywiście pojawiały się pomniejszone modele, ale ze zdecydowanie zredukowaną mocą obliczeniową. W takim razie Sony w tej klasie nie miało sobie równych i najprawdopodobniej znowu mieć nie będzie. Oto nadchodzi Xperia XZ1 i XZ1 Compact. O tym pierwszym urządzeniu wiemy już naprawdę wiele – włącznie z designem, który niedawno przedstawił Wam Adam. Tym razem przyszła pora na mniejszą propozycję. Oto jak prezentuje się Compact:

Wydaje się gruby, prawda? Tak też – patrząc na dzisiejsze standardy – jest. Wymiary przedstawionego przed chwilą smartfona prezentują się następująco: 129,5 x 64,5 x 9,4 mm. Tym sposobem Compact jest grubszy od „zwykłej” Xperii XZ1 o prawie 2 mm (7,6 mm). Co to może oznaczać? Teoretycznie większy akumulator, ale też wiąże się z koniecznością zmieszczenia podzespołów, które swoje zajmują – razem z aparatem nagrywającym filmy z prędkością 960 klatek na sekundę, który prawdopodobnie trafi do Xperii XZ1 Compact. Jednak należy mieć na względzie, że ostatnie plotki nieco weryfikują specyfikację tego smartfona. Prawdopodobnie pojawi się słabszy aparat, a wyświetlacz wciąż nie będzie prezentował rozdzielczości FullHD, a „marne” HD, czyli 1280×720. Czy to faktycznie zły wynik? Pamiętajmy, że tyle pikseli ma być prezentowane na 4,6-calowym ekranie.

Jednak uspokajam, wciąż zarządzać wszystkim ma Snapdragon 835 sprzężony z 4 GB RAM i 64 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika. Te dane od razu pokazują, że mamy do czynienia z godnym następcą Xperii Z5 Compact, a dla wielu wręcz Xperii Z3 Compact. Oczywiście w międzyczasie pojawiła się Xperia X Compact, ale dla wielu osób było to nieporozumienie – design nawiązywał do ówczesnej, flagowej propozycji firmy (Xperia XZ), ale nazwa i specyfikacja już nie.

Na koniec, w ramach wyjaśnienia. Zdjęcia przedstawione w jednym z poprzednich wpisów zdają się potwierdzać. Wtedy faktycznie czytnik linii papilarnych z tyłu urządzenia pojawił się na plecach Xperii X1. Ostatecznie, wszystkie trzy modele mamy poznać podczas zbliżających się targów IFA w Berlinie, rozpoczynających się 1 września. Konferencja Sony została zaplanowana równocześnie z otwarciem drzwi hali w stolicy naszych zachodnich sąsiadów. Nie zapominajmy o cenie. Xperia XZ1 Compact prawdopodobnie zostanie wyceniona przez producenta na około 650 euro, ale w Polsce już można było usłyszeć o cenie 2750 złotych.

Źródło: Phone Arena

Motyw