Sony Xperia XZ1 i XZ1 Compact na zdjęciach – nie tego oczekiwaliśmy

3 minuty czytania
Komentarze

Za niecały miesiąc rozpoczynają się targi IFA w Berlinie i jedną z najważniejszych – z naszego punktu widzenia – konferencji zaplanowało Sony. Dokładnie 1 września mamy poznać nowości od Japończyków i tradycyjnie możemy spodziewać się propozycji z najwyższej półki. Ta firma już przyzwyczaiła nas do wydawania dwóch flagowych modeli rocznie, ale tym razem w drodze jest również zapomniany już Compact. Ostatni model, który mógł pochwalić się taką odmianą była Xperia X Compact, która jednak nie została dobrze przyjęta – głównie ze względu na specyfikację.

Tym razem jednak ma być inaczej. Równolegle z Xperią XZ1 poznamy Xperię XZ1 Compact, więc możemy spodziewać się – względnie – małego urządzenia ze Snapdragonem 835 na pokładzie. Oczywiście to tylko teoria, ale potwierdzana wieloma plotkami oraz wynikami nieprzedstawionych jeszcze smartfonów z różnych benchmarków. Wśród wielu nieoficjalnych informacji często przewijała się wzmianka o porzuceniu niewykorzystanej przestrzeni spod i znad ekranu. Wiemy, że Japończycy posiadają odpowiednie technologie i – przede wszystkim – stworzyli stosowny do tego wyświetlacz. W takim razie przyjrzyjmy się Xperii XZ1.

Pierwszy wniosek? Sony wciąż stawia na swój design i tradycyjnie zaszły jedynie delikatne zmiany. Wręcz bardzo delikatne sprowadzające się wyłącznie do innego przejścia dolnych krawędzi. Zdjęcia tyłu tego smartfonu nie ujrzeliśmy, ale patrząc na odmianę Compact, możemy spodziewać się przeniesienia aparatu na środek. Tyle w kwestii designu, wciąż wśród fizycznych przycisków nie będzie brakowało dwustopniowego spustu aparatu oraz frontowych głośników stereo. W takim razie przyjrzyjmy się specyfikacji:

  • 5,2-calowy wyświetlacz IPS LCD FullHD;
  • układ Snapdragon 835;
  • 4 GB RAM;
  • aparat 19 MPx z trybem Super Slow Motion;
  • akumulator o pojemności 3000 mAh.

W stosunku do Xperii XZ Premium z pewnością pojawią się nowości związane z aparatem. Być może zostanie usprawniony tryb nagrywania filmów w 960 klatkach na sekundę. Jednak wszelkie dotychczasowe wzmianki na temat Xperii XZ1 wskazują na zastosowanie przez firmę Androida 8.0, co niewątpliwie dałoby Japończykom dużego plusa. Mimo wszystko sprawdźmy odmianę Compact, która prawdopodobnie będzie prezentować się następująco:

Tak, czytnik linii papilarnych z tyłu, pod centralnie umieszczonym aparatem – pod warunkiem, że to Compact, a nie Xperia X1. Xperia XZ1 prawdopodobnie wciąż będzie ten element skrywała w klawiszu blokady, podczas gdy mniejsza odmiana ma zostać wyposażona w czujnik biometryczny i standardowy, okrągły przycisk zasilania. Czy to dobry ruch? Patrząc na krytykę w stosunku do Samsunga Galaxy S8 to możemy spodziewać się podobnej opinii. Jednak wszystko zapewne ma związek z koniecznością odpowiedniego rozplanowania wnętrza urządzenia. W nim bardzo możliwe, że znajdziemy takie elementy jak:

  • 4,6-calowy wyświetlacz IPS LCD FullHD;
  • układ Snapdragon 835;
  • 4 GB RAM;
  • aparat 19 MPx z trybem Super Slow Motion;
  • akumulator o pojemności 2800 mAh.

Tak, prawdziwy Compact, czyli jedynie mniejszy ekran i akumulator. To tak naprawdę najważniejsza informacja w przypadku tego modelu.

Co z cenami? Te mają wynosić odpowiednio 2750 i 3200 złotych za Xperię XZ1 Compact i Xperię XZ1. Co się stało z „bezramkowymi wyświetlaczami”? Widocznie dla Sony to za wcześnie lub szykuje specjalną odmianę – czyżby dopisek Ultra pojawił się znowu we flagowym znaczeniu?

źródło: Xperia Blog

Motyw