Ford Bronco Raptor – nowa bestia przemysłu samochodowego

4 minuty czytania
Komentarze

Ford zaprezentował swojego pierwszego tak potężnego SUV-a. Bronco Raptor jest wyższy, szerszy i mocniejszy niż zwykły Bronco. To niecodzienne auto jest wynikiem działań Ford Performance.

Ford Bronco Raptor — potężny SUV

Ford Bronco Raptor

Od razu widać, że Bronco Raptor to inny samochód niż klasyczny Bronco, który jest już dobrze znany wszystkim zapaleńcom motoryzacji. Główny inżynier Forda Performance — Carl Widmann nazwał nowe dzieło swojego zespołu najlepszym pojazdem dla wszystkich zapaleńców jazdy w terenie, którzy wymagają dodatkowych emocji. Bronco Raptor został zmodyfikowany w taki sposób, że jest sztywniejszy oraz pokonuje większe i cięższe dystanse niż klasyczny SUV.

Rama samochodu została wykonana ze stali o bardzo wysokiej wytrzymałości. Ponadto pojazd wyposażono w nowe wieże amortyzatorów oraz pełne osłony, które chronią wszystko, począwszy od przedniego zderzaka, a kończąc na tylnym. Inżynierowie popracowali także nad sztywnością pojazdu, który teraz cechuje się znacznie większą wytrzymałością.

Bronco Raptor porusza się na 37-calowych oponach terenowych, którym niestraszne najostrzejsze skały i kamienie. System zawieszenia Raptor HOSS 4.0 został opracowany wspólnie z firmą FOX. Korzysta on ze specjalnych czujników, które potrafią dostosować się do nieregularnego terenu.

Silnik i technologie bestii Forda

Ford Bronco Raptor

Teraz czas na to co interesuje najbardziej, czyli silnik. Na chwilę obecną wiemy, że Ford wyposażył Bronco Raptor w trzylitrowego EcoBoost V6. Najprawdopodobniej silnik zostanie podkręcony, ale producent nie podał jeszcze żadnych dokładnych danych dotyczących mocy pojazdu. Plotki mówią jednak, że należy spodziewać się ponad 400 koni mechanicznych.

Skrzynia biegów to automatyczny 10-biegowy SelectShift. Ten element pojazdu również zostanie zmodyfikowany w taki sposób, aby jak najlepiej pasował do pojazdu. Użytkownicy Bronco Raptor będą mogli wybierać również odpowiednie tryby do jazdy — Normal, Sport, Quiet lub Baja.

Kwestia napędu 4×4 sprowadza się do tego, że ma on trzy tryby oraz sprzęgło o zwiększonej wydajności. Pojazd ma być w stanie uciągnąć ciężar w granicach 4500 funtów (około 2040 kilogramów). Popularne funkcje takie jak Trail Control, Trail Turns Assist i Trail One-Pedal Driving są oczywiście w standardzie.

Zobacz też: Sony kręci film z pomocą systemu Dreams – pierwsze ujęcia we Wrocławiu

Z funkcji czysto technologicznych należy wyróżnić jeszcze Co-Pilot360, które automatycznie zatrzymuje pojadz gdy ten wykryje pieszego. Dodatkowo w nowym Fordzie znajdziemy asystenta ruszania pod górę, powiadomienia o martwym punkcie, utrzymywanie pasa ruchu, tempomat oraz wspomaganie układu kierownicy.

Nietuzinkowy wygląd

Ford Bronco Raptor

Większe gabaryty samochodu wpływają także na jego wygląd. Łatwo zauważyć, że Ford inspirował się popularnym ostatnio F-150 Raptor. Mowa tu przede wszystkim o wielkim napisie „FORD” na froncie samochodu. Wrażenie robią także przednie światła w kolorze bursztynu. Poniżej linii reflektorów inżynierowie zamontowali haki holownicze.

Trzeba zaznaczyć, że Bronco Raptor ma jedynie wersję pięciodrzwiową, a dwudrzwiowa ma nigdy nie powstać. Kwestia, na którą uwagę zwracają internauci to także maska. Posiada ona bardzo agresywny kształt zwieńczony wlotami powietrza. Ford zdecydował się także poszerzyć błotniki oraz nadkola. W kwestii koloru, w standardzie Bronco Raptor posiada dziesięć wersji:

  • Hot Pepper Red Metallic
  • Velocity Blue Metallic
  • Eruption Green Metallic
  • Shadow Black
  • Iconic Silver Metallic
  • Area 51
  • Cactus Gray
  • Cyber Orange Metallic Tri-Coat
  • Oxford White
  • Code Orange (eksluzwyny)

W środku czeka nas mieszanka klasycznych rozwiązań oraz kilku nowinek. W standardzie pojazd będzie wyposażony w czarne fotele winylowe. Wnętrze posiada ciekawe pomarańczowe akcenty oraz kilka wstawek z włókna węglowego. Kierowca może natomiast skorzystać z 12-calowego ekranu wyświetlającego najważniejsze informacje dotyczące jazdy i wyników pojazdu. Kierownica Bronco Raptor specjalnie wyprofilowano oraz zwieńczono o łopatki zmiany biegów. Ford przygotował także coś dla audiofilów, czyli siedmiogłośnikowy system z subwooferem.

Ford Bronco Raptor — kiedy ruszy sprzedaż

Ford Bronco Raptor

Producent stwierdził, że przedsprzedaż nowego pojazdu ruszy w marcu tego roku. Eksperci uważają jednak, że większość rezerwacji trafi w ręce osób posiadających karnety Forda. Firma ma zacząć kontaktować się z tymi szczęśliwcami jeszcze w tym miesiącu.

Kwestia ceny za Bronco Raptor ma pojawić się bliżej marca. Przecieki sugerują jednak, że kwota ma wynosić trochę ponad 48 000 dolarów (blisko 200 000 złotych). Produkcja ruszy w fabryce Forda w Michigan. Pierwsze dostawy potężnego SUV-a zaplanowano natomiast na tegoroczne lato.

Źródło: Slashgear

Motyw