Jaki wideorejestrator wybrać w 2022
LINKI AFILIACYJNE

Jaki wideorejestrator wybrać w 2022 roku? Porady + kilka proponowanych modeli

4 minuty czytania
Komentarze

Kamerka samochodowa to przydatne urządzenie, które powinien mieć każdy kierowca. Jaki wideorejestrator wybrać w 2022 roku? Mamy dla was kilka propozycji dobrych kamerek, a także rady, jak wybrać najlepszy sprzęt dla siebie.

Czym powinna charakteryzować się dobra kamerka samochodowa?

Zacznijmy od tego, na co powinniśmy zwracać uwagę, szukając dobrego wideorejestratora. Bez wątpienia istotne są parametry nagrywania. Kamera samochodowa powinna nagrywać przynajmniej w rozdzielczości 1920 × 1080 px i w 30 kl./s, choć warto rozglądać się również za modelami oferującymi lepsze parametry. Istotna jest również przysłona zapisywana jako f/x.y. Im wartość x.y jest niższa, tym lepiej. Dlaczego? Do matrycy będzie wtedy docierać więcej światła, co nie pozostanie bez wpływu na to, ile widać na nagraniach.

Kolejnym istotnym aspektem współczesnych kamer samochodowych jest sposób ich montażu. Do wyboru mamy urządzenia montowane na uchwycie z przyssawką, nakładane na lusterko wsteczne, a także kamerki przyklejane do specjalnej naklejki umieszczonej na wewnętrznej stronie szyby. Każde rozwiązanie ma pozytywne i negatywne aspekty — musimy sami ocenić, co jest dla nas najbardziej wygodne.

Przy wyborze wideorejestratora samochodowego powinniśmy również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie i funkcje danego modelu. Czasami w zestawie znajdziemy również kamerę wsteczną, która nagrywa to, co dzieje się za pojazdem. Niektóre wideorejestratory posiadają GPS, funkcję połączenia ze smartfonem przez WiFi w celu np. przesłania plików oraz obsługują komendy głosowe. Wiele modeli reaguje na zdarzenia (np. nagłe zatrzymanie pojazdu) i uruchamia wtedy nagrywanie filmu, który trafia do folderu chronionego przed nadpisaniem. Warto określić, które funkcje są dla nas najistotniejsze i sprawdzić, czy upatrzony wideorejestrator je posiada.

Jaki wideorejestrator do 800 zł wybrać w 2022 roku?

fot. Xblitz

Pierwszy z proponowanych przez nas wideorejestratorów to 70mai M300 Dash Cam. To niewielki model pozbawiony wyświetlacza, który o stanie nagrywania informuje za pomocą podświetlanej diody LED. Kamerka nagrywa w rozdzielczości 2304 × 1296 px, posiada też g-sensor. Wideorejestrator można połączyć bezprzewodowo ze smartfonem po pobraniu specjalnej aplikacji. Kamera wydaje też komunikaty dźwiękowe po polsku.

TrueCam M9 nagrywa filmy w 2,5K. Ma kąt widzenia 150° i posiada 2″ wyświetlacz. Urządzenie obsługuje karty pamięci do 128 GB. To ciekawa propozycja do 500 zł.

Inny model warty uwagi to Xblitz TRUE 4K+. To model nagrywający filmy w 3840 × 2160, którego kąt widzenia wynosi 150°. Wideorejestrator jest wyposażony w 2,4″ ekran i obsługuje karty pamięci do 256 GB. Kamerka posiada m.in. moduł GPS, WiFi, tryb parkingowy i g-sensor.

W budżecie do 800 zł można zainteresować się kamerką Mio MiVue 792 WiFi Pro. Nagrywa ona filmy w FullHD w 60 kl./s. Model sensora to Sony Starvis IMX 291. Szklany obiektyw posiada sześć soczewek i filtr IR, a także przysłonę f/1.8.

Jaki wideorejestrator za więcej niż 800 zł wybrać w 2022 roku?

fot. Mikavi

Za niecałe 850 zł możemy mieć Mikavi PQ5 Dual. To wideorejestrator nagrywający w 2560 × 1440 px z aż 170° kątem widzenia. Kamerka jest nakładana na lusterko wsteczne. Urządzenie ma dotykowy, prawie 10″ ekran, na którym widać zarówno obraz z przodu, jak i z tyłu auta. PQ5 Dual jest bowiem wyposażony w kamerę tylną.

Kolejna propozycja od 70mai, jednak tym razem znacznie bardziej zaawansowana. Model A800S nagrywa filmy w 4K i jest wyposażony w ekran o przekątnej 3″. Wideorejetrator pozwala jednocześnie nagrywać obraz z przodu i z tyłu auta. Urządzenie posiada też system ADAS, który informuje o zjechaniu z pasa ruchu lub ryzyku kolizji.

Jeśli szukacie wideorejestratora za nieco ponad 1000 zł, możecie zainteresować się modelem Mio MiVue 798 Dual. Rejestruje on zdarzenia na drodze w rozdzielczości 2,5K, ma przysłonę f/1.8 i kąt widzenia 150°, jest wyposażony m.in. w GPS. Archiwizację nagrań ułatwia wbudowane WiFi, za pomocą którego można pobrać filmy na smartfona. W zestawie dostajemy również tylną kamerkę.

Czytaj także: Najtańsze nowe samochody z polskich salonów w 2022 roku — oto lista modeli

Mamy nadzieję, że któryś z proponowanych przez nas wideorejestratorów przypadnie wam do gustu. Pamiętajcie, kamerka w samochodzie wzmacnia bezpieczeństwo na drodze. W razie np. kolizji zyskujecie dowód na to, jaki był rzeczywisty przebieg zdarzenia.

Wciąż zastanawiacie się, jaki wideorejestrator wybrać? Po kliknięciu podlinkowanego fragmentu tekstu będziecie mogli zapoznać się z rankingiem urządzeń tego typu.

Motyw