Laptop z Windows 11 na biurku

Windows 11 22H2 to duża aktualizacja systemu. Wiemy o niej więcej

2 minuty czytania
Komentarze

Windows 11 22H2 to kolejna duża aktualizacja systemu, która pojawi się jesienią. W międzyczasie warto się upewnić, że system będzie zawierał najważniejsze poprawki zabezpieczeń i mniejsze aktualizacje.

Zobacz także: Uważaj na aktualizacje Windowsa – mogą mocno namieszać!

Windows 11 22H2

Aktualizacja ma wewnętrzną nazwę kodową „Sun Valley 2” i będzie podobna do rocznicowej łatki dla systemu Windows 10. Wersja 22H2 będzie zawierała kilka ważnych ulepszeń, aby uczynić Windows 11 szybszym, płynniejszym i nowocześniejszym, a także ściślej zintegrować WinUI z resztą systemu operacyjnego. Przykładowo w tej wersji może pojawić się nowy Windows Run z trybem ciemnym. Spodziewamy się również nowych aplikacji natywnych.

Windows 11 22H2

Microsoft już potwierdził, że kolejna wersja systemu Windows 11 pojawi się w drugiej połowie 2022 r., co jest zgodne z nową kadencją wydawniczą firmy dla platformy. Obecny harmonogram prac inżynieryjnych obejmuje główne prace nad wersją 22H2, które skończą się w maju 2022 r. Ostateczna wersja spodziewana jest latem, a ogólna dostępność jesienią.

Nowości systemu

Najbardziej oczywistym ulepszeniem będzie obsługa przeciągania i upuszczania dla paska zadań. Wielu krytyków twierdzi, że przeprojektowany pasek zadań jest prawdopodobnie najgorszą zmianą nowego systemu operacyjnego Microsoftu, w którym brakuje wielu kluczowych funkcji, takich jak przeciąganie i upuszczanie lub kliknięcie prawym przyciskiem myszy.

pasek zadań

Inną dysfunkcją jest blokada paska na dole ekranu, więc nie można go przenieść na inne strony ekranu. Zmiany wywołały falę krytyki, a Microsoft najwyraźniej słucha opinii. Można zatem spodziewać się znacznych usprawnień w tej kwestii.

Microsoft planuje również ulepszyć menu Start w Windows 11 w wersji 22H2 o nowe opcje dostosowywania. Będziesz mógł przypiąć więcej aplikacji lub rekomendacji do Startu.

Oprócz ulepszeń projektowych, pod maską pojawią się również pewne kluczowe zmiany, z ważnymi ulepszeniami podsystemu Windows dla Androida i zdolnością Windows do zarządzania grupami przyciągania. Zobaczymy ulepszenia wielu stron aplikacji Ustawienia Windows 11 – zapewne zmniejszy się też obszerność panelu sterowania.

Windows 11 jest obecnie wyposażony w obsługę zintegrowanych widżetów, takich jak Microsoft To-Do, Microsoft Weather, Newsy i kanał informacyjny zainteresowań. Są jednak one mało użyteczne.

Cała gama widżetów innych firm może zostać udostępniona dla systemu Windows 11 jako część wersji 22H2 „Sun Valley 2”. Obsługa widżetów innych firm może być dostarczana za pośrednictwem nowego interfejsu API, który zostanie uwzględniony w nowej aktualizacji systemu operacyjnego. Co ciekawe, niektóre firmy już pracują nad własnymi widżetami.

Oczekuje się, że wiele aplikacji w również otrzyma aktualizacje, w tym Notatnik i Groove Music, które są już w wersji zapoznawczej. Widzieliśmy też zmiany w programie Paint. Większość programów w Windowsie ma otrzymać wygląd w interfejsie Fluent Design.

Źródło: windowslatest, windowscentral

Motyw