Odnowione iPhone'y w Play

W Play pojawiły się odnowione iPhone’y – czy warto się nimi zainteresować?

4 minuty czytania
Komentarze

Do oferty Play trafiły właśnie odnowione iPhone’y. Smartfony można kupić zarówno za gotówkę, jak i w abonamencie. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej propozycji nieco bliżej i sprawdzić, czy warto z niej skorzystać.

Odnowione iPhone’y z Play – jakie kryteria spełniają?

Jedni uwielbiają korzystać ze smartfonów od Apple i nie wyobrażają sobie ich zmiany na telefon z Androidem, a inni zdecydowanie preferują urządzenia pracujące pod kontrolą systemu z zielonym robotem. Smartfony z iOS od wielu lat są jednak bardzo popularne, choć niejeden fan Apple decyduje się na zakup używanego modelu. W ten sposób można zaoszczędzić (nowe iPhone’y zdecydowanie do tanich nie należą) i zadbać o środowisko. Z używaną elektroniką bywa jednak różnie i jeśli nie sprawdzimy dokładnie telefonu przed zakupem, może się okazać, że trafiliśmy np. na kradzione lub poważnie uszkodzone urządzenie.

Używany smartfon od operatora wydaje się być sensowną alternatywą, ponieważ kupujemy telefon już sprawdzony, pochodzący z pewnego źródła. W jakim stanie są jednak sprzedawane przez Play smartfony? Sprawdziliśmy to na stronie operatora. Odnawiane iPhone’y:

  • są w pełni sprawne technicznie
  • maja zainstalowanego iOS-a w wersji 14.5
  • posiadają żywotność baterii na poziomie min. 85%
  • są objęte 12-miesięczną rękojmią Play i 12-miesięczną gwarancją firmy, która odnawiała telefon
  • mogą nosić znikome ślady użytkowania, np. lekkie zarysowania
  • w zestawie jest nowa ładowarka i nowy kabel, ale akcesoria nie muszą być oryginalne
  • nie dostajemy oryginalnego pudełka od Apple, a jedynie opakowanie zastępcze

Cieszy fakt gwarancji od firmy odnawiającej telefon i zapewnienie o pełnej sprawności technicznej. Wynika z tego, że nabywamy pewny sprzęt. Szkoda jednak, że otrzymujemy przy tym zastępcze opakowanie i akcesoria – często kupując iPhone’a od osoby prywatnej możemy liczyć na identyczny zestaw, jak ze sklepu.

Co z cenami, czyli czy to się w ogóle opłaca?

Póki co Play ma w ofercie tylko trzy modele smartfonów od Apple. Są to iPhone 7 (32 GB), iPhone 8 (64 GB) oraz iPhone X (64 GB). Do wyboru mamy urządzenia w kolorze czarnym lub gwiezdnej szarości. Możemy kupić telefon za gotówkę lub wziąć go w abonamencie. Skupmy się na tej pierwszej możliwości i porównajmy ceny proponowane przez Play do tych obowiązujących w alternatywnych źródłach, z których możemy nabyć smartfona.

Na początek iPhone 7 w wersji 32 GB. Play chce za odnowiony telefon 1099 zł. Za nieco niższą kwotę (800-1000 zł) możemy znaleźć w sieci używane egzemplarze w idealnym stanie lub nawet telefony wystawiane jako nowe. Sprzedawcy twierdzą, że urządzenia pochodzą z nadwyżek magazynowych i nie posiadają najmniejszych śladów użytkowania.

Za iPhone’a 8 64 GB Play oczekuje 1299 zł. W jednym ze znanych sklepów z elektroniką bez trudu znaleźliśmy ten sam model, również odnowiony (tyle że przez producenta) o 200 zł taniej. Za ok. 1000 zł możemy liczyć na używany egzemplarz w bardzo dobrym stanie. Tyle że generalnie zakup iPhone’a 8 nie jest dobrym pomysłem – iPhone SE 2020 jest niewiele droższy, a znacznie lepszy.

Play proponuje jeszcze iPhone’a X 64 GB za 1999 zł. Dla porównania używany egzemplarz w bardzo dobrym stanie kupimy w sieci za ok. 1600 zł.

Odnowione iPhone’y w Play – czy warto?

Oferta odnowionych iPhone’ów w sieci Play na ten moment szczególnie nie zachwyca. Dostępne są tylko trzy modele, z czego jeden z nich zadowoli jedynie najmniej wymagających (iPhone 7), a zakup drugiego w obecnych czasach niemalże mija się z celem (iPhone 8). W innych źródłach możemy znaleźć te same odnowione modele co u fioletowego operatora, a nieco taniej, lub też zdecydować się na używany egzemplarz w bardzo dobrym stanie.

Z drugiej strony, kupując odnowionego iPhone’a w Play otrzymujemy choćby rękojmię od operatora i gwarancję od firmy, która odnawiała telefon. Nie ryzykujemy zakupem od niewielkiej firmy, która może zapaść się pod ziemię lub robić problemy przy ew. reklamacji – można liczyć na to, że duży operator komórkowy podejdzie do sprawy profesjonalnie.

Czytaj także: Problemy Apple – nowe produkty będą trudne do kupienia w tym roku

Nie będziemy zatem ani zachęcać, ani zniechęcać do skorzystania z propozycji Play. Wiele zależy od tego, co jest dla was osobiście najistotniejsze przy zakupie smartfona – musicie rozważyć zalety i wady każdego z rozwiązań.

Motyw