Nie tylko rozmiar akumulatora ma znaczenie. Co wpływa na czas pracy smartfona?

4 minuty czytania
Komentarze

Z akumulatorami w naszych urządzeniach mamy bezpośrednio do czynienia każdego dnia naszego życia. To dzięki nim smartfon, tablet czy laptop może działać przez jakiś czas bez potrzeby podłączania go do ładowarki. Jak jednak powinniśmy rozumieć specyfikację akumulatorów podawaną przez producentów? Czy taki o pojemności 4000 mAh zawsze pozwoli na dłuższą pracę niż inny, o pojemności 3500 mAh? Czym w ogóle jest ta jednostka? W tym artykule przyjrzymy się tym kwestiom.

Akumulatory – krótki wstęp teoretyczny

Jeśli korzystacie z relatywnie świeżego smartfona, to niemal z pewnością w jego środku znajdziecie litowo-jonowy akumulator, który wygląda podobnie, jak ten na obrazku powyżej. Możecie spytać – dlaczego jest on wykonany akurat w tej technologii? Odpowiedź jest prosta: na ten moment sprawdza się ona po prostu najlepiej. Akumulatory litowo-jonowe ładują się szybciej niż poprzednicy, są pojemniejsze oraz nie posiadają efektu pamięci. Jednostką, którą opisujemy baterie w smartfonach (pozwólcie, że czasem będę używał tego uproszczenia) jest mAh, czyli miliamperogodzina. Określa ona, przez ile godzin akumulator może dostarczać urządzeniu prąd o natężeniu 1mA. W skrócie – bateria o pojemności 1000 mAh, która zasila urządzenie pobierające prąd o natężeniu 2 mA, w teorii wystarczy na 500 godzin pracy. W praktyce jednak nie jest tak różowo, ponieważ występują straty energii, które odczuwamy np. przez nagrzewanie się smartfona, a samo urządzenie pobiera znacznie więcej prądu.

Co wpływa na czas pracy smartfona na jednym naładowaniu akumulatora?

Oszczędzanie baterii w smartfonie

Nie powinno dziwić, że główny wpływ na czas pracy smartfona na jednym naładowaniu baterii mają podzespoły. To one w końcu do swojego działania wymagają energii elektrycznej. Warto zwrócić również uwagę na to, że im mocniejszy procesor czy układ graficzny, tym więcej prądu będą one pobierały. Stąd wyprowadzić możemy bardzo prostą zależność: high-endowe smartfony powinny być po prostu wyposażane w większe akumulatory. Oznacza to, że kupując urządzenie z niższej lub średniej półki cenowej, nie powinnyśmy oczekiwać, że będzie miało taką samą pojemność akumulatora, jak najdroższe produkty na rynku. Oczywiście może tak być, jednak będzie to po prostu bonus od producenta – tańszy smartfon z baterią o pojemności 2000 mAh może działać tak samo długo, jak flagowiec z akumulatorem o pojemności 3500 mAh.

Zobacz też: Inni chińscy producenci mogą podzielić los Huawei.

Czas pracy smartfona na jednym naładowaniu akumulatora zależy też oczywiście od oprogramowania, ponieważ to ono zarządza zasobami urządzenia. Słabo zoptymalizowany software może bardzo negatywnie wpłynąć na baterię. Co więcej, procesory czy układy graficzne mogą różnić się poborem mocy, czy energooszczędnością. Niektóre z nich, dla przykładu, wyłączają kilka rdzeni, gdy te nie są używane, a inne tego nie robią. Spory wpływ na czas pracy urządzenia mają również wszelkiego rodzaju dodatki, jakie znaleźć możemy w smartfonach. Moduł 5G z pewnością pobiera więcej prądu niż ten przystosowany do technologii 4G, co potwierdziło już Xiaomi. Różnica jest znaczna, bo wynosi około 20%. Ekran o wysokiej jasności i częstotliwości odświeżania wykorzystuje więcej zasobów smartfona, więc również będzie wpływał na baterię. Korzystanie z akcesoriów ładowanych przez nasze urządzenie czy dodatkowych modułów to także dodatkowe zadanie dla telefonu. Listę tę można by rozciągać w nieskończoność – mam nadzieję, że wiecie, do czego dążę.

Na co zatem zwracać uwagę podczas wyboru smartfona?

smartfon od operatora za gotówkę

Podczas kupowania nowego smartfona dobrze jest sugerować się recenzjami, na przykład z naszej strony. W nich autorzy publikują zazwyczaj średni czas pracy na jednym naładowaniu akumulatora podczas normalnego obciążenia. Warto upewnić się również, że bateria jest po prostu duża, najlepiej, by miała ponad 3000 mAh w przypadku high-endowego smartfona. To nie jest jednak reguła – niektóre urządzenia (np. iPhone’y) są trochę lepiej zoptymalizowane niż konkurencja, więc może w nich znajdować się nieco mniejszy akumulator. Na wszystkie pytania, również te dotyczące kupna smartfonów, odpowiadamy na naszym forum i grupie na Facebooku – zajrzyjcie tam przed zakupami. Jeżeli macie jakieś pytania, to – jak zwykle – możecie zadawać je w komentarzach.

Źródło: Wikipedia (dane techniczne)

Motyw