Bluetooth

Brak złącza audio i słuchawki Bluetooth to początek. Rewolucja za pół roku

4 minuty czytania
Komentarze

Najnowszy oficjalny raport z Bluetooth SIG zawiera wiele interesujących fragmentów i prognoz dotyczących rozwoju różnych rynków Bluetooth, od motoryzacji po inteligentny dom. Szczególnie interesujący segment danych dotyczy bezprzewodowego audio, rosnącego trendu, który w dużej mierze zależy od łączności Bluetooth naszych smartfonów.

Audio tylko z Bluetooth

Według raportu, 9 na 10 głośników będzie funkcjonować z funkcją Bluetooth do 2023 roku. Co ważniejsze, 50 procent sprzedawanych obecnie słuchawek jest wyposażonych w Bluetooth. Tak więc punkt krytyczny w świecie, w którym bezprzewodowe audio stanowi większość, jest bliski.

Chuck Sabin, dyrektor ds. rozwoju rynku w Bluetooth SIG wyjaśnił w rozmowie z Androidauthority, że ​​istnieje również ważne rozróżnienie między tanimi słuchawkami, które znajdują się w opakowaniu ze smartfonami, które są głównie przewodowe, a zakupami osobistymi. Jeśli chodzi o osobisty wybór zakupów, wybór bezprzewodowego zestawu słuchawkowego przychodzi kosztem przewodowego. ”Ponad połowa zakupów na rynku jest teraz bezprzewodowa i ten trend pojawia się praktycznie we wszystkich segmentach cenowych”.

Jednak osoby zaznajomione z początkami dźwięku Bluetooth będą pamiętać, że oryginalna specyfikacja nie została zaprojektowana w celu dostosowania się do rosnącej jakości, niskich opóźnień i wymagań współczesnego rynku bezprzewodowego audio. Kodeki Bluetooth innych firm, takie jak aptX i LDAC, pojawiły się, aby wypełnić te luki. Jednak naprawdę potrzebna jest modernizacja rdzenia audio Bluetooth. Według Chucka Sabina, „bardzo interesujące rzeczy nadchodzą, jeśli chodzi o architekturę”.

Zobacz także: World of Warcraft 2 – co z pożądaną grą? 

Nowa architektura bezprzewodowego audio w drugiej połowie 2019 roku

W ciągu najbliższych kilku miesięcy pojawi się nowa zapowiedź głównej architektury audio. Szczegóły nie zostały jeszcze sfinalizowane, ale Sabin przedstawił obszerny przegląd niektórych nowych funkcji, które powinny zmierzać w naszą stronę.

Po pierwsze, nowa architektura ma bardziej wydajny kodek, oferujący lepszą jakość odtwarzania. Jednak nie wiemy jeszcze, jak to się ma do innych kodeków dostępnych obecnie na rynku. Opóźnienie również znacznie spadnie do punktu, w którym nie powinno być zauważalne. Jest to bardzo potrzebna poprawa, jeśli dźwięk Bluetooth ma przejąć np. rynek słuchawek do gier.

Podobno nowa architektura audio obsługuje szeroki zakres nowych funkcji dla różnych urządzeń. Prawdziwa obsługa bezprzewodowa zapewnia rozwój w pełni bezprzewodowych słuchawek dousznych. Dźwięk wielokanałowy dociera do głośników Bluetooth, umożliwiając im wkroczenie do przestrzeni kina domowego. Grupa analizuje również możliwości transmisji dźwięku, dzięki czemu zestawy słuchawkowe i aparaty słuchowe mogą podłączyć się do żądanego kanału Bluetooth. Może to być dźwięk telewizyjny w barze, muzyka na koncercie lub w przyszłości nawet dostosowane komunikaty o lotach na lotniskach.

Wadą rozwiązania jest to, że nowa architektura będzie dostępna tylko na przyszłych urządzeniach, które ją obsługują. Trochę czasu zajmie nowej architekturze audio, abyśmy mogli zobaczyć jej masową adopcję. Nowe rozwiązanie nie przerwie ani nie rozdzieli audio Bluetooth zauważalnie z perspektywy konsumenta. Jest to niezbędne, biorąc pod uwagę coraz bardziej rozdrobniony rynek kodeków firm trzecich.

Dominacja Bluetooth od 2020 roku?

Oczywiście zapowiedź nowej architektury Bluetooth na koniec tego roku sugeruje, że pierwsze produkty z technologią audio nowej generacji Bluetooth będą widoczne w sklepach dopiero w 2020 roku. Jest również prawdopodobne, że ta pierwsza generacja nowych produktów będzie oferowana po wyższej cenie. Nowe możliwości mogą jednak zachęcić do dalszego wdrażania bezprzewodowych produktów audio.

Rynek słuchawek fitness jest pełen bezprzewodowych produktów audio, a z kolei rynek słuchawek do gier wciąż jest niszą, która mogłaby być gotowa do zapełnienia, gdy tylko pojawi się możliwość zmniejszenia opóźnień w słuchawkach. Podobnie konfiguracje wielu głośników do kina domowego, wielu pomieszczeń i rynków motoryzacyjnych są pełne potencjału. Nie zapominajmy, że możliwości nadawania audio byłyby dobrodziejstwem dla rynku aparatów słuchowych i mogłyby zrewolucjonizować sposób, w jaki używamy słuchawek do dostrajania się do otaczającego nas świata. Na koniec warto dodać, że prawdziwe bezprzewodowe słuchawki douszne również nie będą musiały polegać na chipsetach innych firm, co obniży ich koszty.

Źródło: androidauthority

Motyw