World of Warcraft 2

World of Warcraft 2 – czy Blizzard szykuje pożądaną grę?

3 minuty czytania
Komentarze

World of Warcraft to kultowa gra MMORPG, która podbiła serca fanów na całym świecie. Producentem tytułu jest Blizzard Entertainment. Tytuł został wydany 23 listopada 2004. Od tego czasu minęło zatem już 15 lat i wielu fanów zadaje pytanie – czy jest szansa na World of Warcraft 2? Postanowiłem to sprawdzić.

World of Warcraft w 2019 roku

Mimo upływu czasu, tytuł jest nadal wspierany przez Blizzard. W 2018 roku ukazał się Battle for Azeroth – dodatek do gry. Największym zarzutem wobec firmy był jednak nie brak wsparcia dla ukochanej gry, a brak komunikacji producenta ze społecznością. Jeden z przedstawicieli Blizzarda odpisał na subforum Reddita – „wiem, że w tej chwili jest mnóstwo pytań i obaw, które pozostają bez odpowiedzi i potrzeba znacznie solidniejszej komunikacji po naszej stronie”. To stwierdzenie wydaje się być jednak niezgodne z rzeczywistością. Gracze bowiem skarżą się na ostatnie aktualizacje i nikt im nie odpowiada. Przykład: od momentu wprowadzenia aktualizacji 8.1 w grudniu, gracze narzekają na paraliżujące opóźnienia serwera, które często uniemożliwiają grę. To był problem, który od tygodni nie miał żadnego oficjalnego potwierdzenia. Inny przykład – gdy pojawił się update 8.1, wprowadzono długą listę nieudokumentowanych zmian, z których niektóre były niezwykle niepopularne. Blizzard nadal nie uznaje tego, co denerwuje wielu graczy i to jest do poprawienia w 2019 roku.

Zobacz także: Windows 10 19H2 zapowiedziany – co nowego?

World of Warcraft – największy problem tej gry to czas, a nie technologia

Siedem rozszerzeń to strasznie dużo dla każdej gry wideo. World of Warcraft pozostaje pionierem pod wieloma względami. W ciągu 14 lat zaobserwowano kilka ogromnych zmian w świecie, postaciach, historii, mechanice rozgrywki, grze końcowej i strukturze, które wpływają na miliony graczy wchodzących w interakcję z dowolną liczbą różnych systemów w treści wszystkich tych rozszerzeń.

World of Warcraft nie stroni od robienia trudnych rzeczy w jakikolwiek sposób. Trudno jest obsługiwać starsze treści. Za każdym razem, gdy deweloperzy wypuszczają łatkę lub dodatek, muszą upewnić się, że starsze treści nadal działają. Wyzwaniem jest więc wspieranie starszych treści podczas tworzenia nowych.

Blizzard włożył ogromne sumy pieniędzy, aby zmodernizować grę od strony technologicznej. Teraz gra działa w znacznej części na infrastrukturze opartej na chmurze, która nie istniała w 2004 r. Blizzard ma o wiele więcej zasobów, które może dzielić między różnymi dziedzinami i dużo większą łączność, którą może zapewnić graczom w ich doświadczeniu w rozgrywce. Sam fakt wydania aż siedmiu dodatków to pokaz zaangażowania firmy w rozwój tytułu. „Z technicznego punktu widzenia, zwykle przygotowujemy się do tworzenia dodatku z wyprzedzeniem ponad dwóch lat” – powiedział przedstawiciel Blizzarda w 2018 roku. „W tej chwili zaczęlibyśmy pracować nad czymś, co jest następną rzeczą w kolejności.” Co zatem z World of Warcraft 2?

Kiedy premiera World of Warcraft 2?

Niestety wszystkie źródła i plotki wskazują jednoznacznie – póki co nie ma co liczyć na World of Warcraft 2. Seria World of Warcraft działa na modelu dodatków. Nowa gra nie miałaby sensu, ponieważ zburzyłaby cały wszechświat, który został rozbudowany przez kilkanaście lat w obecnym tytule. Ryzyko, jakie musiałby ponieść Blizzard odstawiając WoW 1 na boczny tor i wkładając pieniądze w tworzenie nowej gry MMO, jest dość duże. Gigant będzie tak długo wspierał World of Warcraft, jak długo gracze będą chcieli się bawić w tę grę, a zainteresowanie fanów jest wciąż gigantyczne.

Źródło: pcgamer, blizzard, własne

Motyw