Pedofilia na Wykopie i afera zbożowa. Czy to początek końca popularnego portalu?

Kacper Kościański Artykuły 2018-12-31

Wykop to aktualnie jeden z najpopularniejszych serwisów internetowych w Polsce. Niestety jego właściciele od dłuższego czasu nie mają łatwego życia, bowiem spora część zarejestrowanych użytkowników nieustannie stara się doprowadzić portal do upadku – co jest w gruncie rzeczy prawdopodobne.

Pedofilia na Wykopie

Zacznijmy od początku, czyli od najpoważniejszego problemu, który ma obecnie Wykop. Od kilku dni w serwisie w godzinach nocnych (zwykle od 1:00 do 4:00) publikowane są treści pedofilskie, czyli mówiąc wprost – nagie zdjęcia dzieci oraz linki do stron, na których można znaleźć tego więcej. Oczywiście nie wrzucają tego użytkownicy ze stażem dłuższym niż kilka minut, a stworzone do tego celu konta, które zwykle wyłapują bana w przeciągu kilku minut. Nie zmienia to jednak faktu, że problem istnieje i pedofilia na Wykopie nigdy nie powinna się znaleźć. Jak zapowiedział już Michał Białek, Wykop jest obecnie w kontakcie z Biurem do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, dzięki czemu być może uda się namierzyć sprawcę lub sprawców. Ponadto, zablokowano także możliwość rejestracji i logowania się na Wykopie przez TORa, którego najprawdopodobniej używali przestępcy do publikowania pedofilskich treści.

Ktoś obrał sobie za cel zniszczenie Wykopu. Nie wiadomo, czy podjęte przez portal działania wyeliminowały opisywany problem, ale miejmy nadzieje, że tak. Co prawda sam uważam, że istnieje nieco lepsze rozwiązanie – wyłączenie możliwości publikowania wpisów na Mikroblogu nowym użytkownikom do momentu, w którym osiągną np. miesięczny staż. Nie ja jednak podejmuję decyzje.

Afera zbożowa na Wykopie

zboże

Pedofilia na Wykopie to nie wszystko. Wczoraj (30.12. 2018) późnym wieczorem portal został dosłownie zalany znaleziskami o zbożu (tzw. afera zbożowa) – pojawiło się ich najprawdopodobniej więcej niż 100. To nie pierwszy raz, kiedy zdarzyło się coś takiego. Większość wpisów została już usunięta, a wiele użytkowników zbanowanych. Niestety, póki co jest to walka z wiatrakami – raczej nie znaleziono jeszcze rozwiązania tego problemu.

Czy upadek Wykopu jest możliwy?

Powiedzmy sobie wprost – upadek każdego serwisu jest możliwy. Do opisanych wyżej problemów Wykopu należy doliczyć jeszcze dość specyficzną społeczność, której duża część składa się ze zwykłych trolli. Wszystko wyżej wymienione z pewnością nie wpływa dobrze na istniejących i potencjalnych reklamodawców Wykopu, którzy z pewnością nie patrzą przychylnym okiem na to, co dzieje się obecnie na portalu. W końcu jaka firma chciałaby się reklamować w miejscu, które jest kojarzone m.in. z pedofilią? Niestety, nawet gdy Wykop poradzi już sobie całkowicie z problemem, to raczej nikt z dnia na dzień nie zapomni o tym wszystkim.

Wykop

Zobacz także: Apple chce przenieść produkcję iPhone’ów „premium” – koniec z naciskiem Chin?

Nie jest tajemnicą, że portal, który nie zarabia lub zarabia za mało nie będzie funkcjonował – tak się po prostu nie da (no dobra, chyba, że ktoś prowadzi jakiś serwis czysto hobbistycznie), a część reklamodawców z pewnością skreśliła już Wykop ze swojej listy, co może się odbić na wynikach finansowych firmy. Trzymam kciuki, by właściciele portalu szybko uporali się ze wszystkimi obecnymi problemami – w przeciwnym wypadku może ich to słono kosztować. • k3rnel-pan1c

  Kojarzę, że kiedyś były podobne akcje na wypoku i jakoś nie spadł z rowerka.

  • rad252

   Była kiedyś afera gdzie pewna pracownica Wykopu zrobiła sobie nagą sesję w zbożu, ktoś o tym napisał zalinkował i nic się nie działo, ale po paru miesiącach nagle zmieniła zdanie na temat publikacji tych zdjęć i zaczęło się banowanie, nawet za wspominanie o tym, że takie zdjęcia są i można je znaleźć w internecie (bez adresów czy nawet serwisów). Użytkownicy się oburzyli głównie dlatego, że to prywata i „niepisane” zasady, bo regulaminu nikt nie łamał, a erotyka jest na serwisie dopuszczana i zaczęła się afera zbożowa. Zdjęcia doczekały się efektu Streisand i do tej pory pojawiają się na serwisie.
   Obecna afera dotyczy nie tylko tego, że pedofilskie treści są wrzucane, ale że w nocy moderatorzy nie czuwają, więc ktoś wpadł na „genialny” pomysł i napisał, że będzie wrzucał te słynne zdjęcia w nocy, żeby „zmotywować” moderację do pilnowania serwisu. Za samą groźbę dostał bana i tak nastąpiła eskalacja afery.

   • k3rnel-pan1c

    Właśnie chodziło mi o to, że nocą różne rzeczy ludzie wrzucali i nie raz były przez to afery.

 • Marucins

  Wyłącznie możliwości korzystania TORa na Wykopie? Toż to żałosny sposób inwigilacji każdego z nas.
  Autor ma racje – wystarczy dać ogranicznik w postaci stażu. Miesiąc w zupełności wystarczy.

 • Bredziaław Zomoruski

  Niech ginie

 • Wykop jest zbyt popularny, żeby nagle upaść. Wydaje mi się, że te dwie afery jeszcze dodadzą mu rozgłosu i nowych użytkowników. Co do blokady dla nowych użytkowników: wtedy pedofile założą konta i po prostu zaczną publikować po miesiącu. Co się odwlecze, to nie uciecze.

  • fckUeve

   nie wiem co to wykop….

  • rad252

   Problem w tym, że użytkownicy od dawna postulują o ograniczenia we wrzucaniu obrazków dla dopiero co założonych kont i administracja serwisu nawet się do tego nie odniosła, a to nie pierwszy raz gdy z nowych kont są wrzucane treści co najmniej kontrowersyjne. Fakt że jest to pierwszy przypadek działań na taką skalę – ktoś lub jakaś grupa działa bardzo konsekwentnie od dłuższego czasu i z tego co słyszałem treści są bardzo drastyczne, takie osoby mogą się przygotować. Jasne nie jest to rozwiązanie idealne, ale jest to jakieś utrudnienie dla takich osób, a postulaty użytkowników są całkowicie ignorowane, użytkownicy są rozgoryczeni, że propozycje jakichkolwiek zmian i ulepszeń w serwisie są ignorowane lub spotykają się z odpowiedzią „nie da się”.

 • Variete

  Nie ja jednak podejmuje decyzje.

  Kto nie podejmuje?

  • s90

   Szukasz wiesz co? xD

   • Variete

    Nic nie szukam. Czytam i widzę. Ty nie? Czy po prostu nie przeszkadza ci treść z błędami? Po to istnieją zasady językowe, żeby ich przestrzegać, bo ta jedna końcówka zmienia całkowicie istotę słowa.

    • s90

     Nie mam jakiegoś bólu dupy o byle literówkę, człowieku… Co Ci to zmieni że go poprawisz? Idź się najeb na sylwestra, przyda Ci się. Szczęśliwego

  • Dzięki, poprawione. Szczęśliwego nowego!

  • AdamK
 • haVoc vulTure

  Proba zemsty lewakow za wykrycie i naglosnienie afery euroweek. Poza tym w dobie masowego sprowadzania do Polski nachodzcow z pakistanu, indii, bangladeszu itp. itd. portal, ktory co chwila informuje o przestepstwach popelnianych przez uchodzcow w niemczech, francji czy szwecji jest niektorym nie na reke.

 • AdamK

  Jaki to ma związek z tematyką poruszaną na tym portalu? Skok na wyświetlenia czy co?x