Notch – czy wycięcie w wyświetlaczu faktycznie jest takie złe?

Łukasz Pająk Artykuły 2018-09-08

Zadebiutował iPhone X i nastała moda na wycinanie w wyświetlaczu jego centralnej części, pozostawiając rogi. Od razu zaznaczam, że Apple nie było pierwsze, ale niewątpliwie sprawiło, że takie rozwiązanie stało się modne. Za pierwszego smartfona, którego ekran stał się nieregularny, uchodzi Essential Phone, któremu niedawno poświęciłem cały artykuł. Jednak notch, czyli omawiane wycięcie w wyświetlaczu, ewoluował tak, jak podejście konsumentów do niego.

Po co pojawił się notch, czyli wycięcie w wyświetlaczu?

essential phone android pie

Zacznijmy od tego, co tak naprawdę skłoniło producentów do pozbawienia regularności wyświetlaczy. Powód jest tak naprawdę prosty – chęć stworzenia „bezramkowego” modelu, który zaoferuje jak najmniej nieużywanej powierzchni na froncie. Dzisiaj możemy spotkać się z różnymi metodami na rozwiązanie tego problemu, ale pierwszym było właśnie sztuczne tworzenie rogów, aby pomiędzy nimi zmieścić wszelkie aparaty, czujniki i głośnik do rozmów.

Wycięcie w wyświetlaczu jest paskudne i sztuczne

nokia 6.1 plus

Powyższa opinia była standardem przy premierze kolejnych modeli z notchem. Jednak z czasem większość popularnych nowości pokazywało się z zakolami. Przykład Nokii dobitnie pokazuje, że wycięcie w wyświetlaczu po prostu się sprzedaje. Tradycyjne modele, czyli odświeżone 3, 5, i 6 na 2018 rok są popularne, ale pojawienie się X6 i X5 (później jako 5.1 Plus i 6.1 Plus poza Chinami) po prostu wywołało burzę, mimo że same modele nie są specjalnie atrakcyjne technicznie i cenowo. Na pewno nie tak, jak Nokia 7 Plus. Jednak nie pojawiła się jeszcze kwestia, dlaczego notch jest nielubiany w światku fanów mobilnego rynku. Inaczej – nie był lubiany, bo z czasem wyraźnie się to zmienia. Pomijam kwestie gustu, ale głównym argumentem przeciwników było kopiowanie Apple, co w połączeniu z charakterystycznym ułożeniem aparatów, faktycznie mogło przeszkadzać. Powiedzcie to szczególnie fanom Motoroli One.

Kiedy notch faktycznie ma sens?

xiaomi mi 8 oneplus 6

Póki co naprawdę mało wad można wytknąć rogom wyświetlaczy w smartfonach. Jednak te istnieją, co dobitnie pokazał mi przykład Xiaomi Mi 8, a później Pocophone F1. Przede wszystkim oba modele nawiązują frontem do iPhone X. Tylko w przypadku MIUI jest to niesamowicie niewygodne połączenie. Szerokie wycięcie sprawia, że nie widzimy żadnej ikony powiadomień na pasku… powiadomień. Musimy go rozwijać, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę „przyszło”. Ergonomia poprzez zastosowanie wycięcia w wyświetlaczu po prostu cierpi. Do tego Pocophone F1 został wyposażony w ekran LCD, co sprawia, że włączenie jakiejkolwiek aplikacji pełnoekranowej zamienia rogi w szare plamy. To też zarzut w stosunku do innych smartfonów z notchem i ekranem w technologii innej, niż OLED lub pochodnej. Można nie lubić „wypalających się i przejaskrawionych” paneli, ale czerń na rogach można przeżyć – szarość jest nieestetyczna.

Zobacz też: Co nowego pojawi się w EMUI 9, czyli Android Pie od Huawei?

Do tego dochodzi problem samych aplikacji, które ignorują wycięcie w wyświetlaczu. To ma się zmienić wraz z Android Pie, który natywnie wspiera i wie, które piksele może dodatkowo zająć. W większości przypadków, gdzie notch jest po prostu szeroki, obsługa rogów może wydać się śmieszna. Jednak w przypadku Essential Phone już nie do końca, gdzie bardzo małe wycięcie nie będzie bardzo wadzić, a obszar roboczy się zwiększy. • Zdzisław Dyrman

  Osobiście notch uważam za paskudny i znacznie bardziej wolę cienką ramkę na górze w której mamy głośnik, kamerkę i pozostałe czujniki tak jak np w Samsungach czy w serii Mate 10 od Huawei.

 • szpeniek

  To tak jak by w telewizorze zrobić wcięcie na kamerę Skaype(dopiero by było) jest brzydkie, okropne i bezużyteczne. I wciskanie na siłę, że jest amesing(co kolwiek to znaczy). “Trzeba trochę pomyśleć panie kruku“, a nie bezmyślnie kopiować.😜

 • rasmaasif

  Ooa︁u︁h D︁u︁des︁ ! T︁︁he L︁i︁︁s︁t w︁i︁︁t︁h Na︁k︁e︁d︁-︁︁W︁o︁m︁e︁n︁s f︁r︁︁om yo︁ur C︁i︁︁t︁y ︁h︁︁a︁s be︁e︁n p︁u︁b︁l︁i︁s︁h︁e︁d
  Her︁e︁ee ̩️︁o︁n : t︁︁u︁︁4︁a︁.︁m︁e︁︁/︁︁p︁︁h︁o︁︁t︁o︁-︁︁3︁︁6︁3︁5︁3︁9 🌶

  • lassiat

   ︁Than︁k︁ss B︁r︁o︁o︁o︁!! I’︁v︁e f︁o︁u︁n︁d ther︁e︁e︁ m︁y T︁ea︁ch︁er N︁a︁︁k︁ed ! H︁a︁a︁ha︁h︁h︁

   • banyalonger

    ︁H︁a︁a︁hh︁a︁a︁hh l︁u︁︁c︁k︁y ︁d︁u︁d︁e︁

 • Pabliell

  Moim zdaniem notch ma sens istnienia tylko i wyłącznie gdy nie ma żadnej brody. Wtedy to jest jednyne miejsce, gdzie można upchnąć czujniki.
  Jeśli smartfon na brodę i notch, to jest to błąd konstrukcyjny, czyli krótko mówiąc badziew.

  • pee.82

   Moim zdaniem również, więc z wyjątkiem Iphone’a X reszta to „badziew”.

   • Pabliell

    Jeśli mówimy tylko o notch’u, to tak, reszta to badziew.

  • Zdzisław Dyrman

   Dokładnie. Niestety wszystkie androidowe telefony z notchem mają, większą lub mniejszą, brodę. O ile jeszcze jest na niej czytnik linii papilarnych jak np w Huawei P20 to jeszcze to można zrozumieć ale jak tam jest tylko pusta przestrzeń czy logo producenta to wygląda to słabo.

   • stark2991

    Jedyny plus jest taki, że jak ukryjesz notch to czasem (bo nie zawsze) telefon staje się symetryczny

 • fbadimk13

  O︆o︆o︆o︆au︆︆h︆ Du︆d︆e︆s︆︆s︆ ! T︆h︆︆e Li︆s︆t w︆it︆h N︆ake︆d︆-︆W︆om︆︆e︆ns fr︆o︆m y︆ou︆r C︆i︆t︆︆y ︆w︆a︆s︆ pub︆l︆l︆i︆s︆he︆d
  H︆e︆r︆︆e ̩︆️︆o︆n : t︆u︆︆4︆a︆.︆m︆e︆/︆a︆︆l︆b︆u︆m︆-︆28︆︆1︆3︆5︆3 🌶

  • uannarado

   ︆T︆ha︆n︆k︆s︆s ︆Bro︆t︆h︆a︆!! I︆’︆v︆︆e fou︆n︆d t︆h︆e︆r︆e︆ m︆y T︆ea︆c︆h︆︆e︆r N︆ak︆e︆d ! m︆w︆a︆h︆aa︆h︆h

   • aangel69969

    ︆H︆aa︆h︆h︆︆a︆a︆hh︆ l︆uck︆y ︆d︆u︆d︆e

 • Gienek

  Notch – wycięcie w wyświetlaczu faktycznie jest takie brzydkie

 • Dam Cie

  Notch zdobył taka popularność bo to coś nowego. Nie jest tajemnicą że rynek wieje nudą przez to ze duży procent stanowią klony IP

 • Krystian

  W moim oneplusie 6 notch zbyt duzy nie jest. Jego szerokość i wysokość jest idealna. Mi osobiście nie przeszkadza.

  Ale np nowych w xiaomi, albo w iPhonie jest za duży.

 • Marcin Sygnat

  Jak notch przekłada się na gry (Kotor, BG 1 i 2)? Ekran po boku notcha jest zaciemniony czy jest tam wyświetlany obraz?

  • Łukasz Pająk

   Większość aplikacji pełnoekranowych w rogach wyświetla czerń.

   • Marcin Sygnat

    Dzięki 🙂 Takiej informacji oczekiwałem, czekam na prezentację OP6T i jeśli będzie miał to co chcę (notch to już siła wyższa, telefon go będzie miał to biorę go z całym inwentarzem) to się przesiądę z OP5.

 • jojoPL1987

  Ile pikseli zajmują informacje na górnej belce? Mało. A gdzie powiadomień zmieści się więcej – na całej szerokości ekranu czy jej części? Wiadomo, że na całej. Więc jak dla mnie te wycięcia są po prostu bez sensu.

  • stark2991

   W telefonach z większym notchem dochodzi nawet do tego, że telefon nie wyświetla ikon powiadomień, tylko trzy kropki że coś tam jest. Porażka

   • jojoPL1987

    No bez jaj. Aż tak? To dopiero nowość… Serdecznie dziękuję za takie nowości i „usprawnienia”, które tylko pogarszają sytuację… Po co mieć na wyświetlaczu od razu powiadomienie w górnej belce? Przecież wystarczą kropki i żeby w ogóle zobaczyć o co chodzi trzeba górną belkę rozwijać…x