iPhone’y składają dzieci za 70 centów na godzinę. Katorżnicza praca w Foxconnie

Kacper Kościański Artykuły 2018-07-07

Co by nie mówić – wiele osób uwielbia Apple i ich sztandarowy produkt, czyli iPhone’a. Najnowsze, nowiutkie, drogie smartfony leżące na stolikach w sklepach Apple co prawda wyglądają dobrze, ale czy tak naprawdę ktoś z Was zastanawiał się, jak wygląda proces ich produkcji? W tym wpisie postaram się Wam przybliżyć realia katorżniczej pracy w Foxconnie, gdzie m.in. składane są iPhone’y.

Dzieci składają iPhone’y

W fabrykach Foxconna pracują dzieci, od 13 roku życia.  Ich „zmiana”, choć ciężko to nazwać zmianą, potrafi trwać nawet 16 godzin. Ich płace wynoszą, tak jak w tytule, około 70 centów na godzinę… Wyobrażacie sobie to? Ja nie. Większość pracowników Foxconna oczywiście nie posiada iPhone’a (bo ich oczywiście nie stać), ba, spora część z nich nie wie nawet, jak wygląda działający egzemplarz.

Oczywiście takie praktyki są na porządki dziennym nie tylko przy produkcji iPhone’ów, a także wielu innych firm. Foxconn zlokalizowany jest w Chinach, gdzie legalne jest wiele rzeczy, które w innych krajach by nie przeszły – m.in. nie ma tam tak restrykcyjnych kontroli, przez co duże firmy bez większych obaw zatrudniają dzieci.

Skąpstwo Apple

Apple zarabia na swoich sprzętach ogromne pieniądze – ich wyprodukowanie kosztuje zaledwie ułamek ceny, za którą później są sprzedawane. Rozumiem, że każdy chce zarobić jak najwięcej, ale 70 centów za godzinę?! To jest przykre, że człowiek może być taki dla drugiego człowieka. Każdy z nas dobrze wie, że Apple mogłoby płacić swoim wykonawcom o wiele, wiele więcej, a przy tym wciąż zarabiać niemałe pieniądze. Niestety, ale w tym świecie rządzą pieniądze i nic więcej.

Warunki pracy w Foxconnie

…są straszne, i bardziej przypominają obozy pracy, niż normalne miejsce pracy. Shenzen jeszcze niecałe 20 lat temu było malutką wioską nad rzeką. Dzisiaj mieszka tam ponad 13 milionów ludzi, a samo miasto jest większe niż Nowy Jork. Jak się pewnie domyślacie, właśnie tam znajduje się fabryka Foxconna, która zatrudnia aż 430 tysięcy osób. Wokół fabryki wszędzie rozstawieni są strażnicy z bronią w ręku.

Pewna trzynastolatka, która tam pracowała, powiedziała w wywiadzie, że Foxconn raczej nie patrzy na wiek potencjalnego pracownika. W firmie są co prawda inspekcje, ale Foxconn zawsze wie, kiedy się odbędą. Wtedy zarząd firmy po prostu zastępuje młodszych pracowników starszymi i wszystko jest spoko.

Zadaniem wspomnianej dziewczynki było polerowanie ekranów iPhone’ów – tysiące każdego dnia. Na salach produkcyjnych panuje całkowita cisza. Nie ma tam maszyn, a pracownicy mają zakaz rozmawiania. Przerwy? Zapomnijcie. Niektórzy pracownicy, po wielu latach pracy, są po prostu zwalniani, bo np. ich dłonie nie są już tak sprawne, jak kiedyś – wtedy Foxconn nie płaci im ani grosza, nic, żadnego odszkodowania.

To są tylko niektóre z nadużyć w tej fabryce – opisanie wszystkich zwyczajów w Foxconnie zajęłoby co najmniej kilka godzin. Wstyd, żeby tak duże marki (nie tylko Apple) w taki sposób wyzyskiwały pracowników, dzięki którym w ogóle istnieją. Przykre czasy.

Źródło: businessinsider • Andy

  Nikt nie napisał co można w Shenzen kupić za 70 centów w porównaniu do tego, co w ojczyźnie dolara byłoby do kupienia w tej cenie (w dokładnie tej cenie, z wlicoznym podatkiem, nie netto jak pokazane zwykle na ameryklańskich stronach lub na etykietach w sklepie). Takie „ojej 70 centów” to żadna informacja.

 • 0001

  Tylko ciekawe czy dyrektor foxconu chciałby by jego dzieci zarabiały tyle ile te, które składają iPhony?
  Na pewno nie… to dlaczego je poniża takim nędznym wynagrodzeniem?
  I tu się kłania najbardziej proste przysłowie.. . Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe…. Ech… .

 • NiePowiemBoRodo

  Ale wiecie że Foxconn składa nie tylko dla Apple ale i wielu wielu innych firm np. HP, Amazon, Microsoft (Xbox), Dell czy Motorola

 • Mario

  Jest popyt, jest podaż. Nikt nie zmusza tych ludzi do pracy akurat w tej firmie. Skoro miasto rozrosło się na tyle ze jest większe od Nowego Jorku, to znaczy ze ludzie specjalnie się tam przeprowadzali, wiec z własnej woli.

 • Josh

  Ciekawe jak Apple zareagowałby na zmasowaną akcję na fb ? Kupujesz iphona ? – masz krew i łzy dzieci na rękach…

 • siecisław

  Pracownicy fabryki mogliby czasem wziąć te dzieci na lody do parku albo na plac zabaw, ponieważ produkują one bardzo ładne i fajne iPhony, do których nie mam zastrzeżeń.

 • Paweł Łabędź

  W Europie takie by coś nie przeszło ? Raczej wątpię bo tak samo jest w Pardubicach w… Foxconnie tylko że nie zatrudniają dzieci

 • can006

  Autor zapomniał powiedzieć że to się dzieje wszytko za pozwoleniem komunistycznych Chin które wyzanawaja inne zasady i inna kulturę a bardziej antykukture z którymi Polski rząd a bardziej przydupasy Merkel robią interesy. Czas na Ruch 11 listopada! A coraz większą liczba wrogów tej partii oznacza że oni są zagrożeniem dla dzisiejszego pro chińskiego antychrzescijanskiego rzadu i ze mówią prawdę i nie mówicie że kogoś nie interesuje polityka bo polityka dotyka każdego aspektu naszego życia i jest nie odlaczna jego częścią iprzyszlosc narodu i jakość życia w tym kraju zależy tylko wyłącznie od nas od ludzi którzy myślą i wiedza co w trawie piszczy bo jeśli ludzie się nie przebudza z hiholiego tańca to nas ten chiński smok całkiem porzre.

 • marian szarf

  Panie Kościański , jaki był zamysł pisania o Iphonach składanych rękoma dzieci ? Czy telefony z Androidem są „czystsze” ?

  • Panie Marianie, wspomniałem w tekście, że tyczy się to także wielu innych firm. Ten tekst skupia się tylko na iPhone’ach, bo bazuje na opowieściach dziewczynki, która pracowała właśnie przy ich produkcji.

   • łukasz Jedryszczyk

    Tylko czemu twierdzisz że Apple im płaci? Gdyby Apple płacił więcej nie oznaczało by to że dostaną to pracownicy

 • fckUeve

  „iPhone’y składają dzieci za 70 centów na godzinę”
  czemu ktoś płaci iPhonom za składanie dzieci?

 • Piotr Ka

  Obiegowe kłamstwa na poziomie wyborców PIS, którzy łykną wszystko co im się poda, o ile będzie przyprawione teorią spiskową lub anty liberalną/ lewicową. Ktoś kto w to wierzy nie zdaje sobie sprawy jak zaawansowane technicznie są fabryki Foxcona i jak kontrolowane przez kontrahentów jak Apple. Nikt tam nie spłaciłaby dziecka, choćby dlatego żeby nic nie zepsuło… Przy obecnej władzy to właśnie Polska może liczyć tylko na bycie wyrobnikiem bo jako partnera totalnie zniechęca każdego inwestora nasza obecna debilna władza.

  • Paweł Łabędź

   Ale jeszcze do tej technologii potrzeba obsługi człowieka a że dzieci ze wsi tylko że u nich wieś to pewnie nasze pół miasta wojewódzkiego nie ma hajsu na to aby pójść do szkoły więc garną się do foxconnu

 • MDW

  U mnie android.com.pl wylatuje z RSSów za dziennikarskie lamerstwo i używanie pseudo-dziennikarskich technik sprzed kilku lat. Dzisiaj już nawet onety i wirtualne polski powoli przestają używać takich technik. To jest taki dziennikarski paradokument. W dodatku odgrzewany.

  • łukasz Jedryszczyk

   Tu niema dziennikarzy tak jak na większości portali to tylko wszechobecni blogerzy 😀

  • Paweł Łabędź

   Bo niby co ? Jak się pajonk und kąpany spuszczają nad tym że im jabłuszko łaskawie pozwala zdecydować i pyta czy chcą aby ich urządzenia były spowalniane aby w najlepszym wypadku wymusić wymianę baterii to jest lepiej

 • MDW

  Chciałbym zarabiać 70 centów na godzinę jeżeli mógłbym się dobrze utrzymać za 1 dolara dziennie. 🙂 Podawanie tych 70 centów jest absolutnie bezsensowne bez znajomości warunków i kosztów życia. Ale lepiej nie porównywać, bo jeszcze wyjdzie, że my mamy mniej i tekst będzie jeszcze bardziej głupi, nie?

  • drzazga3009

   Jeden z nielicznych mądrych tutaj. Warto jeszcze wspomnieć że to miasto się tak rozwija nie bez powodu. Rzesze ludzi tam ciągną ze wsi żeby tylko pracować w takich fabrykach za te 70 centów. W Foxconnie mają źle ale bez Foxconnu byłoby jeszcze gorzej. Gdyby zakazać tej pracy wykonywanej przez dzieci to one by umarły z głodu.

  • NiePowiemBoRodo

   Już gdzieś pisałem tutaj, nawet jak nie znosisz Apple to masz albo laptopa HP lub Dell zlozonego w Foxconnie, jak nie to masz czytniki ebooków od Amazona złożonego w Foxconnie, jak nie to masz konsole od Sony lub Microsoftu złożona w Foxconnie itd.

  • mico11

   ojojoj takie dobre apple, się starało coś zmienić ale co oni mogą, przecież to nie ich fabryki. ale chwila, przecież apple może otworzyć swoje fabryki – czy to w Chinach czy w USA i tam produkować płacąc np 1$ za godzinę. ale co – za małą marżę będą mieli wtedy tak ?

   • Andy

    Apple nie może otworzyć swoich fabryk w Chinach, natomiast naprawdę nikt nie chciałby mieć w ręce elektroniki wyprodukowanej w USA w dzisiejszych czasach, wcale nie z powodu cen. Po prostu tęskniłby z aChinami.

 • JC denton

  no fajny artykuł napisałeś tłumacząc napisany w 2012 artykuł businessinsidera XD

 • MDW

  Klasyczny clickbait. Zawsze gdy ktoś chce coś złego napisać o Foxxconie to pisze o produktach Apple. Przecież Foxxcon nie jest własnośnią Apple. Przecież pół świata składa tam swoje produkty! Polska Wikipedia podaje, że Foxxcon produkuje/produkował m.in.:

  – Mac mini, iPoda i iPhone’a, MacBooka, MacBooka Pro oraz MacBooka Air dla Apple Inc.;
  – płyty główne z chipsetami Intela dla Intel Corp;
  – PlayStation 2, PlayStation 3 oraz PlayStation 4 dla Sony;
  – Wii dla Nintendo;
  – Xbox 360 oraz Xbox One dla Microsoft;
  – telefony komórkowe dla Motoroli;
  – Czytniki Kindle dla Amazon;
  – Komputery osobiste i laptopy dla Della i HP;
  – telefony BlackBerry.

  No ale oczywiście gdy będzie w tytule „Apple” albo ‚iPhone” to ilość wyświetleń będzie znacznie większa. A u mnie taki artykuł już przy tytule jest spalony, autor idzie na czarną listę, a portal dostaje jeden minus (przy trzech minusach zostaje usunięty z RSS). Dziennikarskie lamerstwo.

  • Daniel Poweska

   No to fajnie, ale wszgstkie pozstałe są tanie (maszynka do grania za tysiaka, wiele ludzi bierze je ze względu na większą opłacalność), a Apple jest w czołówce najbogatszych firm na świecie, a ich produkty mają cenę nierzadko dwukrotnie wyższą, niż konkurencja z podobnym a nawet lepszym sprzętem. Dlatego wymienia się Apple, a nie Sony

   • MDW

    Microsoft jest biedny? 🙂 Cena konsoli ma być tania żeby ludzi na nią „złapać”. Potem się ją „spłaca” kupując gry. Taka filozofia.

    Poza tym to nie Apple płaci pracownikom tylko Foxxcon, który pewnie tonie w kasie przy takich przerobach i takich klientach. No i podawanie 70 centów za godzinę NIE MÓWI ABSOLUTNIE NIC bez podawania kosztów życia. Możliwe, że w tamtych warunkach to jest więcej kasy niż ja zarabiam w polskich waunkach. Z tego co kiedyś czytałem to pracownicy walą do Foxxconu drzwiami i oknami, bo oferuje najlepsze warunki spośród innych okolicznych firm. Tak ten kraj wygląda, taka jest mentalność, takie są warunki. Trzeba wskazywać nieprawidłowości w ich prawie pracy, w ustawach, a nie wyżywać się na jednym wybranym kliencie jednej firmy.

    Kupując dzisiaj COKOLWIEK przykładamy rękę do „wielkiego chińskiego sukcesu”. Ten naród wybrał sobie taką rolę i wszystko co się tam dzieje jest na ich własne życzenie. W ciągu 20 lat podnieśli standard życia bardziej niż my przez 1000 lat. Przeciętny mieszkaniec Chin podobno żyje dzisiaj nie gorzej (a często lepiej) niż przeciętny Polak.

    • łukasz Jedryszczyk

     Dokładnie kiedyś oglądałem reportaż o innej chińskiej firmie ludzie zarabiali tam ok 100 dolarów miesięcznie jednak żyli za to lepiej niż nie jeden Polak za swoją wypłatę 😀

 • Szymon Wilczyński

  Kurde, nie lubię tego, ale nadal brak opcji „zgłoś błąd”.

  „swoim wykonawcą” ;-(

 • Tomasz

  Tylko lewacy niepozwalaja na prace dzieci do 16 godzin dziennie. A kwestia wynagrodzenia… Apple to przeciec kapitalistyczna, prawiczkowa firma.

 • chomik325

  No tak – Samsungi czy Huaweie pewnie składają inżynierowie w sterylnych i nowiuśkich laboratoriach tuż przy uniwersytetach gdzie dostają po 70 dolarów – nie centów – na godzinę. xD A tak jak ktoś niżej już napisał – ta afera z warunkami w Foxconnie to bodaj czasy iPhone 4/5.

  • Patryk [SGS9+]

   Z takim budżetem Apple powinno dawno zastąpić lub ludzi maszynami.

   • Muzufuzo

    Gdy zacznie się to opłacać, zastąpią.

    • Patryk [SGS9+]

     Już mogliby. Gdyby iPhone 8 kosztował 7000 PLN to i tak fanboje by go kupili.

   • Michał

    Wtedy będzie płacz że apple zwalnia ludzi

   • chomik325

    Strzelam, że tam gdzie się da i jest to opłacalne – robią to. Ale nie zapominajmy o etapie recyklingu – Apple Liam. 😉

 • Daniel Gajowski
  • Bart Bart

   kapitalizm jest tak samozabójczy jak i socjalizm

  • bartekkulak

   nie nazwałbym tego wolnym rynkiem

   • Baleburg

    Prawdziwego wolnego rynku jeszcze nigdzie nie było!

  • Paweł Łabędź

   Do tego właśnie chce doprowadzić dziaduszek kurwin i jego mentalnie gimusiarskie przydupasy

 • luki pt

  Ja skończyłem studia i zarabiam minimalną i nie zanosi się na zmiany. Każdy pracodawca musi płacić tylko te 2100 to po co ma płacić więcej? Mogę sobie gadać, że powinni mi płacic 5tys, ale muszą płacić 2100 i tyle płacą. Tutaj podobna logika. Nie ma przymusu pracy, a z drugiej strony za coś przeżyć trzeba.

  • Bart

   Luki. To nie jest normalne, ze dzieci zamiast sie uczycz w szkole, by miec szanse na normalna przyszlosc musza pracowac 16h/dobe na najlepiej sprzedajacy sie gadzet bogatych ludzi. O czym Ty w ogole piszesz ? Moze Tobie edukcja nie jest potrzebna.

   • hydzior

    Najwidoczniej te dzieciaki muszą tam pracować aby mieć z czego żyć. Jeśli są tam jakieś dzieciaki ;]. Chiny to nie bajka. Jest tam najbardziej dziki i mało kontrolowany kapitalizm :).

    • Bart

     Kulka lat remu pracowalem w jednym US korpo i po wyplynieciu informacji o wykorzystywaniu dzieci u naszego waznego dostawcy nasz CEO w jeden dzien zamknal wspolprace, choc wiazalo sie to z duzymi stratami, a my musielismy szukac zastepczego. Widze, ze jednak wiekszosc ludzi takie informacje nie ruszaja. Ps. Przyzwolenie zatrudniania dzieci = mniejsza pensja dla doroslych = wyzysk dzieci … Zyjecie w bogatym kraju i macie wy$^#@ne na innych, bo macie swoje drogie smartphone’y.

  • hydzior

   Najwidoczniej kiepski kierunek skończyłeś albo sam nie chcesz się rozwijać.

  • Qba

   Widać masz niskie wymagania skoro zatrudniłeś się w firmie która tak marnie płaci.

  • łukasz Jedryszczyk

   Dziwne jest to w Polsce że jak ktoś zarabia więcej to nie krzyczy się ja też chcę więcej tylko zabrać mu niech też ma mało 😀 Jak w takim kraju mają być dobre zarobki

 • Polish Onion

  Pewno z kontrolami jest tak jak z badaniami u Lekarza Medycyny Pracy ^^ – czysta formalność

  • maxprzemo83

   Zależy. U mnie to się wszyscy boją lekarza. Złe ciśnienie nie dostaniesz wysokosciowych. Słaby wzrok zapomnij o kierowaniu samochodem. A drze się że na korytarzu słychać.
   Spróbuj mieć słabe wyniki to ostra zjebka gwarantowana 😉

   • stark2991

    Dobrze rozumiem? Lekarz ma wyrzuty do pacjenta, że pacjent jest chory lub nie do końca sprawny?

    • maxprzemo83

     Dobrze zrozumiałeś. Lekarza trzeba się bać. U mnie niektórzy to dwa tygodnie przed badaniem piwa boją się napić. Żeby tylko ciśnienie się zgadzało.
     A przyznaj się że fajki palisz jak ja. Na start zjebka a później wysłanie na prześwietlenie płuc, potem znowu zjebka i zakaz palenia 😉

     • stark2991

      To jakiś oszołom a nie lekarz. Lekarz ma leczyć a nie wygłaszać tyrady na temat mojego życia. Może mi zasugerować zmianę nawyków, rzucenie palenia, a nie drzeć na mnie mordę, bo to nie jego sprawa.

 • Daniel Goł

  Przestańcie tak panicznie krytykować czyjeś niskie zarobki. Jeśli płaca minimalna wynosi 1$ na 1/h pracy to po co masz płacić więcej? i tak znajdą się osoby, które potrzebują tego 1$ na godzinę.
  Tym bardziej jeśli praca nie jest jakaś wymagająca i może ją robić każdy **** z ulicy 😉
  Co z tego, że dzieci? mają biedę to pracują. W Polsce nie pozwala na to prawo i tyle.

  • Adrian Margol

   Widze ze nie jestes zorientowany w tym temacie, w tamtym rejonie place minimalne są wyzsze, praca jest wymagająca i stresująca są zmuszani pracować tam po 16h bo inaczej nie wypłaca im za ostatni miesiąc kasy przez to popełniają samobojstwa. Sa tam ponizani. Mało tego kiedyś(może i teraz) były wysyłani przez szkole przymusowo dzieci aby zaliczyć praktyki i zdać do klasy to jest wszystko chore co się tam dzieje a rzad przemyka na to oko bo chodzi o kasę

   • krzjna

    Bo jesteś specjalistą, byłeś tam, widziałeś, rozmawiałeś z różnymi osobami w firmie, od ciecia zamiatającego podłogę po prezesa i masz udokumentowane doświadczenia z tym związane, a teraz przekazujesz Nam tą traumatyczną wiedzę. Przyznaj się, ile wydałeś na psychologów i terapie pourazowe?
    Gówno wiesz, przeczytałeś kilka artykułów i jesteś mądry…
    Ja osobiście mam w dupie jakiś kitajców z drugiej strony globu. Nie mój cyrk, nie moje małpy. Jestem tutaj i żyję wedle tutejszych norm oraz nie wściubiam nosa w obce kultury/normy, które mogą być dla nas zuepłnie niepojęte.

    • Adrian Margol

     Jak masz w dupie kitajcow(jak to ty nazwales) to po co tu komentujesz…. jest sporo filmów dokumentalnych to wiem mniej wiecej co jest grane. I nie znaczy to jak ktoś zamiata podłogi to jest odrazu cięciem. Niepojęte są może tylko dla Ciebie obce kultury bo masz widocznie ograniczony tok myslenia, wiec może byś coś z tym zrobił i sam się udał do psychologow.

    • Szybki Max

     A ty kim jesteś ze możesz wyzywać i poniżać każdego? aby tylko tobie było dobrze niech reszta cierpi, jak cie to nie obchodzi jak jest po drogiej stronie globu to przynajmniej ich nie wyzywaj i nie obrażaj. Zachowujesz się jak byś był rasistą

  • Krzysiek jodłowski

   Obyś kiedyś musiał pracować jakjak oni

  • ImFunnyMan

   Jesteś kretynem.

 • jojoPL1987

  iPhoneowcy, wstydźcie się, kupując te produkty dajecie ciche przyzwolenie na to!

  • Gerek

   Założę się że 90 procent firm też zatrudnia dzieci

   • RS2_15237_THE_END

    No dobra, to pokaż te nazwy 90 % firm. Zawsze można potem zróbic z tego jakiś reportarz na necie i w tv

    • hydzior

     Sam Foxconn produkuje połowe elektroniki tego świata dla wielu dużych korpo jak MS, Sony, Toschiba, Amazon, Google itd… ;]. Więc jeśli te niby dzieci nadal robią w tej fabryce to dla każdego z tych podmiotów xD. W branży odzieżowej jest jeszcze gorzej.

     • RS2_15237_THE_END

      Tak, to jest smutne, ale to producenci nasz poniekąd do tego zmuszają, do częstych wymian sprzętów bo są tak badziewne.

     • RS2_15237_THE_END

      Dlatego staram się pomyśleć czy naprawdę czegoś potrzebuje zanim to kupię a i tak się łapie na rzeczach potem mało potrzebnych. 🙂 Elektronikę staram się używa maksymalnie długo, nawet jak się zespuje staram się naprawić jeśli koszty nie przerastają wartości urządzenia. Teraz kupując laptopa podstawowym warunkiem była prosta rozbiórka i możliwość prostej rozbudowy o ram, baterie itp, żadne jednorazówki nie wchodzą w grę.

    • Qba

     Samsung, HTC, Motorola, Lenovo, Sony, LG, Huawei, Asus, Nokia, OnePlus, Xiaomi itd.

     Bo chyba nie sądzisz że płacą lepiej od Foxconn.

    • stark2991

     Foxconn składa telefony dla większości marek na świecie…

  • hydzior

   Wiesz… w foxconnie produkowane są też twoje ukochane zabawki na androidach i wiele innych ;].

   • jojoPL1987

    Jeśli musisz wiedzieć to moim pierwszym telefonem z Androidem (i póki co jedynym) jest Nokia 6. A androidowe Nokie nie są tworzone w Foxconnie.

    • Adrian Kijek

     A pewnie za godziwe stawki skladaja je swistaki.

    • stark2991

     Jeśli chodzi o projektowanie to może i nie są, ale tam są składane 🙂

    • Daniel Poweska

     Hmd akurat składa w foxconnie

    • Paweł Łabędź

     Jak to nie przecież cała „nokia” mobilna należy do foxconnu i jest tylko jeden fiński frajer dla picu żeby udawać że dalej to jest fińska nokia

 • Adrian Margol

  Ok 6 lat temu oglądałem film o tym jak ludzie cierpią i popełniają samobójstwa bo nie dają rady w fabrykach Apple pracowac, są poniżanie, zastaszani, oszukiwani itp.. Mimo że mnie stać na ich smartfony i nie tylko, nigdy nic nie kupię z tej firmy.

  • ojciec

   Nie powinieneś też kupować ciuchów wielkich marek oraz ogólnie znacznie większej ilości elektroniki…. Klasyczny przykład hipokryty pozdrawiam.

   • Adrian Margol

    Mowa tu tylko o Apple więc jaki przyklad hipokryty. Chyba kogoś coś tu zabolało bo powiedziałem za dużo na temat twojego obiektu uwielbien

    • Gerek

     Ale wiesz ze większość firm zatrudnia dzieci? Szajsung hujawej itd. Zobacz sobie ile dzieci pracuje w Chinach.

     • Adrian Margol

      Masz rację:( ale w jakimś artykule czytałem że standardy Apple są najgorsze wobec pracownikow, i o apple mówi się najglosniej

     • Sebosz
     • Bastian

      Pierdzielenie o Szopenie. Założę się że te zdjęcia nie oddają w połowie tego co w rzeczywistości. Pracowałem na linii produkcyjnej i wiem jak jest. Jak przychodzi jakaś komisja albo jak robią zdjęcia do jakiś artykułów to wszystko ładnie pięknie,wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni, a po wszystkim wracamy do szarej i okrutnej rzeczywistości.
      Niestety, człowiek człowiekowi wilkiem, mam nadzieję, że to wszystko się zmieni tylko pytanie kiedy…

     • ojciec

      Kiedy? Odpowiedź brzmi…nigdy. Popatrz sobie na starożytność i średniowiecze jak wyglądało wtedy niewolnictwo potem przejdź do czasów zakładania kolonii (z racji na różne epoki nie chce mi się ich wymieniać) z tego możesz przejść na czasy dzisiejsze niewolnictwo było jest i będzie z tym ze to słowo brzmi źle dlatego nazwijmy to tania siła robocza. Wątpię nawet czy jakby zostały dwie osoby na świecie (zakładając że by się ze sobą spotkały) to by się albo zabili albo w końcu poklocili. Dlatego odpowiedź brzmi nigdy

     • Sebosz

      No dobra, ale co mają zrobić? Nawet opisali procedury związane ze znalezieniem nieletnich pracowników w fabryce. Nie mam pojęcia jak wygląda sprawa z kontrolami – czy muszą być zapowiadane czy nie itp. Być może muszą, a być może gdyby Apple chciało to by przeprowadziło kontrolę bez zapowiedzi lub wcisnęło jakiegoś „tajniaka”. Może byłoby to dla nich na tyle niewygodne, że nie chcą tego robić.

     • Adrian Margol

      I ty w to wierzysz? Nie bądź smieszny

     • Patryk [SGS9+]

      Każda firma koloryzuje w raportach, zwłaszcza gdy umieszcza się je na własnej stronie internetowej. 😉

     • Qba

      Akurat są najlepsze i Apple płaci więcej niż Samsung, HTC, Motorola, Lenovo, Sony, LG, Huawei, Asus, Nokia, OnePlus, Xiaomi itd.

  • MDW

   „Ludzie cierpią i popełniają samobójstwa w fabrykach Apple”? Ty się dobrze czujesz? W jakich fabrykach Apple??? Nigdy w życiu nie będziesz w Polsce miała takich warunków jak w Apple czy Google. Nie możesz liczyć nawet na 30% tych warunków.

   A jeżeli masz na myśli Foxxcon to wyrażaj się jaśnej. No i oczywiście nie kupuj też produktów: Microsoft, Sony, Dell, HP, Nintendo, Amazon, Intel i innych. Bo oni TEŻ składają swój sprzęt w Foxxconie. W hali obok tej hali w której składa się te „złe iPhony”.

   Kurrr… ludzie aż tak jesteście zaślepieni? Te wszystkie wasze laptopiki są w ten sposób składane.

   • Adrian Margol

    W tej hali gdzie składają iPhone są najgorsze warunki, tak się składa że są filmy dokumentalne i przeprowadzone są rozmowy z ludźmi którzy tam pracowali, z tymi co wyskoczyło z okna i przezyli mówią o pozakladanych siatkach w oknach żeby ludzie więcej nie wyskakiwali. Wszystko jest pokazane i nagrane z ukrytej kamery jak to wygląda wpisz sobie w youtube i zobacz a dopiero potem zastanów się kim napiszesz że warunki pracy w Polsce są dużo gorsze

    • MDW

     Taaaaa, w halach Apple są najgorsze warunki, a w halach produkujących TANIEJ dla innych firm Foxxcon dba o pracowników, bo dostaje mniej kasy. 🙂 🙂 Co za bzdury. 🙂

     Poza tym to temat z 2012 roku. Autor mieszkał 5 lat w jaskini czy pod lodem? Dlaczego nie napisał, że Apple jako jedyny zleceniodawca Foxxconu próbował jakoś wpłynąć na poprawę warunków pracy w tej firmie? Bo to takie „onetowe dziennikarstwo”. Liczy się tylko ilość odsłon reklam. U mnie android.com.pl wyleciał z RSSów za publikowanie takich tanich tekstów. Usuwam też powiadomienia o odpowiedziach na moje komentarze.

     • Adrian Margol

      Oczywiście to żart wszędzie są tam jednakowe warunki;) możliwe że to temat na z 2012 roku. Nie słyszałem o tym że Apple próbowało coś wpłynąć na warunki pracy w foxconn, jeżeli to zrobił to chwała mu za to, ale po mojemu tylko Apple ma wpływ na foxconn bo to największy zleceniodawca jego:/

   • Michał

    Ten typ tak ma. Kiedyś starałem się mu wytłumaczyć że apple nie ma fabryk. Brak szans. Napotkałem na umysłowy beton.

    • Adrian Margol

     Naprawdę? spytałes się chyba wtedy gdzie są te dokładnie fabryki…. I to nazywasz wytlumaczeniem.

     • Michał

      Nie pisze tylko jest napisane. Poza tym rusz czasem głową. Apple nie ma fabryk w Chinach. Jest o tym masa artykułów 🙂

     • Adrian Margol

      Teraz ruszyłem głową i już wiem że apple nie ma fabryk w chinach;)

 • mindla

  W 1988 roku zarabiałem w Polsce 15$ ale miesięcznie.
  Pełny etat w państwowym zakładzie.
  Co niektórzy do dzisiaj wspominają te czasy jako eldorado.

 • May Czos

  A wiesz, że artykuł źródłowy pochodzi z 2012? W międzyczasie Apple zrobiło Foxconnowi niezłe grillowanko.

  • Artur

   Co za bzdury – niewiele w tym temacie się zmieniło. Na ten temat powstaje setki aktualnych reportaży – poczytaj trochę.

   • JebaczKoz

    Jak to niewiele? Zamontowano kraty w oknach i siatki na pietrze.

    • NiePowiemBoRodo

     No i zmienila się technologią ekranow w iPhonie xD

 • Tutaj Teraz

  Mokry sen korwinistów.

  • Paweł Łabędź

   Nawet nie wiesz jak mokry ale jeszcze te mentalne gimbusy będą lecieć za nim za człowiekiem który przez 50 lat przepracował 5 a potem tłukąc się na koszt państwa nie płacąc podatków

 • Big Beat

  To samo jest z innymi branżami…chociazby firma ZARA i dzieci pracujące w tragicznych warunkach

  • Bart Bart

   16 godzin na dzień i nocleg w miejscu pracy za dwa dolary na dzień

   • ojciec

    To i tak stanowczo za dużo

    • schabu

     Troll idiota. Tzn mam nadzieję że troll, bo jak tylko idiota, to niestety jego dzieci nie będą lepsze. A im więcej idiotów, tym coraz mniejszy jest sens dla demokracji w tym kraju.

     • Adrian Margol

      Z takimi ludźmi jak on nie ma co dyskutowac, idiotka idiotą pozostanie

   • Pluto

    To straszne, ale ciekawy jestem jaka jest średnia zarobków w tym rejonie. Podobnie nasze zarobki a naszych sąsiadów zza zachodniej granicy intych w USA to różne bajki.
    Taki gówniany Świat w którym korzysta się z taniej siły roboczej a samemu zarabia się już wg. zupełnie innej stawki.

    • Adrian Margol

     Kiedyś w jakimś artykule też związanym z takim tematem czytalem że średnia zarobków w rejonie gdzie się znajduje foxconn jest parę razy wyższa, ale dokładnie nie napisali ile.

 • Garix

  „cywilizowany” świat dobrze o tym wie. I nie tylko o tym i, nie tylko na to, przymyka oko, albo całkiem lekceważy. Przykre czasy? Nie. Ludzkie zbydlęcenie.

  • Pluto

   W UE to my jesteśmy tania siła roboczą, tylko kontrast dużo mniejszy.

   • Bart

    Rumunia jest juz duza bardziej konkurencyjna niz PL. UE ma w nas tansza sile robocza, ale kazdy pracownik po kilku latach pracy moze zalozyc swoj biznes bazujac na zdobytej wiedzy. Dzieci z Chin nie maja zadnej przyszlosci, czy nawet cienia szansy wyrwania z biedy.

  • Andy

   [Wisconsin, US] the administration of Gov. Scott Walker signed a deal with Foxconn that would allow the company to pay a low enough salary to be eligible for federal food assistance. Tanio w Chinach źle, tanio w US dobry deal, bo ktoś pracę dostanie.x