Nowa kamera w iPhone’ach z rewolucyjną nowością

mm Mariusz Nowak Artykuły 2018-05-29

Od kilku miesięcy pojawiają się informacje świadczące o tym, że Apple pracuje nad zupełnie nowym modułem aparatu fotograficznego. Konstrukcja z pewnością pójdzie torem wyznaczonym już przez Huawei. Spółka z nadgryzionym jabłkiem w logo będzie drugą na rynku, która zastosuje tę niezwykle ciekawą konstrukcję. Potrójna kamera prawdopodobnie zadebiutuje w przyszłym roku. iPhone’y, które pokażą się na rynku we wrześniu 2018 roku wykorzystają obecnie stosowaną konstrukcję, lecz trochę zmodernizowaną. Takie informacje zaprezentował już kilka tygodni temu Taipei Times. Inny serwis – Economic Daily News podał pewne informacje na temat nowego systemu kamer. Konstrukcja miałaby charakteryzować się pięciokrotnym zoomem, a także co najmniej jednym 12-megapikselowym obiektywem.

Zobacz także: Najlepsze smartfony biznesowe – czy mają dzisiaj sens?

Po co nam potrójny aparat?

Na początku wydawał się nawet obiektem drwin. Huawei P20 Pro pokazuje jednak, że to rozwiązanie ma ogromną zaletę. Dodanie trzeciego obiektywu umożliwia zastosowanie nawet trzykrotnego zoomu optycznego. Użytkownicy zyskują dzięki temu trzykrotne powiększenie bez utraty jakości. Obecnie dostępne na rynku smartfony Apple, takie jak iPhone 7 PlusiPhone 8 Plus oraz iPhone X dysponują funkcją dwukrotnego zoomu optycznego. Huawei wyprzedził w tym aspekcie konkurencję i obecnie ciężko mu dorównać. Chiński telefon świetnie wypada również w przypadku zdjęć nocnych – to chyba największa obecnie jego przewaga nad konkurencją. Niestety każdy inny smartfon wypada pod tym względem cały czas bardzo słabo. Najwyższy czas, żeby inne firmy zastosowały rozwiązania umożliwiające osiągnięcie podobnej jakości.

huawei p20 pro

Kolejne informacje o nowej kamerze

Dodatkowe informacje na temat nowego rozwiązania w iPhone’ach podaje Jialin Lu, analityk Deutsche Securities. System trzech soczewek ma umożliwić wykrywanie 3D, a odpowiedzialne za to będzie widzenie stereoskopowe. Dwa czujniki rejestrować będą obiekt pod różnymi kątami. Metoda umożliwi lepsze odwzorowanie odległości pomiędzy smartfonem, a fotografowanym obiektem. Podobnie jak przednia kamera TrueDepth w iPhonie X, nowy tylny aparat wykorzystywany będzie do rozszerzonej rzeczywistości. Potwierdza to wcześniejsze informacje podawane przez Bloomberg – smartfony Apple zostaną wyposażone w kamerę z tyłu, umożliwiającą wykrywanie 3D. Szef amerykańskiej firmy, Tim Cook wielokrotnie podkreślał zainteresowanie spółki tą dziedziną. W ubiegłym roku wydana została platforma ArKit. Dzięki niej programiści tworzą odpowiednie aplikacje na urządzenia z iOS 11. Lu twierdzi, że trzeci obiektyw będzie miał dłuższą ogniskową, co oczywiście zwiększy możliwości powiększania. Tak jak podają wcześniejsze informacje pojawi się również trzykrotny, optyczny zoom. Nowa kamera zadebiutuje prawdopodobnie tylko w jednym smartfonie – zapewne we flagowym modelu z 6,5-calowym ekranem.

Źródło: MacRumors • Kelevra1902

  Nie znam się ale się wypowiem? Nie! Nie znam się ale napiszę cały artykuł! „Brawo” dla autora…

 • Tomasz

  Pewnie to zrobia i wypuszcza na rynek. I CO SIE STANIE? Autorzy newsow zaczna pisac przy okazji omawiania innych 3 obiektywowych sprzetow, ze caly swiat kopiuje apple. A szczegolnie ci Chinczycy z firmy na litere H.

 • wargsi

  Haha… Panie autor, od kiedy to obiektywy mają megapiksele?

  • variete

   Niestety to często tutaj powtarzany babol. Nie rozumiem, jak można się zajmować nowymi technologiami i jednocześnie nie ogarniać takich kwestii…

 • schabu

  Czyli po wojnie na piksele, była na obiektywy a teraz będzie na zoom.

 • Piotr “Piter” Jankowski

  Zaraz wszyscy będą to kopiować od Apple. Jak z notchem

 • Marcin Pawlak

  Ależ kumulacja bzdur.

 • Bartek Orzechowski

  „Dodanie trzeciego obiektywu umożliwia zastosowanie nawet trzykrotnego zoomu optycznego”
  co za brednie. to do uzyskania 20x zoom optycznego potrzebujemy 20 obiektywów?

  ręce opadają..

  • łukasz Jedryszczyk

   I to nie jest nawet zoom optyczny tylko bezstratny😀

   • thecraven

    Czyli optyczny

    • stark2991

     Zoom optyczny to masz wtedy, gdy masz możliwość zmiany ogniskowej. Wyjdź, zobacz jak wyglądają aparaty, jak wygląda np. Galaxy K Zoom, i wtedy wróć. Wszystkie smartfony z tym całym „zoomem”, jak iPhone X, Note 8, P20 Pro mają aparaty o stałych ogniskowych, a przybliżanie między trybem 1x a 2x odbywa się cyfrowo.

     • jendrush

      Jest jedno odstępstwo odnośnie tego co napisałeś. Jeżeli następuje jedynie przełączenie na drugi aparat to jest to po prostu zmiana ogniskowej, dopiero jak bawimy się suwakiem poza tymi wartościami to jest to cyfrowe przybliżenie. Poza tym całkowita prawda.

     • stark2991

      Powinienem napisać że od 1x do 1.99x, ale uprościłem

     • jendrush

      Dobrze napisałeś. Ja tylko uzupełniłem, że jak się trafi akurat w wartość danej ogniskowej i przełączy na drugą optykę to wtedy tak jakby nie jest cyfrowo, tylko „optycznie”. Wszystkie wartości pomiędzy to cyfrowe przybliżenie.

    • łukasz Jedryszczyk

     A czy tam soczewki się wysuwają?

  • thecraven

   Ze względu na gabaryty telefonu trzeba sobie jakoś radzić. Nie możesz zrobić długiego obiektywu jak w normalnym aparacie to korzystasz z innych praw fizyki.
   Mi ilość oczek aparatu nie przeszkadza. Bardziej przeszkadza mi to że wystają z obudowy.

  • Darth Vader YT

   Cebulaczki i tak w to uwierzą a tak naprawde to i 1 aparat bardzo daje rade 2 to już miły dodatek i troche robią w tym „rozmyciu tła” a 3 aparaty to już jest przesada

 • stark2991

  No to co jest tą rewolucyjną nowością? Tylko błagam, nie mówcie że ten trzykrotny zoom, albo, o zgrozo, trzy aparaty.
  Nie wiem co myśleć. To już nie pierwszy raz jak pan autor posuwa się do użycia tanich sztuczek (clickbaitów…) w swoich tekstach.

  • szafran

   Myślę, że wiesz co myśleć 🙂

  • Darth Vader YT

   Jeśli tak dalej pójdzie to tył telefonu będzie wygladał jak głowa pająka xDx